2. İstanbul İtalyan Film Festivali

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Son yılın en iyilerinden on yayınlanmamış uzun metraj film, belgesel ve kısa metraj filmlerden bir seçki ile toplamda 25 yapım, çok sayıda davetli, sinema sektörü çalışanları ile buluşmalar: Medfilm Festivali tarafından düzenlenen İtalyan Film Festivali, ikinci senesinde 4-10 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da.

İtalyan Film Festivali, İtalya ve Türkiye arasındaki kültürel iletişimi ve karşılıklı bilgilenmeyi güçlendirmek, Türkiye’deki İtalyan filmlerin dağıtımını desteklemek ve arttırmak, iki ülkenin toplumları arasındaki işbirliğine yeni ufuklar açmak için bu sene de sinema ve sinema sektörüyle ilgilenenleri buluşturuyor.

İtalyan Kültür Merkezinin işbirliğiye düzenenlenen festival, iki mekanda gerçekleşecek: Alkazar Sineması ve Pera Müzesi. Yirmili yıllarda inşa edilen görkemli sinemada, uzun metrajlı filmler, doğal olarak, türkçe altyazılı olarak gösterilirken, aynı şekilde belgesel ve kısa metrajlı yapımların da türkçe altazyılar ile Pera Müzesinin amfisinde gösterimi, Türk kurumları ile kurulan işbirliğinin devamının altını çizecek.

15 yıldır Akdeniz ülkeleri arasında gerçekleştirilen yıllık buluşmalar ve kültür alışverişlerinden oluşan, organize ve devamlı bir hareket sayesinde, Made in Italy ve İtalya sinemasının yayılmasını ve İtalya yapımlarıyla tanısma olanaklarını arttırarak, ülkeler arasındaki ilişkileri ve sinerjiyi güçlendiren MedFilm’in stratejesinin kilit noktası olan Film Festivali, ROMA-İSTANBUL: CROSSING THE BRIDGE adlı projenin önemli bir aşamasını oluşturuyor. Organizasyon 2005 yılından bu yana, her sene tekrar eden iki festival aracılığıyla, Türkiye ile çift taraflı kültürel işbirliği ve kardeşlik aktivitelerini deskteklektemektedir: Her yil Türk filmlerine ayrılan bölümüyle, Kasım ayında Roma’da gerçekleşen MedFilm Festivali ve İtalyan sinemasına adanmış olan İstanbul İtalyan Film Festivali. Bu iki festival; sinema aracılığıyla, geleneklerinin gücünü koruyarak modern kültürde onemli bir rol oynayan Türkiye’nin ve kendini altıncı sanatının en seçkin ornekleriyle tanıtan İtalya’nın bugünkü imajıni yaymayı hedeflemektedir.