20-29 Yaşlar Arasındaki Hamileliklerde Bebek Ölümü Riski Azalıyor

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfının (TAPV), Taksim Hill Otel'de gerçekleştirdiği ''Doğurganlığın Düzenlenmesi ve Sağlık Hizmetleri'' başlıklı panelde konuşan Aydınlı, Türkiye'deki sağlık kuruluşlarında doğum öncesi ve sonrası bakım ile çocuk sağlığı hizmetlerinin entegre bir biçimde sunulmasına yönelik ulusal programların yürütüldüğünü belirtti.

Bu çalışmaların temel amacının anne ve bebek ölümlerini azaltmak olduğunun altını çizen Aydınlı, ''20 yaş altındaki annelerin bebekleri arasında bebek ölüm hızının çok daha yüksek olduğunu belirledik. Topluma vereceğimiz eğitimler ile doğum yaşını 20-29 arasına çektiğimizde anne sağlığına katkının yanı sıra bebek ölümleri yüzde 30 azalacaktır'' şeklinde konuştu.

Doğurganlığın düzenlenmesinin en önemli yolunun bilgi seviyesini arttırmak olduğunu kaydeden Aydınlı, şunları söyledi: ''Bilgi gereksinimlerini belirlemek ve bunların hedef kitlelere ulaşmasının kültürel olarak kabul görecek yönlerini bulmak için bilgi, eğitim, iletişim faaliyetleri güncel araştırmalara dayanmalıdır. Ancak bu şekilde ortak çalışmalar yürüterek, anne, çocuk ve gençlerin sağlık düzeylerinin yükseltilebileceğine ve sağlıklı nesiller yetiştirebileceğimize inanıyorum.''

TAPV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Baran Tuncer de doğurganlık konusunda ''Güvenli Annelik'' başlığında il sağlık müdürlükleri ile çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Şu anda 9 ilde faaliyetler sürdürdüklerini söyleyen Tuncer, ''Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve AÇSAP ile yürüttüğümüz faaliyetlerden çok önemli sonuçlar elde ederek yola devam ediyoruz. Ancak Türkiye bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Aile Hekimliği kapsamında bu faaliyetlerin nasıl sürdürüleceğini göreceğiz'' dedi. Oturumlarda, sosyolog, hukukçu ve tıpçılar, Modern Toplum ve Doğurganlık, Aile Planlaması Hizmetleri ile Medikal Boyut ve Doğurganlık başlıkları altında sunumlar gerçekleştirdi.

Alıntı