2008 yılına bir saniye eklendi

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Zamanı bilimsel olarak ayarlayan kuruluşlar, dünyanın gelgitlerden ve diğer faktörlerden kaynaklanan ekseni etrafındaki dönüşünde meydana gelen yavaşlamayı saatlere uyarlamak için 31 Aralık’a 1 saniye daha ekledi.

2008 yılını geride bırakmak için sabırsızlananlar bir saniye daha fazla beklemek zorunda kalacak. Zamanı bilimsel olarak ayarlayan resmi kuruluşlar, dünyanın gelgitlerden ve diğer faktörlerden kaynaklanan ekseni etrafındaki dönüşünde meydana gelen yavaşlamayı saatlere uyarlamak için yılın son gününe bir saniye daha ekledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un ana saatine sahip Donanma Rasathanesi de, çarşamba günü dünyanın diğer saatleriyle koordineli bir şekilde 23 saat, 59 dakika, 59 saniyelik güne bir saniye daha ekleyecek kuruluşlardan biri. Bu işlem Greenwich saatiyle (GMT) 23:59:59, Türkiye saatiyle 01:59:59’da gerçekleştirilecek.

1972’de ilk başladığı günden bu yana, 24’üncü kez yapılan uygulama, zamanda kesinliğe ihtiyaç duyan internet tabanlı Ağ Zaman Protokolü ve Küresel Yer Konumlama Sistemi mekanizmaları için bir gereklilik. Zamandaki ilk açık 30 Haziran 1972’de tespit edilmişti. Bir önceki saniye ekleme işlemiyse 31 Aralık 2005’te yapılmıştı.
 

Son düzenleyen: Moderatör: