2009 Opel İnsignia Bilgiler ve Resimleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
2009 Opel İnsignia- Opel İnsignia bombasını patlatmak üzere. 1 yılı aşkın süredir devam eden 1 yada 2 fotoğrafla ağzımızın suyunu akıtan firma şimdi Vectra yerine geçecek aracını hem sedan hemde hatchback formunda karşımıza çıkarmayı bekliyor. Yakın tarihlerde aracın fuarlardaki fotoğrafları ve kulaktan dolma olmayan teknik detaylarıyla karşı karşıya kalacağız.
- Önümüzdeki yıl hem Hatchback hemde sedan versiyonları 23 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında yapılacak London Motor Show‘da sergilenecek. Hatchback yada liftback dedikleri, sedan ile aynı ölçülerde sadece bagaj bölmesi kısaltılmış şekilde, sedan versiyondaki önden ve 4 çeker özellikleri ile 7 farklı Euro 5 normlarını destekleyen motor seçeneğiyle beraber satışa sunulacak. Motorlardan 4′ü benzinli, 2si dizel.Benzinli motorlar, 4 silindirli 115hpden başlayıp - 260hp ikiz-turbo V6 seçeneğine sahip, dizel motorlar ise yeni 2ltlik 110 ile 160 hp aralığında güç çıkışları sunacaklar. Bu motorların ayrıca yeni bir özelliği bulunmakta. EcoFLEX versiyonu seçerek ultra düşük CO2 salınımını sağlayacaklar. Ayrıca aracın sütünme katsayısı 0.27 olacak ölçülmüş.

- Opel’in her zaman kullandığı donanım kalemleri Elegance, Cosmo ve Sport, İnsignia’da da yer alıyor.Cosmo donanım seviyesinde, Ön konsol çift renkte ve ahşap seçeneği bulunmakta. Sport versiyonda ise iç döşemlerde siyah ağırlık verilmiş. Bunun araca ayrı bir güzellik kattığı belirtilmiş. Orta konsol ışıklandırmasında buğulu kırmızı rengi seçilirken, gösterge tablosu için beyaz uygun görülmüş. Sport butonuna basıldığında ise tüm ışıklandırma kırmızı rengini almakta. Opel, ilk kez İnsignia modelinde kullanacağı, sürücüleri hız limiti konusunda uyaran tabelaları okuyabilen ve gidilen şeridi takip edip şeritten çıkıldığında uyarı veren yeni “Opel-Gözü” (Opel-Eye) teknolojisini sunacak.
- Yeni teknoloji, Rüsselsheim’daki Opel ve GM mühendislerinin ortak çalışması ve Hella uzmanlarının katılımıyla geliştirilmiş. Cep telefonundan biraz daha büyük kamera, saniyede 30 kare fotoğraf çekebiliyor ve bu fotoğraflar, GM’in yazılımı tarafından incelenip anından sürücüye bilgi olarak aktarılıyor. Teknoloji, dairesel şekilleri ve içindeki rakamları algılama kabiliyeti sayesinde, 100 metre mesafeden tabelaları okuyabilmekte. Benzer bir sistemi BMW 7 sersinde de sizlere duyurmuştuk.
- Araç 4.8metre uzunluğunda ve 2.7metre aks mesafesine sahip.
- Sedan ve henüz prototip aşamasında olan hatchback versiyonu, güncel Vectranın yerini alacaklar.GM ise aynı aracı Saturn Aura ismiyle Kuzay Amerika satışa sunacak. Londra Motor Fuarından sonra İngiltere, İrlanda, Almanya, Avusturya ve İşviçre‘de modelin çıkış fiyatlarının duyurusu yapılacak.
Fiyat: 1.6lt 115 HP’lik Benzinli motor Baz donanım seçeneği ile kampanyalı fiyatı 50bin TL’den başlarken, 2.8lt 260Hp benzinli 4X4 Otomatik vitesli en üst donanım seviyeli versiyonu ise 120bin TL’den satışa sunulmuş durumda. Liftback ve Hatchback versiyonlu olarak çıkan araç 130 ve 160HP’lik 2.0lt’lik dizel seçeneklerlede 70bin TL ile 81bin TL aralığında satışta.
- Bunların haricinde en güçlü modeli olacak olan 2010 Opel Insignia OPC/ Vauxhall Insignia VXR
görüntülendi. 2007 Geneva Motor Show ‘da tanıtılan Opel GTC Concept aracı gibi ön panjura sahip, motor olarak 2.8lt twin turbo V6 tahmini 320bhp (239kW) güç çıkışı sunabilen 255/35 R20 tekerlekleri ile 4 çeker özellikle donatılmış. Hans Demant, prototip araçla Nürburgring pistinde 8 dakika civarında tutan turlar atmış. E92 kasa BMW M3 ve Audi R8 ‘de 8dk +10snlik turlarla pisti dönmüşlerdi. Aracın son halini 2009 yılındaki Genevo Motor Show‘da görmeyi ummaktayız.