2010 Kiracıların Hakları Nelerdir

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kiracı hakları 2010 - kiracı hakları - kiracının hakları 2010 - kiracılık hakları - kira kontratı kiracı hakları - kira sözleşmelerinde kiracı hakları- apartmanda kiracı hakları 2010
1- Kiracı kiraladığı gayrimenkulü kullanırken özenli davranmak ve eğer kiralanan apartman dairesi ise , binada oturan diğer kişilere karşı gereken görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

2- Kira parasını sözleşme ile veya mahalli töreye göre belirli olan zamanda ödemekle yükümlüdür.

3- Sözleşmede belirtilen sair paraları ödemekle yükümlüdür.

4- Kiralanan gayrimenkulde yapılması kiralayana düşen tamirat gerekliliği doğar veya üçüncü kişi kiralanan üzerinde bir hak ileri sürer ise bu durumu kiralayana derhal bildirmekle yükümlüdür.

5- Kira Sözleşmesi sonunda , kiralanan gayrimenkulü teslim aldığı zamanki hali ile geriye teslim etmekle yükümlüdür.

Kira kontratı çift taraflı bir akit olmasına ve bir yıllık gibi bir süreyi işleme konulması kiracıları mağdur etmektedir. Genelde konutlarda yapılan bir yıllık kontrattan sonra kontrat yenileme yoluna gidilmemektedir. Eski kontrat kanuna göre süresiz kontrat haline geliyor.

Artış oranları aynı gösterilerek bize gösterilen hesaba kişiye, kira parası ödemekle borcumuzdan kurtuluyoruz. Bu kira kontratı bizim bulunduğumuz yerdeki 3 yıl yada 5 gibi sürelerde, aynı şartlarda geçerli oluyor.

Bir kira tespit davası, bir tahliye davası açılmış olması mahkeme sonucuna bağlı olan bir konudur. Sonuç olarak kira kontratı yenilenmediğinde en son yapılan kontrat geçerlidir. Ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak isterse belirli şartlar olmadıktan sonra kesinlikle tahliye hakkı yoktur.

Kira kontratında bir yenileme olmasa dahi kira kontratındaki artış devam ettiği sürece evden yada konuttan çıkarma gibi bir istekte bulunamaz. Elinizdeki kontrat ise süresi belli olmayan kontrat olarak devam eder. Ancak kanunda sayılan sebeplerden dolayı kiracıyı tahliye edebilir. Bunun haricinde kiracı kiralarını düzenli ödemek şartıyla istediği kadar gayri menkulden faydalana bilmektedir.

Evi tahliye sebebi ise kira parasını ödememe yaparsa 30 gün süre verir ve ödenmezse bu bir tahliye nedenidir. İkinci neden ise o konuta ihtiyacı olma sebebidir. Eğer ihtiyacı var ise ve bunu ispatlaya biliyorsa bu bir tahliye sebebidir. Satın alınması olayında da bir ay içerisinde ihtarname ile 6 ay sonrası için bir mühlet vermesi gerekmektedir. Bir kira döneminde iki kere ihtara uğramışsa bu da tahliye nedenidir. Bu ihtarlarında haklı olmak zorunluluğu vardır ve dönemi bir yıl süre içerisinde iki tekrar şeklinde olmalıdır.