2010'un En Yeni Son Yılların En Başarılı Diyeti

#1
Sponsorlu Bağlantılar
2010'un En Yeni Son Yılların En Başarılı Diyeti
diyet - zayıflama - kilo verme - en iyi diyet - diyet yapmanın püf noktaları


Su içsem yarıyor” diyenlere, son yılların en başarılı diyeti...ABD’li beslenme uzmanı Diane Kress’in geliştirdiği diyetin kitabı haftalardır New York Times ve Amazon’un en çok satanlar listesinde 1 numarada. İşte 2010’un en çok konuşulacak diyeti m etabolizma Mucizesi..

İnsanların yarısı, ne kadar isteseler, ne kadar çabalasalar da kilo veremiyor. Bunun faturasını da kendilerine kesiyorlar. Ancak son yıllarda bilim adamları, kilo vermenin aslında, insanın kendi m etabolizması ile ilgili olduğunu ortaya koydu. Yani bazıları, yediklerini hemen yakarken, bazıları ise “su içse yarıyor”. Son aylarda fazla kilolara sonsuza dek veda etmenizi sağlayacak yeni bir diyet, tüm dünyayı sarmaya başladı. ABD’li ünlü beslenme uzmanı Diane Kress tarafından geliştirilen özel diyet programının anlatıldığı m etabolizma Mucizesi (m etabolism Miracle) kitabı New York Times ve Amazon’un en çok satanlar listelerinde birinci sıraya kadar yükseldi.

Neden bazı insanlar hemen acıkır?

Kress’e göre kilo sorunu yaşayan insanların yüzde 50’si “m etabolik sendrom”a sahip. m etabolik sendrom, kan şekeri seviyesinin dengesiz olarak yükselip düşmesine yol açarak iştahın kontrolden çıkmasına yol açıyor. Normal bir m etabolizmaya sahip olan kişi örneğin bir sandviç yediğinde 4-5 saatlik bir süre için kendisini halen enerji hisseder. Ancak m etabolik sendromu olan bir kişi sadece bir saat sonra kendisini tekrar yeme isteğiyle karşı karşıya bulabilir.m etabolizma Mucizesi ise yalnızca birkaç gün içinde kendinizi daha iyi hisetmenizi ve çok daha sağlıklı görünmenizi sağlayabilir.

Üç Temel Adım

Diyet temel olarak 3 adımdan oluşuyor. Karbonhidrat tükettiğinizde kan şekeri vücudun 5 saat boyunca zinde kalmasını sağlar. Diyetin ilk adımı 8 haftalık “arınma” süreciyle geçiyor. İlk adımda amaç vücudun karbonhidratları işleme sürecinin yeniden düzenlemek olacak. Karbonhidrat tüketimi geçici bir süre için önemli bir oranda azaltılacak. Birinci adımda yenilmesi gereken ve hiç ağza alınmaması gereken besinler bulunuyor. Karbonhidratlar diyetin iki ve üçüncü aşamalarında yeniden tüketilecek. m etabolizma Mucizesi diyeti sayesinde iştanızın kontrolünü elinize alabilir ve ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Diyetin püf noktaları

SEKİZ hafta süren ilk adımda amaç kan şekerini dengelemek. İşte kurallar:

* İzin verilen gıdalardan isteğiniz kadar yiyebilirsiniz ancak elbette ki büyük porsiyonlar kilo verme sürecinizin yavaşlamasına yol açacaktır.

* Öğünler arasında 5 saatten uzun süre bırakmamaya özen gösterin. Atıştırmak serbest.

* Her gün en az 2 litre kafeinsiz sıvı tüketin.

* Uyandıktan 1 saat sonra ve yatmadan önce ara öğün yiyebilirsiniz.

* Haftada 5 kez günde 30 dakika egzersiz yapın.

* Tüketmenize izin verilen sınırlı karbonhidrat miktarını ara değil, ana öğünlerde tüketmeye çalışın.

* Bir gıdanın karbonhidrat değerine bakmak için paketindeki besin değerine bakarak toplam karbonhidrat değerini lif oranından çıkarın.

m etabolizmanız nasıl çalışıyor?=

m etabolİzmanIzIn sizi şişmanlatıp şişmanlatmadığını anlamak için, bazı belirtiler:

* Uyguladığınız rejim çok kısa sürüyor.

* Çok kolay yoruluyorsunuz. n Akşamüstü saatlerinde enerjiniz düşüyor. n Neredeyse her zaman gergin hissediyorsunuz. n Canınız karbonhidrat bakımından zengin yemekleri çekiyor.

* Fazla kilolar özellikle bel çevresinde toplanıyor.

* Hızlı kilo alıyor ve çok yavaş veriyorsunuz.

* Uykusuzluk çekiyorsunuz. n Cinsel isteğiniz oldukça düşük. n Dikkatiniz çok çabuk dağılıyor. n Çabuk sinirleniyorsunuz. n Gün içinde sıklıkla başınız ağrıyor.

İlk sekiz haftada yağ serbet, ekmek yasak!

Sağlıklı yağlar

Light margarin, light mayonez, light krem peynir, zeytin, fındık, ayçiçek yağı.

Yağsız protein

Yağsız kırmızı et, derisiz tavuk eti, balık ve kabuklu deniz mahsulleri, yağsız beyaz peynir, yumurta

Sebzeler

Enginar, kuşkonmaz, patlıcan, fasulye, Brüksel lahanası, brokoli, lahana, karnabahar, kereviz, kabak, salatalık, domates, soğan, ıspanak ve kara lahana

Yasaklı gıdalar

Ekmek, makarna, pirinç, krakerler, simit, cips, şekerleme, süt, tüm tahıllar, yoğurt, baklagiller meyveler, meyve suları, patates, havuç

5x5 besinler

* Çavdarlı kraker

* Light ekmek

* Light lavaş

* Light kraker

* Light ketçap

* Şekersiz tatlılar

* Şekersiz yoğurt

* Light meyve suyu

* İçinde 5 gram ya da daha az karbonhidrat bulunan diğer gıdalar

* (Bu listedeki tüm malzemelerin 5 gram karbonhidrat kuralına uyması gerekiyor.)

Rejimin ilk 8 haftasında besinler izin verilenler (Yeşil) ve yasaklılar (Kırmızı) olarak ayrılıyor. Bu süre içinde her 5 saatte bir 5 gram karbonhidrat alınması gerekiyor(Sarı)


Damla TANLA / VATAN