2011 Kiracı Hakları - 2011 Yılı Kiracı Hakları Nelerdir?

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
2011 Kiracı Değişiklikleri - Kira Verenlerin Değişiklikleri 2011 - kiracı hakları 2010 - Kiracı Hakları - 2011 Kiracı Yasası - Kiracılar için Neler Degişecek 2011


SOM Değerleme Genel Müdürü, bu yıl yapılamayan kira zamlarının, 2011′e yansıtılabileceğini, kira artışlarında 2011′de, 2010 yılındaki kadar muhafazakar davranılmayacağını söylediNazan Özbaydar, pek çok kira kontratının yeni yılla birlikte yenilenmesi gerektiğini, bu gerekliliğin, kira değerinin tespitinde önemli bir ihtiyacı ortaya çıkardığını ve bu noktada değerleme uzmanlarına görev düştüğünü belirtti.

Kira değeri tespit raporlarının, hem mülk sahibinin hem de kiracının hakkaniyetli bir şekilde anlaşmalarına baz teşkil eden belgeler olduğu için ihmal edilmemesi gereken bir prosedür olduğuna dikkati çeken, 2010 yılında kira artışı hiç yapılmayan veya kira değerleri geri çekilen mülkler/bölgeler söz konusu olduğuna işaret eden Özbaydar, şunları kaydetti:

“Bu yıl kira artışlarında mal sahiplerinin yaklaşımları iki şekilde görülebilir. 2010′da yapılamayan kira artışlarının 2011′e yansıtılmaya çalışılacağı bir dönem yaşayabiliriz ya da tam tersi 2011′de sözleşme kirasını geri çekmeyenlerin kiracısız kalma durumu dikkate alınarak mal sahipleri temkinli davranmayı seçebilirler. Bizim görüşümüz, piyasanın genel durumunu dikkate alarak, 2011′de, 2010 yılı kira artışlarındaki kadar muhafazakar davranılmayacağı yönünde.”

“KİRA ARTIŞLARINDA EN YAYGIN YÖNTEM YILLIK TEFE-TÜFE ORANLARININ KULLANILMASI”
Kira kontratlarının yenilenmesi döneminde kira artış oranına etki eden ön önemli kriterlerin, kiracının uzun süredir mülkü kullanıyor olup olmadığı, kiracının düzenli ödeme alışkanlığı, mülkü ne kadar bakımlı tuttuğu, bazen de diğer apartman sakinlerinin kiracıdan memnuniyeti olduğunu söyleyen Özbaydar, “Kira başlangıcında mal sahibi tarafından mülkün nasıl teslim edildiği veya kiralama süresi sonunda kiracının nasıl teslim ettiği bazı vakalarda çok önemli olabiliyor. Mal sahibinin dekorasyonlu veya eşyalı olarak kiraya verdiği durumlarda kiracının taşınmazı sözleşme sonunda nasıl bıraktığının belirlenmesi için bir rapor hazırlanması önemli” dedi.

Kira şerhinin, kiracının haklarını güvence altına aldığını, aynı şekilde mülk sahibinin de şerh süresince kira hakkının garanti altına alınmış olduğunu ifade eden Özbaydar, kira artış oranlarında en yaygın yöntemin de yıllık TEFE- TÜFE oranının ortalamasının kullanılması olduğunu belirtti.


2011 Kiracıları ne ler bekliyor
“SÖZLEŞMEDE AKSİ BELİRTİLMEDİYSE KİRACI DA KİRALADIĞI MÜLKÜ KİRAYA VEREBİLİYOR”
Kiracısı olan bir mülkü satın almanın risklerinden de bahseden Özbaydar, şöyle konuştu:

“Mülkün yeni sahibi, eski sahibi ile kiracı arasında yapılmış sözleşmenin tüm hükümlerini de devralmış oluyor. Bu nedenle mevcut kira koşullarını çok iyi incelemek gerekiyor. Mal sahibi tarafından bakılırsa; uzun vadeli, kira artış oranları yüksek belirlenmiş ve düzenli ödeme alınabilen çok iyi şartlar sağlayan bir sözleşme ise ve mal sahibinin gayrimenkulü kullanma ihtiyacı yoksa sorun yok. Ancak yeni mal sahibinin gayrimenkulü kullanması gerekiyorsa ve kiracının tapuda uzun dönemli bir kira şerhi varsa mal sahibi açısından problem yaratabilir. Yeni mal sahibinin mülkü kullanma ihtiyacını, satın aldığı tarihten itibaren bir ay içinde kiracıya ihtarname ile bildirmesi gerekiyor. Kiracının gayrimenkulü kullanmaya devam etmesi durumunda satın alma tarihinden itibaren 6 ay içinde tahliye davası açma hakkı bulunuyor.”

Kiracının kiraladığı bir mülkü kira sözleşmesinde aksi belirtilmemişse bir başkasına kiraya da verebileceğini, bu yönteme alt kiracı dendiğini belirten Özbaydar, ancak alt kiracının kiralama süresinin asıl kiracının sözleşme süresinden uzun olamayacağını söyledi.


Alinti.
 

K

Kayıtsız Üye

#2
ben oturduğum apartmanda bu yıl ısınamama sorunu yaşadım ve bana baştan 2 ton kömür aldırtıldı aldım fakat kış boyunca kalöriferlerimiz düzgün yakılmadı ayrıca alt ve yan dairede oturan bulunmadığı için hiç yanmadı ve bu tarafıma baştan beyan edilmediği halde kış ortasında 500 kg daha kömür almam istendi bende almadım ve beni icraya verdiler bu duruda ne yapabilirim ben her ay yüksek miktarda elektrik faturası ödemek durumunda kaldım çünkü gündüz kalöriferler yakılmadı.Yardımcı olursanız sevinirim.
 

K

Kayıtsız Üye

#3
ona bakarsan bız 8 aydır kıra lamaıyoruz ve adam evden bile çıkmıyor?_ ne yapabililr
 
Y

yasemin çiçeği

#4
kiracıyız böcek ilaçlama parasını biz mi yoksa ev sahibimi verecek..yeni taşındık bizden önce oluşan böcekler için bu sorum.. tşkler ederim..
 
K

Kayıtsız Üye

#6
kiracıyım ev satıldı yeni ev sahibi kirayı elden ödememi istedi bende kirayı elden ödüyorrum şimdi çocugum oturacak diye evden çıkmamı istiyor bunun için tahliye davası açmış benden kira borcum oldugunu söylüyor ne yapmalıyım.
 
K

Kayıtsız Üye

#7
emlakçı dan kiraladığım iş yeri diye daire mesken olduğunu işyerini kurduktan sonra ruhsat işlemleri sırasında öğrendim malsahibine söyledim işyeri olarak beyan et diye kabul etmiyor bu şekilde ruhsat alamıyorum 2 aylık kirayı da ödedim şimdi bana çık diyor çok zor durumda bırakıldım fakat durumumda müsait değil nakit sorunuum var ayrıca iş kaybım var ne yapmalıyım dava açma hakkım oluyormu tazminat davası açabilirmiyim bu süreçte ne yapmalıyım lütfen bana bir yol gösterin acil durum tşk
 
K

Kayıtsız Üye

#8
2007 yılında oturmuş oldugum evde kaçak elektirik oldugu anlaşıldı saatin altına bunun inşaat sırasında yapılmış olabilir dediler benden önceki kiracının dökümanını çıkarttım çok az ödenmiş ama ben evsahibinin yaptıgında eminim çünkü senin elektigin az geliyor saat eski diyordu kaçak parasını elektirik benim üstüme oldugu için benim ödememmi gerekiyor emekli insanız böyle bir suçlamayı kesinlikle kabul edemem kira yerine elektirik borcunu ödemek istiyorum ev sahibi ben karışmam diyor ne yapabiliri avukata versem ispat edebilirmiyi 2000 yıllarında bu evde kendi oturmuş elektirik sarfiyatını bulabilirmiyim 2000yılının ev sahibine ait olan teşekür ederim