2011 Nisan Rezzan Kiraz Genel Burç Yorumları - 2011 Nisan Burç Yorumları

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rezzan Kiraz 2011 Nisan Ayı Burç Yorumu
Nisan 2011 burç analizi
Aylık Burç Yorumları Nisan 2011

Rezzan Kiraz Yay Burcu Nisan 2011


Sevgili Yaylar Nisan ayı boyunca, aşk hayatınız ve ilişkilerinizle ilgili konularda etkili olması muhtemel enerjilerinizi iki bölüm halinde ele almayı düşünüyorum. Bunlardan ilki aşk ve flört evinizde seyrini sürdürecek Venüs gezegeninin Koç burcu etkinliği, ikincisi ise, ciddi ilişkiler evinizin yöneticisi Merkür gezegeninin Oğlak ve Kova burcundaki seyridir. Şimdi bunları sırasıyla birlikte ele alalım.

3 Şubat tarihinde başlayan ve 6 Mart 'taki geri hareketine devam edecek olan Venüs gezegeninin Koç burcundaki ilerleyişi, sizin gibi ateşli mizaca sahip Yaylar için gayet olumlu bir etkidir. Olumlu derken sanmayın ki Venüs gezegeni Koç burcunda olumlu bir etkidir. Bilakis ilişkilerde bencil yanımızı ortaya çıkarır, isteklerimizi elde etmemiz için bizi ateşler, doyumsuzluk verir ve kalıcı bir bağ kurmak yerine gelir geçer tarzda aşk yaşamamıza neden olur. Bu durum ise Venüsün uzlaşmacı, zarif ve estetik doğasına gayet aykırıdır. Duyarlılık geri planda olduğu için bu tarihler arasında bir Yay, eğer temeli güçlü bir ilişkisi yoksa, deneyimsel davranmaktan hoşlanacak ve yeni aşklar yaşayarak kendini mutlu etmeye çalışacaktır. Doğasında tereddütlük bulunan Venüs, Koç burcunda ilerlediğinde tam tersi bir nitelik kazanır. Yani aşkta hep siz haklısınızdır ve hep sizin istekleriniz doğrudur ve yerine getirilmelidir. İlişkisi sağlam olan bir Yay eğer yumuşak huylu biriyle beraberse bu durumda bir sorun çıkmaz. Lakin agresif biriyle beraberse sonuç iki kişinin de çekişmesi anlamına geldiği gibi, her tartışmanın tutkuyu alevlendireceğini de söylemek mümkündür. Bu seyir altında beraberliğinizdeki ilişkisi olmayanlar ise bu dönemde biraz önce değindiğim gibi, keşifçi olmaktan yanadırlar. Bu duygunun tabanında ise tensel arzular, erotizm oldukça ön plandadır. Birlikte olduğu kişiye söz vermesi, ilişkinin sorumluluğu altına girmesi mümkün olmadığı gibi, bu yönde acımasız bir dürüstlüğe sahip olması da mümkündür. Yani sıkıştığı anda, çekip gidebilir veya direk olarak ben böyle bir beraberlik düşünmüyorum diyebilir. Zaten genel olarak Yaylar dürüst bir çocuksuluğa sahip oldukları için, bu şekilde konuşmakta pek bir sakınca görmezler. Yorumun giriş paragrafında, Venüsün bu seyrinin sizler için gayet olumlu olduğundan söz etmiştim. Evet aynen öyle. Çünkü burcunuzla uyumlu bir görünüm yapan Venüs sayesinde bilinçli isteklerinizi aşk sayesinde kabul etmeniz ve aşk sayesinde de kendinizi güçlü bir şekilde ifade etmeniz mümkündür.

Durum böyle olunca bu dönemin oldukça deneyimsel, aktif, spontan tepkili, girişken ve son derece sosyal geçeceğini söylemek mümkündür. Özellikle ateşli dürtülerinizi doyurmak, yeni keşiflerde bulunmak, erotizmin uç noktalarında dolaşmak açısından bu seyir, hayatın tatsızlıklarına bir başkaldırı olabilir. Yani o yok bu yok ama en azından hoş bir zaman geçirebileceğim diye düşünebilirsiniz. Yeni tanışmalar gündeme gelebilir, sorunlar belki çözüme kavuşmaz ama aşk açısından renkli bir zamandır.

İlişkisi düzgün seyreden kişiler açısından bu enerjinin anlamı ise, tensel uyumunuzun daha da yoğunlaşması, aşk hayatınızla ilgili konularda birbirinizle çekişerek bile olsa sonunu tatlıya bağlamanız, arada kopuşlar, küskünlükler, kızgınlar yaşansa da, yine de birbirinizi mıknatıs gibi çekmeniz yaşanabilecek durumlar arasındadır. Bu seyir devam ederken ciddi ilişkiler evinizin yöneticisi Merkür gezegeninin 14 Mart Kova burcunda seyretmeye başlaması hakikaten siz Yaylar için yılın aşk anlamındaki en güzel armağanıdır. Yeni bir tanışma bu tarihin birkaç gün öncesinde veya hemen akabinde oluşabilir. Yani bu yıla bazı Yayların hayatlarının aşkına rastladıkları bir tarih olarak girdiklerini söyleyebilirim. Bu etki altında Venüs gezegeninden olumlu manada yararlanmak için sürekli tekrarladığım gibi, ılımlı olmanız, tartışmaları güzellikle sonuçlandırmanız, sen ve ben demek yerine biz olmayı başarmanız son derece önemlidir. Kibirlilik, abartılı hareketler ve şımarıklık kesinlikle uzak durmanız gereken davranış biçimleridir.
 

#2
Rezzan Kiraz Koç Burcu Nisan 2011

sizler bu dönemde aşkla alakalı mevzularda, özgür yaklaşımlar sergilemek, bireyselliğinizi ön planda tutmak ve kendinizi sıradışı ifade etmeye çalışabilirsiniz. Yani üzerinizde denetim kurulması mümkün olmadığı gibi, sınırlanmaktan da hiç hoşlanmayabilirsiniz. Sizin arzunuz yaşam stilinizden düşüncelerine kadar, sosyal hayatın içinde birebir yer almak, eskinin yerine yenisini koyarak hayatınıza heyecan katmak. Tabi ki bu durumda yansımalar da farklı şekilde gelişebilir. Şimdi olabilecek etkilere bir göz atalım.İlişkisi olmayan Koçlar için bu enerjinin anlamı, farklı ve sıra dışı bir aşk yaşama arzusudur. Fakat bu aşk bağlayıcı, sınırlayıcı olmaktan ziyade, her iki kişinin de, ilginç paylaşımlarda bulunacağı, birbirleriyle hem aşkı hem de arkadaşlığı doyasıya yaşayacakları, çeşitli aktivitelere birlikte katılacakları, birbirlerine gerektiği zaman özgürlük tanıyacakları ama bir o kadar da, sosyal hayatın içinde görünecekleri tarzda olmalıdır. Değişik ortamlarda birlikte görünmeli, insanların dikkatini çekmeli ve başkaları tarafından gıptayla izlenilmelidirler. İşte bir Koç için aşkın tanımı bu süreç içinde böylesine bireysel ve eleganttır. Bu süreçte genel olarak tanışmalar, bir grup aktivitesinde, bir davette, bir arkadaş aracılığıyla veya sıradışı bir tarzda başlayabilir. Kabul edilme arzusu içinde yanıp tutuşulmaz, hatta ne kadar ani bir aşk olursa, bir koç için o kadar lezzetlidir. Hani bazen insan birdenbire sırılsıklam aşık olmak ister ya, işte bu süreçte arzulanan da aynen böyledir.

İlişkisi olanlar açısından bu enerjinin anlamı ise, beraberliğinizde tutkularınızı, isteklerinizi direkt olarak ifade etmekten hoşlanabilir, ortaklaşa düşünmekten ziyade kendi arzularınızı daha fazla ön plana alabilirsiniz. Tabi ki bu durum beraberliğiniz açısından son derece sakıncalı. Ayrıca eğer ilişkinizde sorunlar varsa, böyle bir enerji altında, ister istemez dediğim dedik tarzı yaklaşımlarda bulunmanız mümkün. Sizin arzunuz partnerinizin tamamen size ayak uydurması, renkli ve sıradışı davranması, gerektiğinde sizi özgür bırakması ve beraberliğin sorunları ve gerekleri konusundaki kayıtsızlığınıza sabır göstermesi. Takdir edersiniz ki bu karşı taraf için oldukça zor bir durum. Ayrıca bu enerji altında karşı cins tarafından ilgi çekiyor oluşunuz ve sosyal hayatınızın renklenmesi, sizi ilişki konusundaki sorumluluklardan alıkoyabilir.

Burada ara vererek size bir bilgi sunmam gerekiyor. Güneş astrolojik açıdan ifade gücümüz ve dünyayı kendi isteklerimiz doğrultusunda yönlendirme gücümüzdür. Yani bencil yanımızdır. Bu nedenle Güneş Aslan ve Koç burçlarında ilerlediği zamanlarda bütün burç mensupları sadece kendine yönelik hareket etmek durumundadır. Oysaki Kova burcu zamanlarında ekip halinde ilerleme söz konusudur. Bu yüzden de, Güneşin ışığının en düşük olduğu zaman Kova burcunda olduğu süreç içindedir. Bu tarihler arasında, diğer insanlara ayak uydurarak isteklerimizden vazgeçebiliriz. İşte bu yüzden Güneş Kova burcunda sürgündedir. Yani gücümüz oldukça zayıftır. Başkalarıyla işbirliği içinde hareket etmek zorundayızdır. Bir diğer tanımıyla, kendini tam anlamıyla ifade edemeyen kişi, sürüye uymak zorunda kalır. Oysaki yapılması gereken özgürlüğünüzden asla taviz vermemektir. İşte sizler de Güneş Kova burcu seyrinde başlayacağınız bir arkadaşlıkta bu noktaya özellikle önem vermelisiniz. Tabi ki insanlarla birlikte olun, değişik zevkleri paylaşın ama yeri geldiğinde kimliğinizden vazgeçmeden hareket etmeyi mutlaka başarın. Yoksa siz, siz olmaktan çıkabilirsiniz.

Bu enerji devam ederken 3 Nisan tarihinde başlayan ve 6 Mayıs' ta geri hareket yapacak olan Venüs gezegeninin burcunuzdaki seyri, bencil istekler konusunda oldukça etkili bir enerji olarak dikkat çekiyor. Böylece bir üst paragrafta sözünü ettiğim bireysellik tam anlamıyla yerine oturmuş oluyor. Astrolojik açıdan Koç burcunda zararlı pozisyonda olan Venüs gezegeni, bu tarih itibariyle arzularınızı ve tutkularınızı doyurmak adına ilişkiler yaşamaktan hoşlanacağınızı göstermektedir. Koç burcu oldukça ateşli bir doğaya sahiptir. O nedenle karşı cins tarafından her zaman beğenilir, arzu edilir hatta peşinden koşulur. Çünkü Koç burcuyla aşk yaşarken hayatın renkli ve sıradışı yüzüyle tanışabilir, hız ve aktivitenin ne olduğunu tam olarak anlayabilirsiniz. Koç denetimsiz, çerçevelenmemiş aşktan yanadır. Şımarık bir çocuk gibi, arzuladığını ele geçirmek ister. Kovalamayı sever ama yakaladığı anda çabucak sıkılıverir. İşte bu dönemde ilişkisi olmayanlar Koçlar Güneş sayesinde yeni arkadaşlıklar kurarken, Venüs sayesinde de cinsel arzularını doyurmak taraflısı olabilirler.

Aşk hayatınızla ilgili konularda ele alacağım son enerjiniz 18 Nisan - 20 Mayıs tarihleri arasında devam edecek Güneş gezegeninin Balık burcu seyridir. Bu enerji sizin gibi aktif kişiler için aşk konusunda romantizm ve hayal gücünün, gizli ve yasak ilişkilere meyilli olmanın işareti olarak önemlidir. Çünkü şu ana kadar yazdığımız enerjilerden oldukça farklıdır. Bu seyir başladığında Venüs burcunuzda ilerlediği için, dışarıdan size bakanlar ilişki kurmaya meyilli bir kişi görebilirler. Devam eden ilişkiniz veya yeni bir beraberlikte oldukça ateşli davranışlarınız vardır. Fakat Güneş Balık burcunda seyrine başladığında bir şeyler değişmeye başlar. Arzularınız coşkundur ama bir yanınız yani bilinçli düşündüğünüzde, şefkat ilgi ve romantizm ihtiyacınız yoğunlaşmaya başlamıştır. Buna siz de bir anlam veremeyebilirsiniz. Her zaman ilişki kurmaya hazır ruhunuz sanki dinginleşmiş ve göz önünde olmaktan ziyade geri planda kendinden hoşnut, hızlılıktan ziyade sakin bir liman arıyor gibidir. İşte tam bu noktada bir Koçla aşk yaşıyor ve şu an bu satırları okuyorsanız size tavsiyem onun tavırlarından ziyade iç dünyasına yönelmeniz, ilgi ve anlayış göstermeniz, karşılık beklemek yerine sevginizle sarmalayarak kendisini güven içinde hissetmesini sağlamanızdır.
 

#3
Rezzan Kiraz Boğa Burcu Nisan 2011

Bildiğiniz gibi aşk kurallara, yasaklara gelemeyecek kadar delice bir arzudur. İnsan bir kez sevmeye görsün, sevdiği kişi dünyanın en çirkini bile olsa onun gözünde güzel, en hatalı insanı bile olsa onun hayatında özeldir. Oğlak gibi herşeyi çerçeve içine alan bir burçta ilerleyen Merkür, aşk konusunda zihinsel açıdan disiplin anlamına gelmektedir. Bir boğa için bu olgu kesinlikle rahatsız edici değildir. Çünkü o, aşk konusunda ne kadar kendinden geçse de daima sağlam adımlar atmaya ve yaşadığı beraberliğin ne kadar güvenli olduğunu sorgulamaya devam edecektir. Bu nedenle 14 Nisan tarihine kadar, aşk hayatınızla ilgili konularda sağduyulu davranmanız mümkündür. Kuralcı düşünebilir, karşınıza çıkan bir kişi veya süregelen ilişkinizde tutucu davranışlar sergileyebilirsiniz. onun hakkındaki herşeyi bilmek arzunuz yoğundur. Kiminle berabersinizdir, ilişkiye ne kadar değer vermektedir, doğru mu konuşmaktadır. Bütün bunlar sizin için öylesine önemlidir ki, bir tekinden bile taviz vermek niyetinde değilsinizdir.İlişkiniz açısından durum böyledir. Sevdiğiniz kişinin içinde bulunduğu durum, ne hissettiği, size verdiği önem, beraberliğine gösterdiği özenin sürekliliği için elinizden geleni yapmaya hazırsınızdır. Bu arada geri hareket esnasında bazı Boğaların, geçmişte yaşanan bir ilişki nedeniyle kafaları karışmış olabilir. Fakat geri hareketin bitimi sizler için artık önünüze bakmanın zamanı olduğundan kimileriniz belki de o ilişkiyi bir daha hatırlamamak üzere yüreğinize gömmüş olabilirsiniz. Kimileriniz ise geri hareket öncesi oluşan sorunlarınızı geri hareket esnasında çözüme kavuşturmuş ve yeniden devam kararı almışsınızdır. Her iki durum açısından da ben geri hareketin yaralarınızı sarıcı olduğunu düşünüyorum. Gelelim geri harekette karşınıza çıkan bir kişiyle ilişkiye girdiyseniz ne olacağına, tabi ki bunu önermiyoruz ama diyelim ki böyle bir durum oluştu. Geri hareket sonrası şimdilerde bu kişi hakkında gerçekçi bir gözlemde bulunma zamanınızdır diyebiliriz. İşte Merkür Oğlak burcu seyrinin önemi bu türden konularda etkilidir. Çünkü zihinsel açıdan öylesine kesin ve net ayrıca gerçekçi düşündüğünüz için eminim en doğru kararı verebilecek durumdasınız. Tabi ki bu karar 14 Nisan 'a kadar kesinleşebilir. Devam mı yoksa bitecek mi? eğer karşınızda kişi sizin kriterlerinize göre doğru kişiyse büyük bir olasılıkla sonuç olumludur. Fakat gözünüzü boyamışsa ve geri harekette kendini gerçek yüzüyle göstermediyse büyük bir olasılıkla bu ilişki bitmeye mahkumdur diyebiliriz.

Gelelim Merkür gezegeninin 14 Nisan sonrası Kova burcu seyrinin yansımasına. Kova burcundaki Merkür, aşk hayatınızla alakalı konularda sizler için, geleneksel düşüncenin dışına çıkarak daha özgür düşünmenizi gerektiricidir. Yani bir önceki Oğlak burcundaki ciddiyet gerilerde kalmaya başlayabilir. Bu bir Boğa için oldukça ilginçtir. Çünkü esen rüzgarlar ona ne kadar rahat davranmasını söylese de, bir boğa elinde olmadan çelişki içinde kalabilir. Gerek ilişkisinde ve gerekse yeni tanışacağı kişi üzerinde düşünürken rahat mı davransın yoksa kritik mi etsin bilemeyebilir. Tabi ki insan doğası gereği kendi bakış açısıyla durumları değerlendirecektir. Peki aşk evinizin yöneticisi olan Merkürün Kova burcundaki seyrinin sizlere olan yansıması ne olabilir? Her Boğa burcu aynı olayları ve durumları yaşamayacağına göre bu enerjiyi olasılıklar dahilinde birlikte gözden geçirelim.

Kimileriniz için aynı iş yerinde veya iş amaçlı bir araya geldiğiniz topluluk içindeki bir kişinin dikkatinizi çekmesi anlamında olabilir. Bu kişi oldukça sıradışı, özgür düşünce yapısında bir insan olabilir. Bu bir Boğa için oldukça ilginçtir. Bu kişi çalışmalarıyla, bilgisiyle, işine olan düşkünlüğü ve çevresindeki saygınlığıyla dikkatinizi çekebilir. Böyle bir durumla karşılaşan Boğaların yapması gereken sabırsız davranmamak, öncelikle bu kişiyi iyi gözlemlemek ve ilişkiyi çerçeve içine almadan öncelikle arkadaşlığı ve paylaşımı ön planda tutmaktır. Yani tutucu davranmamak esastır. Bazılarınız için bu enerjinin anlamı ailenizin evlilik konusunda üzerinizde yaratacağı baskı olabilir. Yani artık yaşınız gelmiştir, düzgün bir hayatınız olmalı çoluk çocuğa karışmalısınızdır. İşte bu durum bir boğa için kimi anlarda oldukça sıkıcı olabilir. Hatta bazı aileler bu süreçte size taliplerinizi bile gösterebilirler. Bazılarınız için anlamı çok daha değişiktir. Siz kararınızı çoktan vermişsinizdir, ilişkinizi ailenize açarak onların fikirlerini almak istersiniz fakat onlar bu beraberlik konusunda size karşı çıkabilir ve üzerinizde baskı kurmaya kalkabilirler. Bu dönemde ve böyle bir enerji altında özellikle flört türü ilişkilerde dikkat edilecek husus, açık fikirli ve tarafsız bir şekilde düşünmeye çalışmanız, hoşgörülü yani karşınızdaki kişinin bakış açısına tahammül göstermenizdir. Beraberliğinizdeki sorunları sen-ben kavgasına dönüştürerek çözmeye çalışmanın özellikle bu enerji altında hiçbir yararı olmadığını biliniz.

Evet sıra geldi, ciddi ilişkisi yani uzun süredir birlikte olan çiftler veya evliler açısından durumu incelemeye. Bu konuda etkili olan Mars gezegeninin seyridir. İşin ilginci kısa süreli beraberlikler konusunda etkili olan Merkür gibi Mars gezegeni de Nisan ayında Kova burcunda ilerleyeceği için her iki tür ilişki yaşayanlarda da aynı yansımalar içermekte diyebiliriz. Mars gezegeni 4 Nisan - 15 Mayıs, Merkür ise 14 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında geçerli olduğundan hemen hemen yan yana ilerleyecekler. Bunun anlamı ilişkiler açısından Nisan ayı, gerek zihinsel gerekse aktivite olarak özgür düşünmek ve hareket etmek gerektiğinin göstergesi. Bu iki enerji de burcunuzla zorlu görünüm yaptığı için bu tarihler arasında siz Kovalar ister istemez değişime ayak uydurmak durumunda kalabilirsiniz. Her zamanki bakış açınızla yani sabit ve geleneksel anlamda düşünüp aşırı ciddiyet içinde olayları ele alırsanız doğal olarak sıkıntı yaşamanız mümkündür. İlişkinizi ilgilendiren konularda partnerinizle sevgiliden ziyade arkadaş gibi olmayı, onunla paylaşımlarda bulunmayı, duygularınızla değil mantığınızla hareket etmeyi muhakkak başarmalısınız. Bu enerjinin şöyle bir olumlu tarafı var. En azından gerginlikler oluşsa bile çabuk yatışabilirsiniz. Her ikinizin de kızması veya birbirinizi küçümsemesi gibi durumlar oluşmayabilir. Eğer iz bırakmak ve ilişkinizi huzurlu bir şekilde yaşamak istiyorsanız ne olursa olsun bu tarihler arasında birbirinizi dinlemeyi ve cinsel yaşamınızı düzenlemeyi unutmayınız. İlginç ve değişik tarzda birbirinize yaklaşmaya özen gösteriniz. Sıradışı ortamlar hazırlamayı ihmal etmeyiniz. Fiziksel açıdan kendinizde yeni değişimler uygulayınız. İster saç şeklinizi değiştirin isterseniz giyim tarzınız hiç farketmez. Yeter ki ilişkinize belli bir canlılık ve aktivite katmayı başarın. Unutmadan şunu da ekleyeyim. Birbirinizle konuşmayı asla ihmal etmeyin. Eğer bu ilişki sizin için önemliyse o zaman sıkıntılarınızı birbirinize açmayı unutmayın. Üçüncü kişilerden akıl alacağınıza birbirinizle konuşmak çok daha faydalıdır. Böylece direkt olarak öğrenmiş olursunuz.

Şimdi gelelim aşk hayatınızla ilgili konularda etkili bir başka enerjiye. Bu enerji, şu ana kadar yazdıklarımızdan oldukça farklı ve dikkatli olmayı gerektiriyor. 3 Nisan tarihinde Koç burcunda ilerlemeye başlayacak Venüs gezegeni bir üst paragraflardaki Merkür ve Mars gezegenlerinin Kova burcu seyirlerine göre çok daha ilginç. Nedeni şudur. Venüs Koç burcunda bencil isteklerin ön planda olması demektir. Durum böyle olunca üst paragrafta izah etmeye çalıştığım paylaşımcılık olgusu kimi zaman dürtüsel ve bencilce hareket etmenize neden olabilir. İlişkilerde gerek iletişimsel ve gerekse aktif olarak birlikte hareket etmeye çalışırken, Venüs Koç burcu seyri kimi zaman içsel dürtülerin yoğunlaşarak ben haklıyım tarzı davranışlarda bulunmaya sebep olabilir. Ayrıca bu seyir altında, güçlü bir erotizm duygusu ön plandadır. Yani arzular yoğunlaşır, ilk bakışta aşk devreye girebilir, sevdiğiniz kişiyle tensel olarak alışverişiniz çok daha fazlalaşır. Sorunları çözme biçiminiz veya ilişkinizi sağlam bir temele alma arzunuzda cinsellik baş rol oynar. Bu enerji Boğa gibi cinsellik konusunda gayet güçlü bir burcun, ilişkideki sorunları bu dürtü çerçevesinde değerlendirmeye almasını sağlayabilir. Nisan ayını şöyle bir özetlersek görüyoruz ki, beraberliklerde paylaşım ve tutku önemli bir yer işgal ediyor.
 
#4
Rezzan Kiraz Balik Burcu Nisan 2011

Satürn Başak burcunda olduğu için ciddi ilişkiler, evlilik konusunda neredeyse kıskaç altındasınız. Yani yaşadığınız beraberlik veya karşınıza çıkan insanlar yoluyla ciddiyet ve sorumluluklar altında kalırken, burcunuzda ilerleyen Uranüs nedeniyle yeniliklerde bulunmak adına isyanlardasınız. Bir yandan doğru düzgün ilişki yaşamak, mutlu olmak isterken Satürn gezegeninin ağırlaştırıcı etkisi altında kayıplara uğramakta, ayrılıklar yaşamakta, beklenmedik sürpriz gelişmeler yüzünden bu son olsun diyerek yeni ilişkiler kurmakta veya ilişkinizi düzenlemekte zorluklar çekmektesiniz. Kimileriniz partnerinizin sağlık sorunu yüzünden yaşamınız çarpıcı bir biçimde değişirken bazılarınız boşanmakta zorlandığı için, yeni bir hayat kuramamakta.
Sizin yaşadıklarınız belki de bunlardan çok daha farklı da olabilir. Hatta örnekleri yazmaya kalksam sanırım sayfalar dolar, ki bu durum sizi sıkmaktan başka bir işe yaramaz. Burada önemli olan yaşadığınızın içeriğinden ziyade, ne yapmaya çalışmanız gerektiğinde yatıyor. Yani çıkış yolu varsa, kişi karanlıktan pek ürkmez veya süresini bilirse dayanmaya çalışır.Bu durum gösteriyor ki, ilişki anlamında önümüzde zorlu aylar var. Tabi ki bu durum her gün ızdırap çekmemiz anlamına gelmiyor.

Yapmamız gereken bu enerjiyi nasıl ve ne şekilde olumlu kullanabiliriz. Benim her zaman üzerinde durduğum nokta bu olmuştur. Astrolojiye bakış açım, enerjilerin yaratacağı olumlu olumsuz durumları sizinle paylaşmak ama nasıl kullanacağınızı da size bildirmektir. Uygularsınız veya uygulamazsınız. Özgür iradenize bir danışman olarak karışma yetkim yok. Ayrıca doğum haritalarınızı bilmediğim için size olabilecek yansımasında bilme imkanım yok. Fakat şu var ki, bu enerjinin istisnalar kaideyi bozmaz bakış açısıyla sizin burcunuza olan yansımasını söylemek de benim görevim.

Gelelim neler yapabileceğimize. Öncelikle 5 Nisan tarihinde oluşacak bu enerji, özgürlüğün sınırlanması, fiziksel gerilim ve ilişkilerde anlaşmazlık şeklinde belireceğinden size düşen, eğer sorunlu bir ilişkiniz varsa ve artık sürmesi mümkün değilse bu çatışmalara bir şekilde son vermek ve yeni bir hayat kurabilmek için cesur olmak. Kararsız kalmak veya belki düzelir diyerek hala sürdürmeye çalışmak, kendinize yapacağınız en büyük zulüm olur. Eğer siz bunu yapmak niyetinde değilseniz o zaman yaşayacağınız olaylara kızmaya kader demeye hakkınız olabilir mi? tabi ki hayır.

Kangren halini almış bir ilişkinin kime faydası olur ki, ya kesip atılır veya aynı acıyla yaşanmaya çalışılır. Bir gün gelir artık dayanmaz imkansız olur. O zaman ne yapmalısınız. Kendinize bir yol çizmelisiniz. Biliyorum bazı öyle durumlar var ki, ne ayrılmak mümkün ne de bir destek görmek. Fakat insan gerçekten kararlı olabilirse, yenemeyeceği zorluk yoktur diye düşünüyorum. Kendi mucizeleri yaratan o kadar çok insan var ki. Onlar da başta zorlanmışlardır muhakkak ama şimdi yeni bir yaşamın kucağındalar.

İlişkisi olmayanlar için bu enerjinin anlamı ise doğal olarak belli bir ürkeklik ve güvensizlik sonucu beraberlik yaşamak istememe veya daha en başında ayrılık çanlarının sesini duyuyor gibi olmanızdır. Oysaki bana göre, her ilişki kendi tarihi yazar. O zaman ilişkiyi ayrılık kelimesiyle baştan yaftalamak yerine gerçekçi düşünmek ve hareket etmek, beraberliğin ilk safhalarda kendinizi ve ne istediğinizi, nasıl bir ilişkinin sizi mutlu edebileceğini partnerinizle açık açık konuşmak olmalıdır. Bir başka önerim ise, ilişkiyi en başında aşırı idealize edenlere. Bu yönde düşünen sevgili Balıkların da, gerçekçi düşünmeleri, partnerlerini görmek istedikleri gibi değil mantıklı ve gayet net bir şekilde analiz etmeleridir. Bu daha sonra yaşanabilecek hayal kırıklıklarının da önüne geçebilir.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
#5
Rezzan Kiraz Oğlak Burcu Nisan 2011

Venüs bildiğiniz gibi astrolojik anlamıyla birebir ilişkilerin göstergesi olarak son derece önemli bir gezegendir. Aşk hayatınızla ilgili yaşam evinizin yöneticisi olan Venüs gezegeni 3 Nisan tarihinde Koç burcunda ilerlemeye başlayacak. Venüs doğası gereği karşınızdaki kişiyle olan ilişkinizin niteliğini simgeler. Bu nedenle ilerlediği burca göre, siz Oğlaklar için o dönemin nasıl geçebileceğini anlayabiliriz. Koç burcunda ilerleyen bir Venüs herşeyden önce sizin istekleriniz ve hayata bakış açınızla birlikte olduğunuz kişinin ilişkiye gösterdiği özen ve tutumu arasındaki çizgi belirlenmiş olur.

3 Nisan tarihinde başlayacak Venüs Koç burcu seyri gösteriyor ki, sizler Nisan ayı boyunca gerek ilişki kurma tarzınız gerekse aşk konusunda kimi zaman kontrol dışı tepkilerde bulunabilirsiniz. Yani iç dünyanızda hakimiyeti elinizde tutma arzunuz gayet ön plandadır. Bu nedenle egonuz gereği kimsenin üzerinizde hakimiyet kurmasından hoşlanmazsınız. Bu ister eşiniz ister sevgiliniz isterse çocuğunuz olsun farketmez genel hatlarıyla bu şekildedir.

Aşka bakış açınız ilişkinizdeki tutkunun derecesine göre kimi Oğlaklar bu tarih başladığında, kendi yuvasının sınırları içindeki her değeri daha fazla korumak adına, üçüncü bir şahsın ilişkilerine zarar vermemesi için her türlü tedbiri almak isteyebilirler. Kimi Oğlaklar özellikle genç kardeşlerimizin aşk hayatıyla alakalı olarak, ailelerinin üzerinde kurabilecekleri baskıya ters yanıtlar verebilirler. Kimi Oğlaklarda ise durum daha farklı gelişebilir. Aşk konusunda daha baskın bir rol oynayarak, karşısındaki kişinin olabilecek zararlarına karşı korunmayı tercih edebilirler. Çünkü bir oğlak için güvenliği son derece önemlidir. Partnerinin yanlış bir tutumu, sadakatsizliği karşısında oldukça yaralanabilir bunu gurur meselesi yapabilirler.

Aslında şöyle bir düşünürsek bu dönemin ana konusunda, dürüstlük ve açıklığın sizin için ne kadar önemli olduğu noktası değerlidir. Yani hayatınızdaki kişinin size ve beraberliğinize verdiği önemi göstermesi için bunu davranışları, sözleri ve takındığı tavırlarıyla ispatlaması gerekecektir. Eğer bu konuda yanlış bir tutumu olursa siz bu durumda gayet keskin bir şekilde olaya el koyabilir ve ona yaptığı yanlışlığı telafi etmesi gerektiğini belirtebilirsiniz.

Venüs Koç burcu süresi boyunca agresif bir doğaya sahip olmanız gayet normaldir. Aşkı ifade ediş tarzınız her ne kadar sert nüanslar içerse de, eğer birlikte olduğunuz kişi sizi rahatlatabilecek kadar sabırlı ve düzgün bir kişiyse onu yüreğinizde şahlandırmanız hatta kanatlarınızın altına almanız mümkündür. Yani sert göründüğünüze aldanmamak lazımdır.

Venüs Koç burcunda tüm Nisan ayı geçerli olacak bir enerjidir. 6 Mart tarihindeki geri hareketi ve daha sonraki ileri geri devinimini düşünürsek bahsettiğim durumlar Haziran ayına kadar ilişkilerde rol oynayacağa benziyor. Mars gezegeni uzun bir süredir burcunuzdaydı. 4 Nisan tarihine kadar Oğlak pozisyonunu koruyacak. O nedenle dışa karşı güçlü görünmeyi başarabildiniz. Yani sorunlar var ama yıkılmadım ayaktayım imajı. Bir yandan parasal konular diğer yandan iş hayatı derken Oğlaklar için aşk bu yıl biraz daha arka planda yer almakta. Bu yılın ana konusunda mesleki durumunuz ve toplumsal konumunuz adına yapılacak düzenlemelerin işareti olarak önemli. Tabi ki bazı aylarda aşk öne çıkarak hayatın lezzetinden bir parça tatmanızda etkili olacaktır.

Nisan ayına aşk anlamında baktığımızda Venüs gezegeninin üst paragraflarda yer alan ateşli halinin sizin üzerinizdeki yansıması doğal olarak, ilişkinizde güvenlik ve sağlamlık adına yeri geldiğinde tepkisel davranabileceğinizin göstergesiydi. Bu çoğu Oğlak için bu tür yanıtlara neden olabilir. Zaten Oğlak burcunun doğasındaki ciddiyette de bu vardır. Aşk bile olsa, doğru, düzgün ve sistemli yaşanmalıdır. İlişkinin süresi bir Oğlak için gayet değerlidir. Çünkü güvensiz bir yapıda uzun süre nefes alması mümkün olmadığı için, eğer beraberlik senelere dayanan bir ortaklık ise, bu ilişkinin temeli de güçlü atılmış veya kadersel olmuş diye düşünülebilir. Oğlak beraberliği adına her zaman sabır göstermeye ve partnerini yüceltmeye sevdalıdır. Oğlakla yaşamak ilerlemek anlamında olduğundan, yıllarca birlikte olduğu partnerinde en ufak bir gelişme göremediğinde bunu diğer burç mensuplarına göre daha hazin bir şekilde değerlendirebilir.

3 Mayıs tarihine kadar devam edecek Venüs Koç burcu seyrinde, aşk konusunda kimi Oğlaklar yeniliklerde bulunmak, ilerlemek, öncülük ederek ilişkilerindeki değişimi sağlamaktan yana davranabilirler. Yani onlara göre bazı şeylerin gerekirse baskın davranılarak düzeltilmesi şarttır. O nedenle partnerlerini harekete geçirmek adına önderlik tavırları sergileyebilirler. Bu böyle yapmalısın veya şöyle yolda ilerlemelisin gibi. Bazı Oğlaklar ise özellikle ilişkisi yeni olanlar, geçmişte yaşadıkları herşeye bir sünger çekerek ve gelecekte de ne olacağını hesaba bile katmadan şimdiye odaklanarak hareket edebilirler. Onlara göre olumlu geçirilen hergün, ilişkinin geleceğe uzanmasında etkili olmaktadır. Tabi bu da bir bakış açısı olabilir.

Peki bu enerji altında bir Oğlak ilişkisinde nelere dikkat etmelidir. Öncelikle sakinliğini, ciddiyetini ve nezaketini korumalıdır. Şartlar istediği gibi gitmese de, bunun kendisi için en hayırlı olduğunun bilinciyle hareket etmelidir. Sorunları makul bir mantık çerçevesi içinde çözmeye çalışmalı, yaşadığı ilişkiyi illa belli bir form içine sokmaya uğraşmamalıdır. Bu süreç yani Venüs Koç etkisi uzun bir zamanı kapsayacağından yaklaşımlarınızda ne kadar tedbirli ve akışa göre ayak uydurabilinirse, bu dönem o denli sakin hatta tutkulu geçebilir. Yani zorlu enerjinizi, yaşadığınız ilişkideki sorunları, cinselliği ön plana alarak partnerinizle belli bir uyum içinde olmaya çalışarak giderebilirseniz o denli aktif bir zaman geçirmiş olursunuz. Ben bu sürecin kimi zaman dişinizi sıkacağınız, kimi zaman aşkı ateşli bir şekilde yaşayacağınız, bazen de hakimiyet kurmaya kalkışarak geçireceğinizi düşünmekteyim. Şunu da biliyorum ki, bir Oğlak yeri geldiğinde kendini dizginlemeyi ve yanlışlarını düzeltmeyi bilecek kadar sağduyuludur.
 
#6
Rezzan Kiraz Akrep Burcu Nisan 2011

Öncelikle ele alacağım enerjiniz Güneş gezegeninin 15 Mart tarihinde başlayan ve 18 Nisan 'a kadar devam edecek Kova burcu etkisinden başlamak istiyorum. Güneş kişisel gücümüz, odaklandığımız konular ve yaratıcı ifademizin göstergesi olarak astrolojik açıdan son derece önemlidir. Güneşin tüm seyirleri sizin o ay içinde hangi konularda kendinizi ifade etmeniz veya edeceğinizin işaretidir. Zodyakta 15 Mart tarihinden beri Kova 'da ilerlemekte olan Güneş siz Akreplerin öncelikle eviniz sınırları içindeki yani özel mit alanınızdaki gelişmelerin işaretçisi olarak önem taşıyor. Bu tarihler arasında sizi bağlayan sorumluluklarla sizin istekleriniz arasında meydana gelen karmaşayı atlatmak gerekiyor. Hangisi önemli. hayatınızı dilediğiniz biçimde özgürce yaşamak mı, yoksa toplumun, ailenizin sizden beklentilerini gerçekleştirmek mi? bu soru tüm insanlar için hayatın bir döneminde hep önemli olmuştur. Kova burcu etkinliği bir Akrep için çoğu zaman karmaşa anlamına gelebilir.

Bunun nedeni, ne yapması gerektiğini bilemez oluşundandır. Bulunduğunuz alan ve birlikte yaşadığınız insanlar kimi zaman sizin için öylesine yabancıdırlar ki, aynı havayı nasıl soluduğunuzu bile düşünebilirsiniz. Fakat kökenler, toplumun kuralları, dayatmaları ve böyle yaşamalısın diyen sesi öylesine baskındır ki, size kendi gerçeğinizi yaratmak için fırsat bile tanımayabilirler. Siz bir yandan bu koşullanmalarla mücadele etmeye çalışırken, diğer yandan bu benim hayatım haykırışları içinde kendi gerçeğinizi yaratmaya çalışabilirsiniz. Özgür olmak arzunuz öylesine ön plandadır ki, kimi zaman bu isyana ve sizi zorlayan insanlara karşı sert tepkiler göstermenize neden olabilir. Burada yapılması gereken tabi ki yeni bir düzenlemede bulunarak, kimseyle çatışmadan bu plan çerçevesinde yeni bir yaşama adım atmaktır. Peki bunu yapabilir misiniz? Bunu ne kadar istediğinize bağlıdır.

Bu enerji devam ederken, ilişki evinizin yöneticisi olan Venüs gezegeninin Koç burcunda

3 Şubat tarihinde başlayan seyri ilişki konusunda öncelikle kafanızın karışık olduğunun göstergesidir. Çünkü ilişki yaşama tarzınız, uyum ve paylaşım duygunuzda hızlıca sonuç alma isteği, ben merkezci davranışlar öylesine öndedir ki, karşınıza çıkan kişiyi tanımak yerine bir an önce sizi rahatlatmasını, geçmişe bir sünger çekmenizi sağlamasını bekleyebilirsiniz. Fakat adım atacağınız ilişkide tam bir tatmin sizin için mümkün müdür. Genelde bir Akrep için bu sorunun cevabı oldukça zordur. Çünkü bu enerji altında birlikte olduğunuz kişiyi öylesine analiz edersiniz ki, bu analizden başarıyla geçebilecek kişi sayısı çok azdır. Yani karşınıza birisi çıksa veya ilişkiniz devam ediyor olsa bile, sizin birlikte olduğunuz kişiyi beğenme ve değerlendirme biçiminize göre, böyle bir insanın dünya koşullarında bulunması neredeyse imkansızdır. İşte tam bu noktada benim tavsiyem özellikle daha anlayışlı olmaya çalışmanız veya ilişkinizdeki sorunları ele alırken kıstaslarınızı yeniden gözden geçirmenizdir. Çünkü böyle bir bakış açısı yaşadığınız ilişkinin lezzetine varmanız oldukça zordur. Kaldı ki Venüs Koç burcunda kalıcılık olgusunu ortadan kaldırıcı bir yansımadır. İşin ilginç tarafı bir yandan aşık olmak isterken veya ilişkinizi sürdürmek isterken, diğer yandan bu denli ince eleyip sık dokuma hatta bencilce davranma çok hoş olmasa gerek.

18 Mart - 20 Nisan tarihleri arasında etkili olacak bir başka enerjiniz ise, Kova burcundaki seyri sona eren ve Balık burcunda ilerlemeye başlayan Güneşin etkisidir. Bu enerji şu ana kadar anlattıklarımızdan çok daha farklıdır. Bu da gösteriyor ki, Nisan ayında çelişkili bir ruh hali hakim olabilir. Açıkçası ben de yorumlarken gayet zorlanıyorum ve sizlere bunları öylesine yavaş yazıyorum ki, yanlış veya eksik bir cümle kurmayayım diye.

Güneş Balık burcu seyri direkt olarak aşk evinizde oluşacağı için, aşk konusunda daha yumuşak bir etki olarak dikkat çekiyor. En azından burcunuzla uyumlu bir görünüm yapmakta. Fakat şunu da belirteyim ki, ilişkilerde güneşin etkisi genel olarak bireysel hareket etmeyi işaret ettiği için, özel ilişkilerde pek duyarlılık vermez. İnsanlar astrolojik manada her zaman güneş burçlarıyla karşısındaki insanı değerlendirirler.

Oysaki bir beraberlikte Ay, yükselen, Venüs ve Mars enerjilerinizin birbiriyle teması önemlidir. Güneş bu tanımlamada sadece partnerinizin kimlik özelliğini işaret eder. Sadece bununla aşk yaşanabilinir mi? tabi ki hayır. Bu önemli bilgiden sonra gelelim Güneşin Balık seyrine. Bu tarihler arasında aşk konusunda hayallerin, ritüellerin, fantezilerin, gizli ve yasaklılığın önemi ön plandadır. Yani karşınızdaki kişiyi gerçekçi bir şekilde incelemek yerine onu, istediğiniz şekilde görebilme arzunuz daha yoğundur. Onu kimi zaman öylesine mitleştirirsiniz ki, sanki o dünyalı gibi değildir veya öyle biri olmasını arzularsınız. Bağlılık sizin isteğinize kalmış bir şeydir. Eğer partnerinizle paylaştıklarınız sizi gerçekten tatmin ediyorsa o zaman aşkın süresi gittikçe uzayabilir. Ele geçirilemeyen veya bir araya gelmenin imkansız olduğu kişiler dikkatinizi çekebilir.

İlişkinizde de aynı dürtülere sahipsinizdir. Bu tarihlerde aşk konusunda en önemli ihtiyacınız, sizi gerçek dünyanın keşmekeşinden uzaklaştıracak ve size farklı dünyaların kapılarını açabilecek bir kişiyle olmaktır. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Venüs Balık burcu seyri de sizde böylesi bir etki yaratmıştı. Aşık olma dürtüsü vermişti. Şimdi ise bu dürtü ifade olarak oluşmaya başladı. Ben bu enerji altında açıkçası belki bana kızacaksınız ama yeni tanışacağınız veya sürdürdüğünüz ilişkinizde gerçekçi ve dürüst davranmanızı öneriyorum. Yani kendinizi olduğunuz gibi ifade etmenizi.

Böylece hem kendinizi hem de onu boşuna kandırmamış olursunuz. Bunu kötü niyetli yapacağınızı söylemiyorum. Sadece bu enerjinin sizi etkisi altına alarak gerçeklerden uzaklaştırmasına izin vermemenizi tavsiye ediyorum. Aşkta seçim yapmak tabi ki zor, bir anda sizi içine çeken bir duygu. Lakin önemli olan karşınızdaki kişinin ne kadar doğru olduğu ve sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz. O zaman gelin bu süreçte hem kendinizi gözden geçirin hem de tam olarak ne istiyorsunuz bunun tespitini yapın. Böylece daha güzel bir dönem geçirmiş olursunuz.
 
#7
Rezzan Kiraz Terazi Burcu Nisan 2011

Aşk hayatınızla ilgili konularda ele alacağımız ilk enerjiniz günlük yorumlarınızda kısaca söz ettiğim, Güneş gezegeninin Kova burcu seyridir. Yalnız bu enerjiyi açıklamadan önce son derece önemli bir başka nokta üzerinde durmak istiyorum. 16 Mart tarihinde Güneş Kova burcunda ilerlediği sıralarda Merkür Oğlak burcunda geri hareketteydi. Yani siz gerek duygusal ve ruhsal anlamda, gerekse iş hayatınız ve yuvanızla ilgili konularda kendinizi gözden geçirmekte, eski bazı mevzularda içten içe kararlar almaktaydınız.
Tam bu sırada aşk evinizde ilerlemeye başlayan Güneş gezegeninin özgürlük getirici ve en azından Merkürün ciddi havasını dağıtıcı olan enerjisi bana göre bir joker kartı gibiydi. Böylece kendinizi ifade gücünüz yükselmeye başladı. Güneş ısı ve ışık kaynağı olarak dünyamızı ısıtan büyük bir enerji kütlesi olduğu gibi, astrolojik anlamıyla da, kişinin odak merkezi yani yaşam canlılığı demektir. İşte Kova burcunda ilerlemeye başlayan Güneş de aynı bu tanımlamaya uygun şekilde aşk hayatınızı veya sizin için önemli olan her ne varsa o noktayı aydınlatmaya başlamış olmalı(örneğin anne Teraziler için bu yavruları olabilir).

Güneş Kova burcu seyri altında hızlı ve çarpıcı biçimde başlayan ilginç ve sürpriz aşklar gündeme gelebilir ve kendinizi bu sayede gayet özgür bir şekilde ifade edebilirsiniz. Bu enerji yükselene de olumlu bir görünüm yaptığı için, fiziksel anlamda da, karşı cins üzerinde etkili olacağınızı söylemek mümkündür. Yine bu etki altında her ne kadar iç dünyanızda zihinsel olarak(Merkür Oğlak) kafanızın içinde hala devam eden ciddi düşünceler olsa da, Güneş Kova burcu seyrinde sosyal hayatınız canlandığı için, yeni tanışmalara yeşil ışık yakacağınızı söylemek mümkündür.

Bu etki devam ederken 15 Mart tarihinde meydana gelen Halkalı Güneş Tutulması sizler için bana göre şans yağmuru gibiydi. Kendinizi yaratıcı bir biçimde ortaya koyabilmenizde ve ifade edebilmenizde, hayattan zevk ve keyif alabilmenizde son derece etkili olan bu kuvvet, aşk hayatınızla alakalı her konuda özgür kararlar verebilmenizi de sağlayacak önemli bir gelişmeydi. Bu oluşum sayesinde, gerek devam eden gerekse yeni başlayacak aşk ilişkinizin kökleri gayet sağlamlaşmış oldu. Hatta ben bu tutulmanın önümüzdeki aylar boyunca da ışıltısının devam edeceğini söyleyebilirim.

Bu enerji aşk hayatı sorunlu olanların bundan sonrası adına daha olumlu seçimlerde bulunmasını sağladığı gibi, kendinize özgü niteliklerinizi saptamak ve bunları etrafınızdaki dünyayla paylaşarak ilerlemeniz açısından da etkileyici bir enerjidir. Yeni bir aşk ilişkisinin işareti olan bu oluşum hayatınıza girecek bu kişi sayesinde kendi içinizdeki özü yakalamanızı ve birlikte uzun bir serüvene yol almanızı destekleyicidir.

Sıradışı gelişmelerin işareti olan bu tutulma, gizli kalmış ve bugüne dek keşfedemediğiniz yönlerinizi de ortaya çıkarıcıdır. Dikkat edeceğiniz nokta egonuzun esiri olmadan bir başka insanla varolmanın tadına varmak ve başladığınız ilişki ne kadar güzel gelişirse gelişsin karşınızdaki kişiyi çok iyi tanımak baştan herşeyi detaylı bir şekilde konuşmaktır. Yani başınız hiç dönmesin. Bu kişiyi muhakkak iyi gözlemleyin. Bu oluşum kova burcunda meydana geldiği için doğal olarak sıradışılık ve hızlılık içermektedir. Bu hızlılıkta gözünüzden bir şey kaçabilir. Bunu da önemli bir not olarak eklemek isterim.

Bu etkiler devam ederken kısa süreli olmaktan ziyade, uzun ve ciddi ilişkileri, evlilikleri kapsayacak bir başka enerji devreye girecektir. 3 Nisan tarihinde başlayan Venüs gezegeninin Koç burcu etkisi hani kelimenin tam anlamıyla ne alaka diyebileceğimiz türden bir enerjidir. Çünkü hem karşıt evinizde meydana gelmekte hem de astrolojik açıdan zararlı olması nedeniyle kafa karıştırıcıdır. Belki aşk gibi gelir geçer ve tutkulu ilişkiler yaşayanlar için bu enerjinin pek zorlayıcı bir yanı yok gibi durabilir.

Fakat evli Teraziler için bu seyir sıkıntı içerebilir. Tabi ki evlilik denilen kurum son derece farklı kıstaslar üzerine kuruludur. Kişiler birbirlerine zaman içinde alışkanlık kazandıkları için doğal olarak bu enerji kısa süreli ilişkiler yaşayanlardaki kadar olumlu gelişmeyebilir. Peki Venüs gibi paylaşımcı bir gezegeninin bencil doğaya sahip Koç burcundaki etkisinin evli ve ciddi ilişkisi olan Terazilere ne gibi yansıması olabilir. Öncelikle huzursuzluk ve uyumsuzluktan hiç hoşlanmayan bir terazi için bu durum, partnerinin kıskançlığı, huzursuzluğu, ilişkideki agresif tutumu veya aşırı özgür tavırlarının simgesi olarak dikkat çekicidir.

Bu durumda üst paragraflarda izah edilen kendini güçlü hissetme ve karşı cins tarafından dikkat çekmekte olan Terazilerin, evliliğinde yaşadığı sorunlar iki türlü yansıma yapabilir. Eğer sürekli sorun yaşadığınız bir evlilik veya uzun süreli ilişkiniz varsa, partnerinizin tuhaflıkları çekmektense kısa süreli ama oldukça etkili bir aşk yaşamak istemeniz olabileceği gibi, evliliğinize bağlı ise, eşinizle yaşadığınız sorunları unutmak için varsa çocuğunuzla veya hobi anlamında faaliyetlerde bulunarak problemlerinizi unutmaya çalışmanız olabilir. Hangisi olacağı tabi ki doğum haritanızda gizlidir.

Fakat şunu söyleyebilirim ki, Venüs Koç burcu seyri, 6 Mart tarihindeki geri hareketini de düşünürsek ileri geri seyriyle Mayıs ayına kadar geçerlidir. Bu süreçte benim tavsiyem ne olursa olsun ılımlı yaklaşımlarda bulunmaya çalışmanız ve bu enerjiyi olumlu manada kullanmak için birbirinize tutkuyla sarılmanızdır. Tarihler 14 Nisan 'ı gösterdiğinde ise, aşk hayatınızla ilgili konularda sizden yana etkili olması muhtemel Merkür gezegeninin Kova burcu seyri devreye girecektir. Bu seyir siz Teraziler için üst paragraflarda açıklamaya çalıştığım enerjileri destekleyecek güçlü bir yansımadır. Merkür Kova burcunda düşüncesel olarak özgür kararlar almanızı, zihinsel açıdan bağımsızlığınızı ortaya koymanızı, yaşadığınız ilişkiyi tarafsız ve gerçekçi bir şekilde gözden geçirmenizi sağlayıcıdır.
 
#8
Rezzan Kiraz Başak Burcu Nisan 2011

Aşk hayatınızla ilgili konularda etkili olması muhtemel ilk enerjiniz, yöneticiniz Merkür gezegeninin Oğlak burcu seyridir. Nisan ayındaki gelişmelerin ilk işaretçisi ve tabi ki kararlarınızı verirken kendinize ışık edindiğiniz bu gezegenin yaratabileceği yansımaları beraberce gözden geçirelim. Merkür astrolojik açıdan, hızlı ve oldukça aktif ele avuca sığmayan yumurcak bir çocuğa benzer. Oğlak burcunda ilerlediği zamanlar ise onun için oldukça zorlayıcıdır. Çünkü disiplinli ve ciddi hareket etmesi gerekmektedir. Bir Başak için kusursuzluk son derece önemli olduğundan, Oğlak burcundaki ilerleme açıkçası pek rahatsızlık vermez.

Burada biraz ara veriyorum. Bir şey açıklamam lazım. Sizce her Başak burcu mensubu aynı olayları yaşayabilir mi? hayır dediğinizi duyar gibiyim. Aynen öyle. O zaman enerjileri diğer Başak kardeşlerinizin de yaşayabilecekleri durumları göz önüne alarak da yorumlamak gerekiyor. Bu benim astroloji ilminden yararlanma biçimimdir. Genelleme tabi ki yaparız, yapıyoruz da, ama istisnai durumları da belirtmek zorundayız. Örneğin, Merkür gezegeninin geçtiğimiz 26 Aralık 2010 - 2 Ocak 2011 tarihleri arasında Oğlak burcunda ilerlerken, aşk hayatıyla ilgili konularda sorunlar yaşamış başaklar için, 31 Ocak tarihinde biten geri hareketin önemi büyüktür. O zaman meydana gelenler veya olumlu-olumsuz durumları, 14 Nisan tarihine kadar çözüme kavuşturmanız veya yaşanan ne ise, ona göre tekrar değerlendirmeye almanız artık mümkündür. Diyelim ki sorunlarınız vardı fakat geri hareket başladığı için üstünü örttünüz. Şimdi bunlar tekrar önünüze gelebilir. yapılması gereken mantıklı bir şekilde çözüm bulmaya çalışmaktır. Artık erteleme şansınız yoktur. Diyelim ki bir ilişkiye başlamıştınız ve geri hareket başlayınca onu inceden inceye süzdünüz, analiz ettiniz. İşte şimdi bu değerlendirme sonucunda bu ilişkiyle ilgili nihai kararınızı verebilirsiniz.

Merkür gezegeninin 14 Nisan tarihine kadar devam edecek Oğlak burcu seyrinin anlamı bu yönde olacağı gibi, yeni başlayan veya devam eden ilişkiler açısından da önemi fazladır. Şöyle ki, karşınızdaki kişiyi daha net algılamanız, belli bir gerçeklik içinde gözlemlemeniz ve bu ilişkinin ne denli ciddiyet taşıdığını şimdi daha net algılamanız mümkündür. Peki Merkür gezegeninin Oğlak burcundaki seyrinin bitiminden dört gün sonra 18 Nisan tarihinde karşıt eviniz Balık burcunda seyrine başlayan Güneş gezegeni sizin için ne anlama gelebilir. Şimdi buna odaklanalım.

Belki biliyorsunuz veya şimdi öğreneceksiniz. Sizlerin karşıt burcu Balıktır. Yani ilişkiler konusunda Başak burcunun öğreneceği derslerin çoğunluğu Balık burcunun yansımaları altında geçer. Bu demek değildir ki, siz bir Balıkla beraber olacaksınız. Doğum haritası bir bütündür. Partneriniz bir başka burçta olabilir fakat haritasında Balık ağırlığı bulunabilir veya evlilik evi, yükselen burcu Balık olabilir. Venüs veya Mars, Ay gezegenleri Balık burcunda konumlanmış olabilir. İlişki evinin yöneticisi Jüpiter olabilir. Bunlar ancak partnerinizin ve sizin haritalarınızın yorumlanmasıyla anlaşılabilir. Yalnız şu var ki, ilişki bir elmanın yarısı gibi, karşınızdaki kişi aracılığıyla kendinizi tanımlamanız demektir. Durum böyle olunca karşıt evinizde ilerleyecek Güneş, sizin hayata bakış açınız, ilişkinize verdiğiniz öneme, partnerinizin göstereceği tepkinin işareti demektir.

Bu dönemde her ikiniz de kendi arzularınız ve egonuz gereği davranışlar sergileyeceğiniz için doğal olarak kimi zaman aranızda sorunlar oluşması mümkündür. İşte tam bu noktada eğer ilişkiniz sağlamsa, tutarlı ve dengeliyse, hatta kökleşmiş ise, hiçbir sorun çıkması mümkün değildir. Güneş Balıkta ilerlerken sorunlu olan ilişkilerin tüm ele batan yönleri ortaya çıkar. Çünkü Güneş astrolojik açıdan tetikleyici özelliğe sahiptir. 18 Nisan - 20 Mayıs tarihleri arasındaki bu süreçte neler olabilir. Partneriniz eğer ilişkisine değer veriyorsa sizin bakış açınıza karşı saygı ve sevgisini ihmal etmeyecek hatta size daha fazla bağlanacak, özverili davranmaya çalışacak, ilişkinizdeki birlik ve beraberliği muhafaza edebilmek adına yeri geldiğinde ödün bile verebilecektir. Bu durum sizin için de geçerlidir. Tabi her ikiniz de beraberliğinize önem veriyorsanız.
 
#9
Rezzan Kiraz ikizler burcu nisan 2011

İkizler burcu olarak detayları sevmediğinizi hatta okurken sıkılabileceğinizi tahmin ediyorum. Ama bir o kadar da meraklı oluşunuz sayesinde değer verip gözden geçireceğinizi umuyorum. Evet ilk bahsedeceğimi enerjiniz Venüs gezegeninin Koç burcu seyri. Bir İkizler olarak bu enerjiye hiç de yabancı değilsiniz. Çünkü aktif kimliğinizle her zaman yeni insanlar tanımaktan, yeni ilişkiler kurmaktan zevk alırsınız. Bu seyir 6 Nisan tarihinde Venüsün geri hareketine kadar hızlı bir şekilde devam edeceğinden Nisan ayına damgasını vurmakta. Venüs Koç burcunda öncelikle sosyal hayatın renklenmesi ve duyguların ateşli ifadesi anlamına geliyor.
Siz İkizler bu dönemde gayet net ve açık bir şekilde kendinizi ifade edebilir, talepkar davranabilir, liderlik gücünüzü ortaya koyarak karşı cins üzerinde ve diğer kişilerle olan ilişkinizde ön planda olmaya çalışabilirsiniz. Bu nedenle bu seyir altında oldukça girişken ve hevesli olmanız doğaldır. Bu heveslilik devam eden ilişkiniz açısından veya yeni başlayacak beraberliğiniz konusunda da sizi destekleyicidir. İlişkisi olanlar için bu enerjinin anlamı, partnerinizle olan paylaşımınızda öncelikle kendi arzularınızı ön plana alma taraflısı davranacağınızı söylemek mümkündür. Benim tavsiyem ise, ortaklaşa hareket ederek ama ateşli doğanızı da tavırlarınızla da partnerinizi sıkıca kavramanızdır. Yani birbirinizden farklı yönlerinizin bilincinde fakat hedefleriniz konusunda aynı yolda ilerleyecek kadar mantıklı davranmak gayet yararlıdır.

Bu seyir, bir çift olarak beraberce yaşamınızı sürdürürken arkadaşlık yönünüzü de iyi beslemeniz gerektiğini göstermektedir. Unutmayınız ki, gerek siz ve gerekse partneriniz aslında bir ekipsiniz. Birbirinize sırt vererek, ideallerinizi bu enerji altında gerçekleştirebilir, ileriye doğru adımlar atabilirsiniz. Burada bencil düşünmemek ve birbirinize destek vermeniz son derece önemlidir. Ben bu enerjinin ilişkinizi daha geniş bir çevrede, gayet tutkulu bir şekilde yaşamanız ve diğer insanların size baktıklarında ne kadar uygun bir çift demelerini sağlayıcı olabileceği kanaatindeyim.

İlişkisi olmayanlar açısından bu enerjini anlamı ise, hayatınıza girecek yeni bir kişinin varlığını gösterdiği gibi, sizin sosyal hayatın içinde oldukça dikkat çekici bir kişi olmanızı da sağlayabilir. Yani talipler çoğalır desek yeridir. Bu dönemde en önemli arzunuz, kafaca uyuşabileceğiniz, sizinle aynı zevkleri paylaşan bir kişinin varlığıdır. Birlikte gezebileceğiniz, aktivitelerde bulunacağınız, hatta aynı grubun içinde yer alabileceğiniz bir insan oldukça dikkatinizi çekebilir.

Sıradışı kişiler, bulunduğu ortama renk katan insanlar gözünüzden asla kaçmaz. Özellikle liderlik özelliklerine sahip, arkadaşça paylaşmaktan hoşlanan ve yeri geldiğinde açık ve net bir dille duygularını dile getirebilen bir insana hayır demeniz mümkün değildir. Siz bu enerji altında, güçlü ve dürtüsel davranışlarda bulunabilir ve kendinizden emin halinizle dış ortamlarda dikkat çekebilirsiniz.
 
#10
Rezzan Kiraz Aslan Burcu Nisan 2011

Güneş astrolojik anlamı gereği siz Aslanlar için, hem yaşam canlılığınızın simgesi hem de kişisel odak noktanızın göstergesi olarak değerlidir. Eğer Güneşin ısı ve ışığı olmasaydı, kendimizi güçlü bir şekilde ifade etmemiz, yaratıcılığımızı ortaya koymamız imkansız olurdu. Güneş gökyüzünde her burç değiştirdiğinde sizler için diğer burçlara göre çok daha önemli bir anlamı vardır. Böylece bir ay boyunca hangi konularda odaklanacağınızı ve hangi meselelerde kendinizi güçlü bir şekilde ifade etmeye çalışacağınızı anlamamız mümkündür.

Yöneticiniz Güneşin bu süreçte Kova burcunda yani karşıt evinizde ilerlemesi ise, ister evlilik, isterse iş ortaklığınız olsun ki burada üstünde duracağımız nokta ilişkinizdir. İşte bu konuda partnerinizle yüz yüze gelerek kendinizi gözden geçirmeniz anlamına gelmektedir. Yani siz ve beraber olduğunuz kişi birbirinizi bir ayna gibi yansıtıyor olabilirsiniz. durum böyle olunca doğaldır ki, birbirinize olan tavrınız ilişkinizin kalitesinin de belirleyicisidir.

Hani şu bildiğimiz söze uygun, ne ekersen onu biçersin anlamındadır.Güneş gezegeninin karşıt evinizdeki bu ilerleyişinin ilişkisinde sorun olanlar için anlamı, birbirinizin görüş yapısına müdahalede bulunmayın, saygı göstermeyi mutlaka biliniz demektir. Çünkü bunu yapmadığınız aranızdaki görüş ayrılığının daha fazla derinleşmesi, en ufak bir olayda dahi birbirinizle ters düşmeniz mümkündür. Tabi başında da söylediğim gibi bu ters düşme, beraberliği problemli olan çiftlerde çok daha ön plandadır. Yani sorunlar Güneş Kova burcu seyriyle tetiklenmiştir. Bu durumda yapılması gereken öncelikle ilişkinizin kalitesi üzerine düşünmenizdir. Yalnız şunu unutmayınız ki evlilik veya uzun süreli bir ilişkide, siz ve partneriniz birbirinizden apayrı kişilikler olduğunuzun bilinci içinde hareket etmelisiniz.

Kimlik duygunuz, amaçlarınız, hayattaki öncelikleriniz farklı olsa da, karşınızdaki kişi aracılığıyla tamamlandığınızı kabul etmelisiniz. Tabi ki bu durum kolay değil, hatta kimi zaman partnerimizi ilahlaştırdığımız kimi zamansa yerden yere vurduğumuz olmuştur. Oysaki beraberlik, kendi gücünüzü, iradenizi, değerlerinizi kaybetmek değil bilakis birlikte gelişmeniz, büyümeniz demektir. Güneş Kova burcunda ilerlediği süreçte özellikle evliliğinde ve ilişkisinde aradığını bulamamış Aslanlar tepkisel davranabilir ve 18 Nisan tarihine kadar beraberliklerinde sen ve ben çatışmasını sürdürebilirler. Benim özellikle Aslanlara tavsiyem bu dönemde eşleri ve ilişkileri hakkında daha gerçekçi bir gözlemde bulunmalarıdır.

Çünkü, 4 Nisan Mars, ardından 14 Nisan Merkür gezegenlerinin de bu alanda ilerleyeceğini düşünürsek, ilişkisinde sorun olanların özellikle dikkatli olmaları gerekiyor. Kaldı ki Mars ve Güneş astrolojik olarak tetikleyici enerjilerdir. Yani olayların büyümesine, sorunların yüzeye çıkmasına ve elbirliği yapılmazsa ilişkinin neredeyse bitme noktasına gelmesine neden olabilirler.Ayrıca bu enerjiler içinde Merkür gezegeninin Mart ayında başlayan geri hareketinde sonra tekrar ilişki evinize girecek oluşu gösteriyor ki, henüz halledilmeyen problemler tekrar karşınıza çıkarak çözümlemenizi gerektirebilir.

Ne olursa olsun paragrafın içinde de belirttiğim gibi, lütfen ilişkinizi gerçekçi bir şekilde gözden geçiriniz. Tarafsız objektif bir biçimde düşünün. Birbirinize ne kadar uygunsunuz bunun üzerinde durun. Çözüme kavuşturulmayan her sorunun birkaç ay sonra yine tekrarlanacağını bilerek Nisan ayını iyi değerlendirmeye çalışın. Şunu unutmayınız ki, gerçekten birbirini seven, birbiriyle kenetlenmiş ve yaşamı birlikte göğüslemeyi kabul etmiş çiftleri ne üçüncü kişiler ne de herhangi bir neden birbirinden ayıramaz. Eğer yapınızda çatlaklar varsa, bir parmak dokunuşu bile onu çökertmeye yeter. Ben bu üç enerjinin de, ilişkiniz adına iyi bir sınav olacağını, kendinizi gözden geçireceğinizi ve beraberliğinizin adını koyabilmenizde etkili olacağını düşünüyorum. Bana göre Nisan ayı ilişki anlamında en zorlanan burç mensuplarının sizler olacağını düşünüyorum. Umarım sevginiz bütün bu güçlükleri yenmenizde, kader birliği yapmanızda ve kenetlenerek yeni bir dönemi başlatmanızda etkili olur
 
#11
Rezzan Kiraz Yengeç Burcu Nisan 2011

Özellikle 21 Şubat tarihinde Merkür geri hareketle ilişki evinize girdiğinizde sizler için beraberliğiniz konusunda yeniden düşünme, sorunları ele alma, ilişkinizde aksayan noktaları düzenleme olarak gayet önemliydi. Bu enerji altında her Yengeç aynı olayları yaşayamayacağına göre olabilecek yansımalar da çok çeşitliydi. Özellikle evliliğinde veya ciddi ilişkisinde sorun yaşayan Yengeçler için bu durum, partnerinin geri dönüşü anlamı taşıyabilir. Özellikle 12 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında sorunlar baş gösterdiyse ve bunun sonucunda tartışmalarınız büyüdüyse partneriniz geriye çekilerek beraberliğinizi gözden geçirmek isteyebilir. Çünkü bu süreçte, ister istemez, sizin hayata bakış açınızla onun düşünceleri arasında belli bir miktar çekişme yaşanması mümkündür.
İşte bu durumda olan Yengeçlerin partnerleri, 31 Mart tarihinde geri hareketin bitmesiyle ilişkileri hakkında, kesin bir karara vererek size bunu söylemek için geriye dönebilirler. Sizler için 14 Nisan tarihine kadar devam edecek Oğlak burcu seyri ilişkinizle alakalı konularda herşeyi yeni bir bakış açısıyla ele alarak düzenleme zamanıdır. Yaşadığınız ayrılık size ders olmuş, bundan sonra herşeyi net ve açık bir şekilde konuşarak sorunlarınıza çare bulmaya karar vermiş olabilirsiniz. Benim de dileğim budur. Her geri hareket aslında bir onarım sürecidir. Şimdi oturup sen ve ben demek yerine biz olmayı, birbirinizden ayrı düşünseniz bile elbirliği içinde sorunlarınızı çözmeyi kabullenmeniz lazım.

Gelelim aşk hayatınız yani kısa süreli ilişkiler açısından Nisan ayındaki gelişmeleri incelemeye. Bu konularda aşk evinizin yöneticisi olan Mars gezegeninin etkisi son derece önemli.İlgilendiğiniz kişi veya dikkatinizi çekebilecek kişiler konusunda karar verirken, aynı amacı paylaştığınız, paylaşımlarda bulunmaktan hoşlanacağınız bir insana olan ihtiyacınız daha ön plandadır. bu devrede eğer hayatınızda biri varsa, aynı şekilde onunla paylaşımlarda bulunmaktan son derece haz duyabilirsiniz.

Cinsellik konusundaki düşünceleriniz belirsiz olabilir, yani ilişkinizde cinsel paylaşımın ağırlıkta olmasından ziyade, bir şeyler paylaşıyor olmak sizin için çok daha önemlidir. İlişkiyi bir takım oyunu gibi görebilirsiniz. O ve siz ayrı kişilersinizdir fakat birbirinize katabileceğiniz çok şey vardır. Bu enerji altında dikkat etmeniz gereken nokta, demokratik düşünmeye çalışmanızdır. Yani her ikinizin de eşit hakları vardır ve bu haklara her ikinizin de saygı duyması gerekir. Birbiriniz üzerinde hakimiyet kurmamaya özen gösterilmesi gerekebilir.

Bu seyir esnasında ilişkiniz olsun veya olmasın farketmez aşk konusunda sabırsız ve kararsız davranışlar göstermemeniz gerekir. Eğer amacınız düzgün bir ilişki yaşamaksa daha en başından herşeyi konuşmak en doğru davranıştır. Herhangi bir konuda sorun çıktığında hemen tepki göstermek yerine sabırlı davranmak, tatminsiz olmamak, inatçı hareket etmemek veya ilişkiye başlar başlamaz hemen ciddiyet içine girmek yanlış olabilir. Öncelikle arkadaş olmayı başarmanız ve gerektiğinde her türlü paylaşımda bulunarak, karşınızdaki insanı tanımaya başlamanız gerekir.

Zaman geçtikçe birbirinizi daha iyi tanıdıkça, paylaşımlar arttıkça o zaman oturur ilişkinizin devamı adına yeni kararlar alabilirsiniz. Zaten bu süreçte öncelikle yapılması gereken aşka daha geniş bir açıdan bakmaya çalışmak, daha önceki tecrübelerinizin olumsuz yanlarını düşünmeden, karşınızdaki insana şans vermektir. Her insan bir olmayacağına göre, ona kendisini size ifade etmesi için şans tanımayı bilmelisiniz. Ben aşk konusunda bu sürecin, paylaşımlara açık, stratejik, belli bir mesafe duygusu içinde gelişen arkadaşlığın merkez alındığı bir beraberlik yaşanması açısından etkili görmekteyim.
 
#12
Rezzan Kiraz Kova Burcu Nisan 2011

Güneş astrolojik anlamıyla kişinin yaşam enerjisi ve bilinçli isteklerini elde etme gücü olarak son derece değerlidir. Güneşin burcunuzda seyrettiği zamanlar ise, bu güç iki misli artar. Bu ister aşk isterse genel yaşamınızı ilgilendiren konularda olsun farketmez, bireysel duruşunuz dışarıdaki insanlar tarafından gayet net anlaşılabilir. İşte bu durum ilgi görmenizi ve karşı cins üzerinde egemen olmanızı da sağlayabilir. yani hiç kimsenin üzerinizde denetim uygulamasına izin vermeden, kendinizi olduğunuz gibi ifade etmek artık çok kolaydır.
Aşk olgusu ise böylesine güçlü olduğunuz dönemde sizin takdirinize kalmış gibidir. Yani ilişkinizin tüm ipleri elinizdedir veya yeni başlayacak bir ilişkide isteklerinizi ortaya koyabilecek gücünüz yüksektir. Sorunları olan bir beraberlik yaşıyorsanız bu enerji altında istekleriniz karşınızdaki kişinin bakış açısından farklı dahi olsa, gücü elinde bulunduran siz olduğunuz için kazanan kişinin de siz olması gayet açıktır. Tabi ki gökyüzünde her oluşum, diğer gezegensel hareketlerle değişime uğrayabilir.

Yani Güneş burcunuzda ilerlerken örneğin bu tarihlerde Merkür Oğlakta, Venüs Koç burcunda seyrini sürdürüyor olacak. Ve hepsinden önemlisi, yönetici gezegeniniz Uranüs, ikinci yöneticiniz Satürnle para evinizde karşıtlık oluşturacak. Durum böyle olunca aşk ve genel yaşam konularında, kendini güçlü bir şekilde ortaya koymayan siz, zaman zaman duraksama, düşünceli olma, agresif davranma veya deneyimsel ilişkiler yaşama konusunda farklı tepkiler verebilirsiniz.

İşte bu nedenle aylık yorumlar son derece titiz hazırlanmalı diye düşünmekteyim. Çünkü bu yorumlarda bütün enerjilerin özü ortaya konması gerektiği için(günlük yorumlarda enerjiler tek olarak analiz edilir) sizlerin de okurken bir bütün resme bakar gibi düşünmeniz lazımdır. Ne diyordum. İşte bu diğer gezegenlerinin enerjileriyle etkileşim halinde olan Güneş kimi zaman değişik reaksiyonlar vermenize neden olsa da, Güneşin her yıl sizin burcundan geçtiği süreç, kimlik duygunuzu ön planda tutmanızı sağlayacağından bana göre aşk konusunda beklenmedik tavırlar göstermeniz mümkün olabilir.

Fakat genel olarak bu gayet olumlu bir enerjidir. Kimsenin kararlarınıza müdahalede bulunmaması adına size güç verdiği gibi, karşı cins üzerinde fiziksel manada etkili olmanız, beğenilmeniz, çekici bulunmanızın kolay olduğu bir devredir. Benim bu enerji altında size tavsiyem eski bazı konuların veya ilişkinizin sorunlarıyla uğraşabileceğiniz bu dönemde gerçekçi hareket etmeniz ve sizin için en doğru kararı, duygularınızla değil mantığınızla vermenizdir.
 
Son düzenleyen: Moderatör: