29 Ekim 2008 Kutlama Göruntuleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
29 Ekim 2008 Kutlama Göruntuleri

CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA AKM'DE RESMİ GEÇİT TÖRENİ DÜZENLENDİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) resmi geçit töreni düzenlendi.
Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve vatandaşlar katıldı.
Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile üstü açık bir araçtan, geçit törenine katılan birlikleri atlı polisler eşliğinde denetlemesi ve vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından, protokoldeki yerini almasıyla başladı.
İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Bu sırada, Türk Hava Kurumu paraşütçüleri atlayışlarını gerçekleştirdi.
Paraşüt gösterileri, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığına mensup subay ve astsubaylardan oluşan TSK Paraşüt Timi'nin yaptığı atlayışla sürdü. Renkli sisler eşliğinde paraşütçüler, Türk bayrağı, Atatürk posteri ile Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıdılar.
Paraşütçüler, Türk bayrağı ile Atatürk posterini Şeref Tribünü önüne gelerek, açtılar. Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıyan paraşütçüler, hem protokol hem de vatandaşlar tarafından alkışlandı.
-GEÇİT TÖRENİ-
Halk oyunlarının ardından, gösteriler TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pistteki yerini almasıyla devam etti.
Karargah askerlerinin geçişinin ardından sırasıyla muharip gaziler ve iç güvenlik harekatı gazileri, 81 ili temsilen Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, sancakları taşıyan askerler, Ankara Garnizonuna bağlı askerler, büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı izci grupları ile Başkentteki bazı okullardan gelen öğrenciler tören alanından geçtiler. Türk bayraklarının ve sancakların geçişinde protokolün tamamı ayağa kalkarak, bayrak ve sancakları selamladı.
Öğrencileri sırasıyla Kızılay görevlileri ve gönüllüleri, Polis Akademisi Boru ve Trampet Takımı önderliğindeki Polis Akademisi ve Polis Koleji öğrencileri, Kara, Deniz ve Hava Harp Okulu öğrencileri, Kara, Deniz, Hava ve Jandarma askerlerinden oluşan karma tabur, GATA Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı izledi.
Geçit töreni, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı, Kore ve Kıbrıs savaşlarında yer alan askerleri temsil eden tarihi bölük ve atlı tören kıtasının geçişiyle sürdü.
TSK Armoni Mızıkası ve karma bandonun pisti terk etmesinin ardından, Genelkurmay Başkanlığı Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Mehteran Bölüğü ile Ankara Kulübü Seğmenleri tören geçişi yaptı.
Motorize polis birlikleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi motorize zabıta ekipleri, Kızılay'a ait araçların geçişini, Sivil Savunma araçlarının geçişleri izledi.
Türk Kara Kuvvetleri'ne ait zırhlı araçlar, füze ve topçu birlikleri ile taarruz ve genel amaçlı helikopterler de geçişte bulundu.
Pistten Leopard-1 ve M-60 tanklarından birer bölük geçerken, UH-1, Cobra, Skorsky ve Couger helikopterleri de aynı anda pist üzerinden geçişlerini gerçekleştirdiler. Bunu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-16 ve F-4 savaş uçaklarının kollar halinde uçuşu takip etti.
Cumhurbaşkanı Gül, tören geçişini Orgeneral Başbuğ ile birlikte ayakta izledi.
AKM Tören Alanı'ndaki resmi geçit, Cumhurbaşkanı Gül, devlet erkanı ve vatandaşlar tarafından büyük beğeni ve alkışlarla izlenen, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi ''Türk Yıldızları''nın gösterisi ile tamamlandı.
Tören alanı ve çevresindeki binalar, Türk bayrakları ve Atatürk resimleriyle donatıldı. Tören alanında tarihteki Türk devletlerinin bayrakları da yer aldı.
Başbakan Erdoğan'ın tören süresince konuk Pakistan Başbakanı Gilani ile zaman zaman sohbet ettiği görüldü.
CUMHURİYET BAYRAMI DOLAYISIYLA BİNLERCE VATANDAŞ ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla binlerce vatandaş Anıtkabir'i ziyaret etti.
Ankara dışından otobüslerle gelen vatandaşların da bulunduğu çok sayıda kişi, Atatürk'ün kabrine kırmızı-beyaz karanfiller ve Türk bayrakları bıraktılar. Bazı vatandaşların dua ettikleri, saygı duruşunda bulundukları, bazılarının ise gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.
Ziyaretçi akını nedeniyle Anıtkabir'in her iki kapısı ile müze ve mozole önünde uzun kuyruklar oluşurken, vatandaşlar üstleri aranarak içeri alındı.
Türk bayrakları ve Atatürk resimleri taşıyan vatandaşlar, Atatürk mozolesi, Misakı Milli Kulesi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra fotoğraf çektirdiler. Bazı vatandaşların kırmızı ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğu kıyafetler ile üzerinde ay ve yıldız ile Atatürk fotoğrafının bulunduğu giysiler giydikleri görüldü.
Her yaştan vatandaşlar Anıtkabir'in ziyaretçileri arasındaydı. Yaşlıların yanı sıra anne ve babalarıyla gelen ellerinde Türk bayrakları taşıyan minik ziyaretçiler de dikkati çekti.
Askerlerin nöbet değişimi de ziyaretçiler tarafından alkışlar eşliğinde yapıldı. Nöbet değişimi sırasında vatandaşlar askerlerin fotoğrafını çekti.
Bazı vatandaşların Atatürk'ün silah arkadaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kabrine çiçek bıraktıkları görüldü.
Bu arada, gösteri uçuşu yapan ''Türk Yıldızları'' da vatandaşlarca alkışlanarak, beğeniyle izlendi.
İSTANBUL'DAKİ ETKİNLİKLER

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yıl dönümü nedeniyle İstanbul Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni düzenlendi.
Geçit töreni, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın araç üzerinde halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamasıyla başladı.
Vali Güler, İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in 85. yıl dönümünü kutlamanın gururu ve coşkusu içinde olduklarını belirtti.
Bu anlamlı günde Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşı kahramanlarını ve aziz şehitleri rahmetle, gazileri de minnetle andıklarını dile getiren Güler, şunları kaydetti:
''Cumhuriyet'in ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde 'olmaz' denileni başardığımızın kanıtıdır. Ne mutlu ki 85 yıl önce Büyük Önder Atatürk'ün önümüze koyduğu 'Muasır medeniyetler seviyesine ulaşma' hedefinde büyük mesafeler aldık. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan hedeflere bugün her zamankinden daha yakınız. Artık hedefimiz ülkemizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır.''
Cihan harbi ve İstiklal Savaşı'ndan yorgun vaziyette çıkan Türkiye'nin, bugün güçlü ekonomisiyle, insan haklarına dayalı demokratik rejimiyle, dinamik nüfusuyla, kuvvetli ordusuyla, saygın ve güçlü bir ülke haline geldiğini kaydeden Muammer Güler, bunu Cumhuriyet'e borçlu olduklarını söyledi.
Gelinen bu noktada milletin her kesiminin sarf ettiği ortak çaba ve gayretin olduğunu söyleyen Vali Güler, Türkiye'nin edebiyatta, sanatta, sporda, eğitim ve bilimde sürekli gelişerek adını dünyaya duyurduğunu belirtti.
-İSTANBUL'UN ÖNEMİ-
''Bir zamanlar sorunlarla boğuşan ekonomimiz, bugün dünyanın en büyük 17 ekonomisi arasında yer almaktadır. 85. yılında Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde önemli değişim ve gelişmeleri yaşamaktadır'' diyen İstanbul Valisi Güler, Türkiye'nin güçlü ve istikrarlı bir ülke olmasının yanında, başta AB üyeliği olmak üzere saptadığı hedefleri gerçekleştirme yolunda kararlılıkla ilerlerken, siyasi, sosyal ve ekonomik alanda gerçekleştirilen değişimlerin Türkiye ile birlikte İstanbul'u da geliştirdiğini ve bir dünya kenti yaptığını, İstanbul'un bugün dünya şehirleriyle yarışır konumda olduğunu kaydetti.
İstanbul'un Türkiye'nin kalkınmasındaki payını ve önemini her geçen gün arttırmakta olduğunu belirten Vali Güler, eğitim ve sağlık yatırımları, çevre düzenlemeleri, yeni konut ve metro ile kentsel dönüşüm projeleri, Marmaray ve tüp geçitler, yer altı tünelleri ve ulaşımın deniz yollarına kaydırılmasının bu gelişmede önemli adımlar olduğunu anlattı.
Uluslararası kongreler, sportif yarışmalar, kültür ve sanat etkinlikleri ve kurulmakta olan kongre merkezleriyle İstanbul'un dünya kenti olarak hak ettiği yere adım adım gelmekte olduğunu bildiren Güler, ''İstanbul'un geleceği Türkiye'nin geleceği demektir. İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti sıfatını başarıyla taşıyacaktır. Bu konudaki çalışmalar yoğun biçimde sürdürülmektedir'' dedi.
Türkiye'nin yolunu ve yönünü 85 yıl önce belirlediğini, bu yolun Atatürkçü düşünce ile temelleri atılan çağdaşlaşma ve aydınlanma yolu olduğunu söyleyen Güler, Türkiye'nin güçlü tarih bağlarını sürdürdüğü çağdaş toplum içinde Cumhuriyet'in temel niteliklerini koruyarak ve önündeki güçlükleri aşarak hak ettiği yeri alacağını ve yeni yüzyılın uygarlık oluşumları içinde daha seçkin düzeylere ulaşarak sonsuza dek var olacağını bildirdi.
-TERÖRE KARŞI BİRLİK MESAJI-
İstanbul Valisi Güler, şöyle devam etti:
''Ülke ve milletçe daha da kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engelleri aşabilmek için ihtiyacımız olan en önemli husus, birlik ve beraberliktir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Büyük ve güçlü Türkiye tasavvurunda farklı renklerin olması doğaldır. Biz farklılıkları zenginlik olarak gören, ortak tarih bilinciyle yoğrulmuş, ortak hedeflere kilitlenme kabiliyeti olan bir milletiz. Tarihimiz, farklılıkların yüzyıllarca nasıl bir arada yaşayabildiğinin somut göstergesidir. Bugün de birlik ve beraberlik duygusunu güçlü tuttuğumuz müddetçe, aşamayacağımız sorun yoktur. Yakın ve uzak tarihimiz bunun sayısız örnekleriyle doludur.''
''Ülkemizin jeopolitik konumu, komşularımızda süre giden istikrarsızlık, yanı başımızdaki yangın ve terör belası her zamankinden daha fazla güçlü olmamızı gerektirmektedir'' şeklinde konuşan Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Vatanını canından üstün tutan, ülkesi için seve seve şehit ve gazi olan kahraman silahlı kuvvetlerimiz ve fedakar güvenlik güçlerimiz, devletimizin kararlılığı, milletimizin güveni ve desteğiyle terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. Devletimizin, terörle mücadele azmi asla zayıflamayacaktır. Bu vesileyle, sevgili İstanbullular'ı bir kez daha teröre karşı kararlı duruşlarını sürdürmeye davet ediyorum. Cumhuriyetimiz kurulurken bu ülkenin dört bir yanından çıkıp bu vatanın bağımsızlığı uğruna cephelerde can veren şehitlerimiz neyse, bu kez Cumhuriyet'in bekası için terörle mücadele ederken canlarını feda eden şehitlerimiz de bizler için aynıdır. Vatan sevgisinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimiz, milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır. Terörle mücadele ederken şehit olan evlatlarımızı ve alçakça saldırılarda hayatlarını kaybeden masum vatandaşlarımızı rahmetle ve gazilerimizi şükranla anıyoruz.''
Türk halkının bugünlere nasıl gelindiğini unutmayacağını, şanlı tarihine, milli benliğine sahip çıkacağını, çağdaş uygarlık yolunda kararlı biçimde yürümeye devam edeceğini ifade eden Güler, bunun yanında çevresinde yaşanan sorunların olumsuz etkilerini birlik ve dayanışma içinde karşılayacağını, uluslararası ilişkilerde barışçı, gerçekçi ve samimi tutumunu kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.
Yurttaşlarının her bakımdan mutlu olduğu, güçlü, zengin ve müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak için bundan sonra da var güçle çalışmayı sürdüreceklerini kaydeden İstanbul Valisi Güler, Türkiye'yi, Cumhuriyet'in 100. yılında dünyanın ilk 10 büyük ülkesi düzeyine çıkarma hedefinden vazgeçmeyeceklerini, bunu başaracak gücün ve inancın bulunduğunu, bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
-VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ-
Vali Güler'in konuşmasının ardından, çeşitli okullardan öğrenciler, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Daha sonra kentteki ilköğretim ve liseler arasında düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere Güler, Orgeneral Saygun ve Topbaş tarafından ödülleri verildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bayrampaşa Çevik Kuvvet Müdürlüğü ekiplerince Ege yöresi halk oyunlarının sunulmasının ardından, çeşitli okulların halk oyunları gruplarınca gösteriler yapıldı.
Tören, askeri bando eşliğinde, askeri birlik ve okulların flamaları ile asker ve sivil öğrencilerin resmi geçidiyle sona erdi.
Geçit töreninde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait tank taburu, zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri araçları, gösteri TIR'ları ve top bataryaları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Komutanlığı birlikleri, çeşitli meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü personeli ve müdürlüğe bağlı araçlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçları ve metrobüs de yer aldı.
Tören sırasında, F-16'lar ile askeri helikopter de havadan geçiş yaptı.
Geçit töreninde, ''Cumhuriyetimizin 85. Yılı Kutlu Olsun'', ''Ne Mutlu Türküm Diyene'' ve ''Türkiye Çöl Olmasın'' yazılı afişler dikkat çekti.
Törene, ellerinde Türk Bayrakları ve kırmızı balonlarla çok sayıda vatandaşın katıldığı ve geçiş sırasında grupları alkışladıkları görüldü.
Tören boyunca alınan yoğun güvenlik önlemleri kapsamında, çevredeki bazı binaların çatılarına keskin nişancıların konuşlandığı dikkat çekti.
Tören nedeniyle trafiğe kapatılan Vatan Caddesi, törenin tamamlanmasının ardından yeniden ulaşıma açıldı.
BURSA
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü Bursa'da törenlerle kutlandı.
Bursa'da törenler, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt'un, Valilikte, tebrikleri kabulüyle başladı.
Atatürk Caddesi'ndeki törende konuşan Vali Harput, Türk milletinin, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceğini belirtti.
Atatürk'ün, ''Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir'' sözleriyle milletin hislerine tercüman olduğunu ifade eden Harput, ''Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, topyekun başlattığı Kurtuluş Savaşlarıyla Türk ulusunun yenilmezliğini, dünyaya bir kez daha göstermiştir'' dedi.
Vali Harput, Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen ve bunu kendi çıkarlarına ters gören devletlerin her zaman olacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:
''Bu güçler, her seferinde farklı senaryolarla yüce Türk milletini zaafa uğratmak ve onun evlatlarını birbirlerine düşürmek için akla hayale gelmeyen oyun ve planlar sahneye koymaktadır. Bugün de aynı güçler, PKK terör örgütünü kurarak, bu milletin evlatlarını birbirleriyle karşı karşıya getirmek, birbirine hasım yapmak ve iç müdahalelerle Türk milletinin gücünü zaafa uğratmak için her yola başvurmaktadırlar. Oynanmak istenen bu kirli oyunu, millet olarak ibretle ve uyanık bir şekilde takip ediyoruz. Ama buradan bir kez daha ilan ediyorum, bu oyunu bozacak ve hain odakların karanlık niyetlerini kursaklarında bırakacağız.''
Tören, şiirlerin okunması ve halk oyunu gösterisinin ardından, geçit töreniyle sona erdi.
ANTALYA
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü, Antalya'da da törenlerle kutlandı.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, valilikte kurum ve kuruluşların temsilcilerinin tebriklerini kabul etti.
Kabulün ardından Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen törenlere, sivil ve askeri erkan ile ellerinde bayraklar taşıyan binlerce vatandaş katıldı.
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, yaptığı konuşmada, yok edilmek istenen bir milleti 85 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kanlarıyla, canlarıyla dirilten kahramanların bugün de Dağlıca ve Aktütün'de mücadele verdiğini, vatan toprağı uğruna canını veren bütün kahramanları minnetle andıklarını söyledi.
Hız limitlerini aşan bilgi ve teknolojik gelişmelerin kaydedildiği dünyada son dönemde küresel krizin etkisini gösterdiğini dile getiren Vali Yüksel, yeni yüzyılda çok çetin dünya şartlarının ortaya çıktığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin de demokrasi, laiklik, özgürlük, barış ve sürdürülebilir yaratıcılığı esas alan bir devlet olarak küresel rekabet ile hızlı değişimin takipçisi olduğunu vurguladı.
Yüksel, Büyük Önder Atatürk'ün dogmaları kabul etmeyen, akıl, bilim ve mantığı esas alan ilkelerinin gelecek kuşaklar için de en büyük yol gösterici olduğunu dile getirdi.
-''HAİNLERE DERS...''-
Türkiye'nin terörle mücadelesine de değinen Vali Yüksel, vatan toprağının bölünmesine devletin güvenlik güçleri ile milletin evlatlarının asla müsaade etmeyeceğini söyledi.
Vali Yüksel, şunları kaydetti:
''Tarih tekerrürden ibaretse, ülkemizi parçalamak isteyen, polise taş atan çocukları kullanan, devletin araçlarını yakan ve terör takiyesi yapanlara Antalya'dan sesleniyorum: Biz Türkler, toprağı vatan yapmayı bilen bir milletiz. Hainlere nasıl ders verileceğini de çok iyi biliriz. Türkiye'ye zarar verecek bir durumu asla kabul edemeyiz. Hayalperestler, boş hayallerden vazgeçin. Vatan hainlerini, eşkıya çetesini ve avanesini bir kez daha Antalya'dan uyarıyoruz: Mustafa Kemal Atatürk'ün, Sakarya'da da, Kocatepe'de de vatan toprağını bekleyen çadırlı kuvvetleri, daima nöbettedir.''
Öğrencilerin şiirler okumalarının ardından, geçit töreni yapıldı. Törende, anaokulu öğrencilerinin Cumhuriyet Bayramı için özel olarak hazırladıkları renkli kıyafetleri ilgi çekti. Vatandaşlar, geçit törenine katılan askeri tören birliğini coşkuyla alkışladı.
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı törende, Büyükşehir Belediyesi de vatandaşlara 30 bin Türk Bayrağı dağıttı.
-SERGİ AÇILIŞI-
Törenin ardından, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kent meydanında açılan Cumhuriyet Meydanı Fotoğrafları Sergisi, Vali Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve diğer yetkililer tarafından açıldı.
Vali Yüksel, serginin, Antalya'nın sahip olduğu değerlerin, günümüz gençleri ile gelecek kuşaklara da anlatılması için çok önem taşıdığını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Orkun-Ozan Sanat Galerisi tarafından açılan sergide, 1800'lü yıllardan günümüze, Cumhuriyet Meydanı'nın şimdiye kadar görülmemiş 20 fotoğrafı yer alıyor.
Bir kısmı Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Müzesi tarafından yurtdışındaki koleksiyonlardan alınan özel fotoğraflarda, eski Antalya ile günümüzdeki Kent Meydanı Projesi ve yapılan çalışmalar, fotoğraf karelerinde yansıtılıyor.
ZONGULDAK
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü, Zonguldak, Uşak, Kahramanmaraş, Kilis, Karaman ve Aksaray'da törenlerle kutlandı.
Zonguldak Valisi Erdal Ata, Karaelmas Kemal Köksal Stadı'ndaki törende ''Türkiye Cumhuriyeti, üniter ve ulus devlet yapısını sonsuza dek muhafaza edecektir'' dedi.
Törende, Vali Ata, 3. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Süleyman Yüksel ile Belediye Başkanı Secaattin Gonca, tören aracıyla halkın bayramını kutladı.
Cumhuriyetin, Türk toplumunu modern dünyaya tanıtan inkılapların da temeli ve başlangıcı olarak büyük önem kazandığını, milli birlik, beraberlik ruhu, bilim ve teknolojinin ışığında ilerlemek, modern devletin tüm ilkelerini geleceğe en sağlam şekilde taşıma azmi ve kararlılığı olduğuna dikkati çeken Ata, şunları kaydetti:
''Devletimizi içten ve dıştan bölmenin yanı sıra parçalamaya çalışanlar var. Vatanımız, bölünmez bütünlüğüne yönelik terör eylemleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Asırlardır bu topraklar üzerinde kardeşçe birlikte yaşadığımız vatandaşlarımız arasında kin ve nefret duyguları yaratarak birbirlerine düşman etmek isteyerek çatışma ortamı hazırlamaya çalışan hain terör örgütü, amacına asla ulaşamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, üniter ve ulus devlet yapısını sonsuza dek muhafaza edecektir.''
Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu ve bale gösterilerinin yapıldığı, halk oyunları ekipleri ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı sporcuların yanı sıra İl Emniyet Müdürlüğü Motorize ekiplerinin gösteri sunduğu törende, çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verildi. Etkinlikte fenalaşan öğrenci Büşra Uğur'a, statta bekletilen sağlık ekibi müdahalede bulundu. Okullar Arası Bayrak Yarışı'nın yapıldığı stattaki etkinlikler geçit töreniyle sona erdi.
Tören sonrası stat önünde toplanan protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş, dağıtılan Türk bayrakları ile kent merkezinden geçerek Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdüler. Davul ve zurna eşliğindeki yürüyüş kortejinin geçişine, vatandaşlar alkışlarla destek verdiler.
-UŞAK-
Uşak Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, Vali Kayhan Kavas, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Ruhi Candan ve Belediye Başkanı Mesut Apaydın'ın halkı selamlamasıyla başladı.
Törende konuşan Vali Kavas, 85 yıl önce ilan edilen Cumhuriyetin önemine değindi. Kurtuluş Savaşı'nda Uşak'ın, önemli merkezlerden biri olduğunu dile getiren Kavas, ''Kentimiz, ülkemizin stratejik olarak önemli bir noktasıdır. Kurtuluş Savaşı'nda önemli başarıların kazanıldığı bir bölgedir. Dünyadaki son süvari savaşı bu topraklarda yapıldı. Uşak halkı üzerine düşen görevi her zaman tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Bugün Uşak, Cumhuriyete yakışan bir kent olmuştur. Çağı yakalayan kentimiz yarınlara güvenle bakmaktadır. Cumhuriyeti yüceltmek ve geliştirmek için aralıksız çalışmalıyız'' dedi.
Daha sonra halk oyunları gösterisi ve geçit töreni yapıldı. Uşak Belediye Bandosunun konserinin ardından tören sona erdi.
-KAHRAMANMARAŞ-
Kahramanmaraş'taki törenler, Vali Mehmet Niyazi Tanılır'ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından 12 Şubat Stadı'nda devam etti.
Vali Tanılır, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir imparatorluğun küllerinden doğduğunu, 85 yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti'nin, Atatürk'ün kendisine hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine çıkma yolunda önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.
Bugün, Türkiye'nin, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri ve sözüne değer verilen bir ülke haline geldiğini ifade eden Tanılır, Cumhuriyetin 85. yılını coşkuyla kutladıklarını kaydetti.
Törende konuşmanın ardından şiirler okundu, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi, resmi geçit töreni düzenlendi.
Törene Vali Mehmet Niyazi Tanılır'ın yanı sıra Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sezai Akgün, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, milletvekilleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
-KİLİS-
Kilis'te Şehir Stadı'nda düzenlenen törende ise Vali Nevzat Turhan, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Kadan ve Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut, vatandaşların bayramını kutladı.
Vali Turhan, törendeki konuşmasında, milletine çok güvenen, çağdaş dünyanın tüm olumlu yönlerini halkına aktarma sevdalısı olan Atatürk'ün, TBMM'nin kuruluşundan sonra demokrasi hareketiyle birlikte eğitimde, ekonomide ve sanayi alanında gerçekleştirdiği devrimlerin, Cumhuriyet fikrinin temel kavramı olduğunu ifade etti.
Kutlamalar kapsamında ayrıca, çeşitli yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirildi, halk oyunları gösterileri sunuldu ve resmi geçit yapıldı.
-KARAMAN-
Karaman'da Kemal Kaynaş Stadyumu'nda yapılan tören, Vali Fatih Şahin, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Dursun Karataş ve Belediye Başkanı Ali Kantürk'ün halkı selamlamasıyla başladı.
Vali Şahin, törendeki konuşmasında, Atatürk'ün emanet ettiği Cumhuriyetin kuruluşunun 85. yıl dönümüne erişebilme gururunu, onurunu, sevincini, mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
29 Ekimin Türk milletinin bağımsız ve özgür bir devlet olarak yeniden ayağa kalktığı, Cumhuriyeti kurduğu en büyük bayram günü olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
''Bizler, geçmişimizle gurur duyuyor, yarınlara güvenle bakıyoruz. Bugün ulusumuzun uygar dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyeti ve Atatürk gibi tüm insanlığını, sevgisini ve takdirini kazanan büyük bir öndere, bağımsız bir yurda, ülkesini gönülden seven kuşaklara sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.''
Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde yapılan kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği tören, resmi geçit töreni ile sona erdi.
-AKSARAY
Aksaray'da, Atatürk Stadı'ndaki törende konuşan Vali Sebati Buyuran, Cumhuriyetin 85. yılını idrak etmenin mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.
Büyük Atatürk'ün, o çok zor şartlarda fakru zaruret içerisindeki bir milleti bir araya getirerek milli mücadeleyi verdiğini dile getiren Buyuran, ''Kurulan Cumhuriyetin bugün geldiği seviyeye baktığımızda, büyük Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına, şehitlerimize ne kadar minnet vefa borçlandığımızı bir kez daha görüyoruz'' dedi.
Vali Buyuran, bugün bulunduğumuz coğrafya içerisinde Türk milletinin mevcut birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de mutlaka olacağını vurgulayarak, ''Atatürk üstün dehasıyla bu milleti topyekun bir araya getirerek, tek vücut olmasını sağlamıştır. Biz teröre karşı toplumun tüm kesimleriyle, tüm kurumlarıyla, tüm millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde olmak ve milli mücadelede yine bu terörün üstesinden gelmek zorundayız'' diye konuştu.
Tören, halk oyunları gösterilerinin ardından geçit töreni ile sona erdi.
VAN
Van'da Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen tören, Van Valisi Özdemir Çakacak, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan ve Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ün, vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı.
Vali Çakacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, tarihin en büyük bayramının 85. yılını, milletçe büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi.
Cumhuriyet evlatları olarak Atatürk'ün gösterdiği hedefe ulaşmak için yılmadan, usanmadan mücadele edeceklerini anlatan Çakacak, şöyle konuştu:
''Milletimizi bölmeye çalışanlar, Çanakkale'de koyun koyuna yatan şehitlerimizin Vanlısıyla, Edirnelisiyle, Karslısıyla, İzmirlisiyle nasıl bu vatanın birliği, dirliği, bütünlüğü için canlarını ortaya koyduklarını görsünler de asla kötü emellerinin gerçekleşemeyeceğini anlasınlar. Çünkü milletimiz; vatanın, milletin birliği ve bütünlüğü için geçmişte nasıl hayatlarını ortaya koydu ise bugün de, gelecekte de her şeyini ortaya koyacaktır. Ama asla ve asla hainlerin emellerini gerçekleştirmelerine fırsat verilmeyecektir.''
Törende halk oyunları gösterileri sunulurken, askeri geçit töreni yapıldı. Bu sırada belediye görevlileri askerlerin üzerine konfeti attı.
-BİTLİS-
Bitlis Cumhuriyet Meydanı'nda, Atatürk anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, ''Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmamız, Cumhuriyet rejiminin kazanımıdır'' dedi.
Türk ordusunun 1. Dünya Savaşı'ndan yenik çıktığını ve asırlar boyu bu yurdun topraklarına göz dikenlerin ülkeyi işgal etmeye çalıştıklarını ifade eden Atbaş, ''Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kenetlenen kahraman milletimiz, vermiş olduğu mücadelenin sonunda vatanı kurtararak, esaret ağlarını yırtmıştır'' dedi.
Törene, İl Jandarma Komutanı Albay Turhan Yazıcı, Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, İl Emniyet Müdürü İbrahim Bıçakçı, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
-AĞRI-
Ağrı'daki tören Erzurum Caddesi'ndeki Atatürk anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Makamında tebrikleri kabul eden Vali Mehmet Çetin, burada yaptığı konuşmada, ''Geçmişimize onurla, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin 85.yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz'' dedi.
Cumhuriyetin, Türk milletinin binlerce yıllık tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük atılım olduğunu ifade eden Çetin, ''Cumhuriyetimizin kuruluş süreci, milli tarihimizin kaydettiği en büyük, en şanlı mücadelelerden biridir. Bu anlamda hem ulusumuzun hem de ilimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum'' diye konuştu.
Daha sonra Ağrı Adliyesi önünde devam eden törenlerde, öğrenciler tarafından şiirler okunarak, halk oyunları gösterisi sunuldu.
Geçit töreni ile sona eren kutlamalara, Ağrı 12. Piyade Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Turgay Bakkal, Belediye Başkanı Ekrem Aktaş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
-HAKKARİ-
Hakkari Şehir Stadyumu'ndaki kutlamalar, Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, 3. Taktik Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli'nin vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı.
Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurtul'un katılmadığı törende, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.
Çeşitli gösterilerin yer aldığı kutlamalarda, yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.
-OSMANİYE-
Osmaniye'de 7 Ocak Şehir Stadyumu'ndaki kutlama töreni, Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Davut Şahin ile Belediye Başkanı Davut Çuhadar'ın halkın selamlamasıyla başladı.
Törende konuşan Vali Kemelek, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma özelliği ile dün olduğu gibi bugün de birlik ve bütünlüğümüzün teminatı olduğunu söyledi.
Özellikle son günlerde artan terör olaylarını da değinen Vali Kemelek, ''Milletimizin birlik ve beraberliğini bozmayı hedefleyen her türlü girişime karşı uyanık, dikkatli ve sağduyulu olmalıyız. Bütünlüğümüze yönelen her türlü tehdit ve saldırıyı bertaraf edecek güç ve kudrete sahip olan ülkemiz, milli birlik, dayanışma ve beraberlik duygularını barındıran sağduyusu, yüksek azim ve kararlılığı ile bu bölücü ve yıkıcı akımlara karşı dimdik ayaktadır'' dedi.
Vali Kemelek'in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Kutlamalar, geçit töreniyle sona erdi.
Törene, MHP Osmaniye Milletvekili Hakan Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
-MUĞLA-
Muğla'daki törenler, Vali Ahmet Altıparmak'ın tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
Atatürk Stadyumu'nda devam eden kutlamalara katılan Vali Altıparmak, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş ve Belediye Başkanı Osman Gürün, vatandaşların bayramını kutladı.
Törende konuşan Vali Altıparmak, tarihin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan cumhuriyetin getirdiği çağdaş açılımlarla, Türk milletinin önünün açıldığını dile getirerek, ''Bu günü tüm Türkiye de olduğu gibi Muğla'da da huzur ve güven içinde kutluyoruz'' dedi.
Altıparmak, bir yönetim şekli olmanın ötesinde, tarihin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyetin getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının önünü açtığını ve ufkunu genişlettiğini ifade etti.
Bu arada, sıcak hava nedeniyle törene katılan bazı öğrenciler baygınlık geçirdi. Öğrencilere ilk müdahale statta bulunan ambulansta yapıldı.
Öte yandan, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, orman yangınlarına dikkati çekmek için yangın söndürme arazözleri ve helikopterlerle kısa bir gösteri yaptı.
-GÜMÜŞHANE-
Gümüşhane'de Yenişehir Stadyumu'nda düzenlenen törene, Vali Enver Salihoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Fuat Kömürcü, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Vali Enver Salihoğlu, Ulu Önder Atatürk'ün ilan ettiği cumhuriyetin, Türk milletine bırakılan en büyük miras olduğunu belirterek, ''Bu miras bizim için vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, Türk toplumuna büyük bir millet olduğunu bir kez daha hatırlatmış, halkımız özgür, eşit haklara sahip yurttaşlar haline gelmiştir'' diye konuştu.
Törende, öğrenciler tarafından okunan şiirlerden sonra Cumhuriyet Bayramı nedeniyle okullararası düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, Vali Salihoğlu tarafından ödüller verildi.
Kutlama, halk oyunları gösterileri ve resmi geçit ile sona erdi.
-EDİRNE-
Edirne'de, Trakya Üniversitesi'nce, Karaağaç Mahallesi'ndeki Rektörlüğün bulunduğu alanda oluşturulan Lozan Bahçesi'ne, ''85. Yıl Cumhuriyet Fidanı'' dikimi için tören düzenlendi.
Törene, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen, Rektör Prof. Dr. Enver Duran ve diğer yetkililer katıldı.
Rektör Duran, törende yaptığı konuşmada, Trakya Üniversitesinin, Cumhuriyet'in ilelebet bekçisi olacağını bildirdi.
Devlet üniversitesi olarak çocuklara daha iyi bir çevre bırakmak için her yıl 29 Ekim'de Lozan Bahçesi'ne fidan diktiklerini ifade eden Prof. Dr. Duman, ''Ağaç en kutsal hediye yerine geçer. Ağaç bilgeliği, insanlığı ve sürekliliği temsil eder. Cumhuriyetimizin ilelebet yaşayacağını inanan bizler bunu ağaçlarla süslemek istiyoruz'' diye konuştu.
Konuşmanın ardından, Lozan Anıtı'nın da bulunduğu bahçeye ''85. Yıl Cumhuriyet Fidanı'' dikildi.
KOCAELİ
Kocaeli'de kutlamalar, Vali Gökhan Sözer'in, makamında tebrikleri kabulüyle başladı.
Rafet Karacan Bulvarı'ndaki törende, Vali Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi vatandaşların bayramını kutladı.
Vali Sözer, törendeki konuşmasında, ''Atatürk'ün ''en büyük eserim'' diye tarif ettiği Cumhuriyeti büyük devlet olmanın onuruyla, yüreğimizden taşan sevgiyle en büyük bayram ve sevinç olarak kutluyoruz'' dedi.
Cumhuriyetin Türkiye'yi çağdaş dünyaya ve geleceğe bağlayan en güçlü halka olduğunu söyleyen Sözer, ''Cumhuriyet, yeni ufuklar, aydınlık bir ülke, genç zihinler demektir. Cumhuriyet, Türk milletinin yükselen yıldızı, muhteşem zirvesidir. Ulu Önder Atatürk, dünya tarihinde eşine ender rastlanır bir destan yazarak, tüm zorlukları aşarak en değerli varlığımız olan Cumhuriyeti kurmuştur'' diye konuştu.
Kurtuluş Savaşı'nın acılı, zorlu, inançlı mücadelesinin bittiği günlerde Lozan görüşmelerinin başladığını ifade eden Sözer, şöyle devam etti:
''İşte bu aşamada İzmit, tarihinin en önemli olaylarından birine şahit olmuş, 16 Ocak 1923 tarihinde Atatürk İzmit'e gelerek tarihi basın görüşmelerini yapmış, yeni Türk devletinin yönetim şeklinin Cumhuriyet olacağını açıklamıştır. Bu önemli toplantıya ev sahipliği yapan İzmit, mekan ise Av Köşkü'dür. Ondan sonraki 85 yıl içinde aydınlanma ve çağdaşlaşma dönemi başlamış, ileri, güçlü, sarsılmaz Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyüyerek var olmuştur.''
Resmi geçit sırasında bir gazi varisi, elindeki bayrağı öperek Vali Sözer'e verdi. Sözer de öperek bayrağı teslim aldı.
-MARDİN-
Mardin'de 21 Kasım Şehir Stadyumu'ndaki törende Vali Vekili Yavuz Selim Süzer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tayyar Süngü ve Belediye Başkanı Metin Pamukçu öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Öğrenciler şiirler okudu.
Süzer, konuşmasında ''Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının çok zor şartlar altında kurdukları Cumhuriyete hepimizin, her zamandan daha çok ihtiyacımız var'' dedi.
Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Bandosu mini konser verdi. Okulların halk oyunları ekipleri yöresel oyunlar sergiledi. Tören, resmi geçitle son buldu.
Törene Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Yılmaz, Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay, İl Emniyet Müdürü Serdar Meriç ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
-SİİRT-
Siirt'te Vali Necati Şentürk'ün makamında kutlamaları kabul etmesinin ardından, Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Vali Necati Şentürk, konuşmasında ''Vatan ve millet bölünmez bir bütündür. İlelebet yaşayacaktır'' dedi.
Tören resmi geçitle sona erdi.
-BATMAN-
Batman'da, Diyarbakır Caddesi'ndeki törene Garnizon Komutanı Tuğgeneral Murat Kırkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, resmi ve sivil kuruluşlar, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Vali Dr. Recep Kızılcık, törendeki konuşmasında ''Dahili ve harici bedbahtların farkında olmamız, çağdaş demokratik ve laik bir yönetim olan Cumhuriyetimize hep birlikte sahip çıkmamız elzemdir'' dedi.
Öğrenciler şiir ve kompozisyonlar okudu, okulların folklor ekipleri gösteriler sundu. Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği tören, resmi geçitle son buldu.
-ŞIRNAK-
Şırnak'taki kutlamalar, hava muhalefeti nedeniyle öğleden sonraya ertelendi. Cizre ilçesindeki kutlamalara da Hükümet Konağı önünde yapılan törenle başlandı.
Kaymakam Cihan Demirhan, konuşmasında, yıllardır birlik ve beraberlik içinde yaşayan insanların üzerinde oyunlar oynandığını belirterek, ''Tek yürek halinde olan milletimiz sayesinde bu oyunlar her seferinde boşa çıkartılmıştır. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir'' dedi.
Törenlere Cizre'nin DTP'li belediye Başkanı Ahmet Dalmış katılmadı.
-TUNCELİ-
Tunceli Atatürk Stadı'ndaki törende konuşan Vali Mustafa Yaman, ''Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Türk milletinin karakteri olan bağımsızlık ve hürriyetinden ne pahasına olursa olsun ödün verilmeyeceği dost düşman herkese ispatlanmıştır'' dedi.
Program, halk oyunları gösterisinin ardından yapılan resmi geçitle sona erdi.
Törene, Jandarma Bölge Komutan Tümgeneral Mehmet Çörten, 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Levent Gözkaya, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Zafer Önder, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Atatürk Stadı'ndaki törende Tunceli Belediyesini temsilen bir yetkilinin bulunmaması dikkati çekti.
-KARS-
Kars Valiliği önündeki törende konuşan Vali Mehmet Ufuk Erden, Türk ulusunun Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik unsurlarını kavradığını belirterek, ''Gururla bugünü kutlamalıyız'' dedi.
Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Üsteğmen Meltem Ulema ise Cumhuriyet'in ilanı ile Türk milletinin hürriyet ve istiklalinin tam olarak gerçekleştiğini belirtti.
Tören, öğrencilerin şiir okuması, müzik dinletisi, halk oyunu gösterileri ve resmi geçitle son buldu.
-ARDAHAN-
Ardahan 75. yıl Cumhuriyet Stadı'daki törende konuşan Vali Selim Cebiroğlu, gurur verici bir gün yaşadıklarını ifade ederek, ''Evrensel değerler ilkemiz olmalıdır. Zor şartlarda kurulan bu Cumhuriyetin değerini bilmeliyiz'' diye konuştu.
Tören, öğrenciler tarafından şiirler okunması, halk oyunları gösterileri ve resmi geçitle sona erdi.
-IĞDIR-
Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarı'ndaki törene, Vali Saffet Karahisarlı, Garnizon Komutanı 5. Hudut Alay Komutanı Muhabere Kurmay Albay Ahmet Can Çevik, Belediye Başkanı Nurettin Aras katıldı.
Vali Karahisarlı, konuşmasında Cumhuriyetin önemine değinerek, ''Cumhuriyetimizin en büyük erdemi Türk toplumunu ulus olma bilincine ulaştırmasıdır'' diye konuştu.
Tören resmi geçitle sona erdi.
-BİNGÖL-
Bingöl Şehir Stadyumu'ndaki törene Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgenaral Haluk Çetinkaya ile Belediye Başkanı Hacı Ketenalp katıldılar.
Vali Balkanlıoğlu, konuşmasında, ''Bugün Irak'ın başına gelenin daha beteri 1. Dünya Savaşı'nda bizim başımıza gelmişti. Birlik ve beraberlik içinde Cumhuriyete sahip çıkmamız gerek'' diye konuştu.
Tören, resmi geçitle son buldu.
-MUŞ-
Muş Atatürk Bulvarı'ndaki törene, Vali Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Atı Belediye Başkanı Necmettin Dede, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Vali Bektaş, ''Milletimizin uzun yürüyüşünde hep önde olmayı başarmayı bildik. Cumhuriyet Bayramı'mızı gururla kutluyoruz'' dedi.
Tören resmi geçitle son buldu.
-KASTAMONU-
Kastamonu Özel Anadolu Hastanesince, kutlamalar kapsamında ''Çanakkale Zaferi'' adlı fotoğraf sergisi açıldı.
Serginin açılışını Kastamonu Valisi Mustafa Kara yaptı. Açılışa, hastanenin davetlisi olarak Kastamonu'ya gelen Çanakkale 57'nci Alay Şehitliği'nde heykeli bulunan Gazi Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu Turgut Kaçmaz da katıldı.
Vali Kara, 200 bin şehidin verildiği Çanakkale'nin Zaferi'nin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.
Hastanenin Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Celal Civcioğlu ise şöyle dedi:
''Tarihin her döneminde bu topraklar saldırı ve ihanete uğramıştır. Bu saldırılar kahramanca püskürtülmüştür. Biz de bu bilinçte gençliğin yetişmesine destek olmak adına böyle bir sergi hazırladık. Ziyaretçilerimize ve özellikle genç kardeşlerimize büyük faydası olacağına inanıyorum.''
-KIRIKKALE-
Kırıkkale'de sabah Vali Mustafa Bahrettin Demirer, makamında tebrikleri kabul etti.
Millet Caddesi'ndeki törende ise Vali Demirer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tuncer Aka ve Belediye Başkanı Veli Korkmaz, üstü açık araç üzerinde, vatandaşlar, öğrenciler ve askerleri selamlayarak bayramlarını kutladı.
Demirer, konuşmasında Cumhuriyete sıkı sıkıya sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Törende öğrenciler şiirler okudu ve folklor gösterileri sundu.
Garnizon Komutanlığı ve Kırıkkale Belediyesinin bando takımlarının çaldığı marşlar eşliğinde resmi geçit yapıldı.
Vali ve Belediye Başkanı, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Tuğgeneral Aka, tören alanında babasının kucağında simit yiyen çocukla ilgilendi.

İZMİR
Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. kuruluş yıl dönümü, İzmir'de törenlerle kutlandı.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlerde, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tören aracına binerek, vatandaşların bayramını kutladı. Tören aracına uzaktan kumandalı bombaların patlatılmasını engelleyen sinyal önleyici koruma aracının eşlik etmesi dikkati çekti.
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve İzmir milletvekillerinin de protokolde yer aldığı törene, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan İzmir Valisi Kıraç, Milli Mücadele'nin Cumhuriyet ile taçlandırılarak, tarihin en büyük devrimlerinden birinin gerçekleştirildiğini, tam bağımsızlık ve millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet rejiminin, Atatürk'ün çağdaş, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının, temel dayanağı olduğunu belirtti.
Milli egemenliğe dayanan, demokratik açılımları mümkün kılan Cumhuriyet ve ardından yapılan devrimlerle Türkiye'nin çağdaş uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Kıraç, şöyle konuştu:
''Cumhuriyet, çağdaşlık, eşitlik ve özgürlük getirmiş büyük bir düşünce devrimini başlatmıştır. Cumhuriyet, modernite, eşitlik ve özgürlüktür, büyük bir düşünce inkılabıdır. Bizi geleceğe bağlayan en önemli halkadır. Yeni ufuklar demektir. Aydınlık bir gelecek demektir. Pırıl pırıl genç zihinler demektir. Yüce Türk Milleti Cumhuriyeti, bin yıllık şanlı tarihinde ulaştığı en parlak, en muhteşem zirve olarak görmektedir.''
-''HEPİMİZE GÖREVLER DÜŞMEKTE''-
Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün Atatürk ilke ve inkılaplarının korunup kollanmasında herkese görevler düştüğünü vurgulayan Vali Kıraç, ''Yüce Atatürk'ün Cumhuriyetle yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden taşıyacak, demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağız'' dedi.
Türkiye'nin önemli bir dönemeçten geçtiğini belirten ve içinde bulunulan güç şartların birlik ve dayanışmayı daha da artırması gerektiğinin altını çizen Vali Kıraç, ''Özellikle son zamanlarda hepimizi derin acılara boğan olaylar karşısında kardeşliğini, birlik ve beraberliğini muhafaza ederek bugüne kadar çok büyük sıkıntıların üstesinden gelen milletimizin sükunet ve sağduyu ile bu badireleri de atlatacağına olan inanç ve güvenim tamdır'' diye konuştu.
Törende, Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu ekibi zeybek gösterisi sundu. Öğrencilerin şiirler okuduğu kutlamalarda, tören geçişi yapıldı.
Askerlerin geçişi sırasında karanfil atan vatandaşlar sık sık ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' sloganı attı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 85. yıl dönümü, Diyarbakır, Adana, Rize, Edirne, Düzce ve Kütahya'da da törenlerle kutlandı.
DİYARBAKIR
Diyarbakır'da, Valilik önünde düzenlenen kutlamalarda, Vali Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Diyarbakır Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç vatandaşların bayramını kutladı.
Vali Mutlu, törende yaptığı konuşmada, Büyük Önder Atatürk'ün ''en büyük eserim'' diye nitelendirdiği Cumhuriyetin 85. yılını, tüm yurtta coşkuyla kutladıklarını belirterek, ''Diyarbakırlılar, bu güzel şehre reva görülmek istenen tabloyu ibretle izleyip, sorumluları vicdanlarında mahkum edecektir'' dedi.
Mutlu, şöyle konuştu:
''Binlerce yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden güzel şehir Diyarbakır. Asırlardır kutlu milletime yar, 85 yıldır Cumhuriyetimize şehir oldun. Senin sevdalın, bir taşına bin can verecek milletim, başında hep birlikte nöbet tuttu. Biliyoruz, şimdilerde senin aydınlık ufkuna kara tüller germek isteyen acı ve kederi sana layık görenlerden rahatsızsın. Onlar diyorlar ki; sevgi yerine nefret, kardeşlik yerine ayrılık bu şehre hakim olsun. İş arayan işsiz, aş arayan aşsız, yol arayan yolsuz, huzur arayan huzursuz, refah arayan yoksul, su bekleyen topraklar susuz kalsın istiyorlar.
Ey gül şehri Diyarbakır merak etme, üzerine atılmak istenen kara örtüyü yırtıp atacak, seni sevgiyle sarıp büyütecek ve koruyacak hemşehrilerin ve devletin buna asla fırsat vermeyecektir. Diyarbakır insanının temiz sevgi dolu yüreğine hüzün, umutsuzluk ve hatta korkuyu layık görenlere, iş adamına, tüccarına, esnafına, gencine, kızına, erkeğine, kadınına tehditler savuranlara şüphe yok ki Diyarbakırlılar, en güzel cevabı verecektir. Bu güzel şehre reva görülmek istenen tabloyu ibretle izleyip sorumluları vicdanlarında mahkum edecektir.''
Öğrencilerin şiir okumalarının ardından yapılan geçit töreniyle kutlamalar sona erdi.
Kutlama sırasında F-16 savaş uçakları da gösteri alanının üzerinde uçuş yaptı.
-ADANA-
Adana'daki törenler İstasyon Meydanı'nda yapıldı. Törenlere, Vali İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın halkı selamlamasıyla başlandı.
Vali Atış, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 85'inci yılını milletçe coşku içerisinde kutladıklarını söyledi.
Atış, 29 Ekim 1923'ün Türk tarihinin en önemli dönemeçlerinden biri olduğunu vurgulayarak, ''çünkü, dünyadaki pek çok ulusun özlemini duyduğu, fakat hala elde edemediği insan hak ve hürriyetine dayanan rejimlerin en erdemlisi olan Cumhuriyetin ilanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla yüce milletimizin daha güçlü bir şekilde dünya ulusları arasındaki onurlu yerini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığından ödün vermeyen, dayatmalara boyun eğmeyen Büyük Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyerek, yurduna ve egemenliğine sahip çıkan, onun ilke ve devrimlerini gönülden benimseyen Türk milletinin soylu bir yansımasıdır'' dedi.
Vali Atış'ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Tören, geçit resmiyle sona erdi.
Törene AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, DSP Adana Milletvekili Mustafa Vural ve çok sayıda vatandaş katıldı.
-RİZE-
Rize'de, Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara Vali Kasım Esen, AK Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, İl Garnizon Komutanı Albay Erol Çelik, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Özkorul, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.
Kasım Esen, Türkiye Cumhuriyeti devletinin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışan iç ve dış güçlerin hiçbir zaman başarılı olamayacağını belirterek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:
''Cumhuriyet, tarihin en eski milletlerinden birinin ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişinin destanıdır. Demokratik laik cumhuriyet; kaportası ve motoru bozuk imparatorluk sistemi yerine ulus devlet projesinin adıdır. Bugün topraklarımızda terörü kanla besleyenler, güçlü bir ordunun, istikrarlı bir yönetimin, demokratik bir anlayışın, sağlam bir güvenlik teşkilatının varlığı karşısında vatanımızın bölünmeyeceğinin farkındadırlar. Ancak, düşüncemizi sarsacak, duygularımızı parçalayacak, beynimizi kemirecek bölünme korkusuyla bizi başkalarının piyonu haline getirmek istiyorlar. Ülkemizin kanını emen vampirlere bunun için destek veriyorlar. Binlerce yıldır birlikte yaşayan insanlarımızın arasını terör belası, fitne ve fesat deryası ile ayırmak istiyorlar.''
Öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilerin sunulduğu törende daha sonra yıl içerisinde çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Gençlik spor İl Müdürlüğüne bağlı dağcılar da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şeyh Cami minaresine Türk bayrağı astı.
Kutlamalar geçit töreni ile tamamlandı.
Öte yandan, tören öncesi protokol tribünündeki 2 metrelik yükseklikten düşen Gülbahar Mahallesi muhtarı Fikri Yenigün yaralandı. Yenigün, ambulansla Rize Devlet Hastanesine götürüldü.
-EDİRNE-
Edirne'deki tören, Vali Mustafa Büyük, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Paşa Özen ve Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin, Edirne Valiliğinde tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
Daha sonra Talatpaşa Caddesi'ndeki alanda devam eden törende, Vali Büyük, Tuğgeneral Özen ve Başkan Sedefçi, tören aracından halkı selamladı.
Vali Büyük, saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kuruluş harcında tüm Anadolu insanı kadar Edirne ve Rumeli'nin de katkısı olduğunu belirtti.
Cumhutiyetin ilanının Türk milletinin şanlı tarihinde dönüm noktası olduğunu bildiren Büyük ''Cumhuriyet Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir'' dedi.
Daha sonra resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve geçit töreniyle sona erdi.
-DÜZCE-
Düzce 18 Temmuz Şehir Stadı'nda düzenlenen tören, Vali Bülent Kılınç, Garnizon Komutanı Albay Sabahattin Toprak ve Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Kılınç, Cumhuriyet'in kolay kurulmadığını ifade ederek, ''Osmanlı dönemi sonrasında kurulan Cumhuriyetimiz, savaşlarla kazanılmıştır, ilelebet yaşayacaktır. Bugün dünya'da doğu ve batıda halen savaşlar vardır. Cumhuriyetimizi yaşatmak bizim asıl görevimiz olacak ve emanet aldığımız Cumhuriyetimizi gençlere devrederek onların da ilelebet yaşatacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.
Törende, Cumhuriyet Kupası, okullar arası kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren okulların yetkilileri ile öğrencilere ödülleri Vali Kılınç, Albay Toprak ve Başkan Keleş tarafından verildi.
Tören, öğrenciler, askeri birlik, okullar ve çeşitli kurumların yaptığı tören geçişiyle son buldu.
-KÜTAHYA-
Kütahya'da Zafer Meydanı'ndaki törenler, Vali Şükrü Kocatepe, İl Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu ile Belediye Başkanı Mustafa İça'nın tören aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.
Vali Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin, Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, Türk tarihindeki en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olduğunu söyledi.
Kocatepe, çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişleterek ekonomik, sosyal ve siyasal hayata görülmemiş bir dinamizm kazandıran ve 85. gurur yılına ulaşan Cumhuriyet'in başarılarının, savaştan çıkmış, yanmış, yıkılmış, yokluklar içindeki bir ülkenin demokratik rejimle nereden nereye gelebileceğini en iyi biçimde ortaya koyduğunu anlattı.
Şükrü Kocatepe, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılabın amacı, Türkiye Cumhuriyeti insanını tümüyle çağdaş ve tam anlamlı biçimde uygar bir toplum haline getirmektir. İnkılabımızın temel ilkesi budur'' sözünün, cumhuriyet ruhunu ortaya koyduğunu ifade etti.
Daha sonra Bahattin Çini İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibince gösteri sunularak, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.
Tören, öğrenci, asker, izci grupları ile çeşitli kurum ve kuruluşların araçlarından oluşan kortejin resmi geçidinin ardından sona erdi.
SAKARYA
Sakarya Atatürk Bulvarı'nda düzenlenen tören, Vali Hüseyin Atak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ın, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve şiirlerin okunmasının ardından konuşan Vali Atak, cumhuriyet idaresine geçişin 85. yıl dönümünü kutladıklarını, Türkiye'nin bu idare altında varlığını sürdürmesinin, engin mutluluğunu, farklı sevinci ve üstün gururunu yaşadıklarını söyledi.
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte bütün yurtta, eğitim ve kalkınma hamlesi ilan edildiğini ifade eden Atak, ''Atatürk'ün Türk milletine emanet ettiği Cumhuriyetimiz her zamankinden daha güçlü olarak tüm kurum ve kuruluşlarıyla emin adımlarla yola devam etmektedir'' dedi.
Kutlamalar, geçit töreniyle sona erdi.
-TRABZON-
Trabzon Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Vali Nuri Okutan, Garnizon Komutanı Vekili Albay Yüksel Sönmez ve Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Okutan, ''Cumhuriyet sadece bir yönetim şekli değildir, aynı zamanda Türk tarihinin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir'' dedi.
Son günlerde güvenlik güçlerine ve vatandaşlara karşı yapılan hain terör saldırılarını nefretle kınadığını da belirten Okuyan, ''Duyduğumuz elem ve acıdan yararlanarak birlik ve beraberliği bozmak isteyen provokatörler olabilir. Herkesi metanetli olmaya ve sağduyuya çağırıyor, toplumdaki kardeşliği bozacak eylem ve söylemlerden uzak olmaya davet ediyorum'' dedi.
Tören, bayram dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, askeri birlikler, öğrenciler ile kamu kuruluşlarının resmi geçidiyle sona erdi.
-TOKAT-
Tokat Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Vali Recai Akyel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu ve Belediye Başkanı Adnan Çiçek, vatandaşların bayramını kutladı.
Vali Akyel, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin Cumhuriyetin ilan edilişinin 85. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşadığını belirterek, ''Cumhuriyetimiz bugün 85 yaşında. Cumhuriyetimiz 1 yaşında gibi taze ve dinç, 1000 yaşında gibi deneyimli ve güçlü'' dedi.
Halk oyunları gösterileriyle devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.
Kutlamalar, geçit töreniyle sona erdi.
-SAMSUN-
Samsun'da, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun, Valilik binasındaki ''Yaşayan Atatürk Salonu''nda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan törenler, Sahil Yolu'ndaki resmi geçitle devam etti.
Buradaki törende, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile halkı selamlayan Vali Güzeloğlu, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 85. yıl dönümüne erişmenin onur ve şerefini yaşadıklarını söyledi.
Samsun'dan başlayan kurtuluş mücadelesinde hedefin ''Ya İstiklal Ya Ölüm'' olduğunu hatırlatan Vali Güzeloğlu, şöyle konuştu:
''Kurtuluş Savaşı milletimizin var olma sembolüdür. Cumhuriyet ise yeniden dirilişin, tam bağımsızlığın simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti önünde uzanan yolda emin adımlarla ilerleyecektir. Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak hepimizin namus ve şeref borcudur.''
Daha sonra günün anlamıyla ilgili şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterilerinin ardından törene katılan askeri birlikler, okullar ve çeşitli kuruluşlar, tören geçişi yaptı.
Törenlere çeşitli kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
-ORDU-
Ordu'da Vali Ali Kaban'ın tebrikleri kabulünün ardından tören alanına geçildi. Burada Vali Kaban, Jandarma Komutanı Albay Celal Çürek ve Belediye Başkanı Seyit Torun halkı selamladı.
Daha sonra vatandaşlara hitap eden Vali Kaban, 85 yıl önce kurulan Cumhuriyet'in ne kadar önemli bir proje olduğunu ifade etti.
Cumhuriyetin öneminin bugünlerde daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Kaban, ''Cumhuriyet rejiminin seçilerek ne kadar doğru bir iş yapıldığını bugünlerde güler yüzleri gördüğümüz zaman daha iyi anlamaktayız'' dedi.
Daha sonra askeri birlikler, okullar ve çeşitli kuruluşlar tören geçişi yaptı.
-AMASYA-
Amasya'daki törenler ise Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in Vilayette tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
12 Haziran Stadı'nda devam eden kutlamalarda Vali Lekesiz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Canata ve Belediye Başkanı İsmet Özarslan, vatandaşların bayramını kutladı.
Lekesiz, törende yapıtğı konuşmada, Cumhuriyetin 85. yılını kutlamaktan büyük gurur duyduklarını ifade ederek, ''Bu milletin fertleri olan bizler üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmanın gayreti içinde olursak, ülkemiz, Büyük Önder Atatürk ve mümtaz silah arkadaşlarının kuruluşta ortaya koydukları hedeflere ulaşacak ve muasır medeniyet seviyesini yakalayacaktır'' dedi.
Daha sonra askeri birlikler, okullar ve çeşitli kuruluşların katılımıyla tören geçişi yapıldı.
Törenleri, AK Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir ve Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Aksu'nun da aralarında bulunduğu çeşitli kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda kişi izledi.
-SİNOP-
Sinop'ta Vali Zeki Şanal'ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından İskele Meydanı'nda tören düzenlendi.
Vali Şanal, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 85. yılını kutlamaktan onur duyduklarını belirterek, ''Yüce Atatürk 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir' diyerek bugün 70 milyonluk Türkiye halkını Türk Milleti olarak tanımlamıştır'' diye konuştu.
Daha sonra şiirler okunurken, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliklerde başarı gösterenlere plaket verildi.
Törenlere, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Akış ve Belediye Başkanı Zeki Yılmazer ile çeşitli kuruluşların temsilcileri katıldı.
-ÇORUM-
Çorum'da, Vali Mustafa Toprak'ın, Belediye Başkanı Turan Atlamaz ve Garnizon Komutanı Albay Eyüp Bölük ile birlikte Valilik makamından tebrikleri kabulü ile başlayan kutlamalar, Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu'nda devam etti.
Törende konuşan Vali Toprak, Ulu Önder Atatürk'ün sadece savaş kazanan bir komutan değil, aynı zamanda yeni Türk toplumuna yön veren bir önder olduğunu vurguladı.
Bin yıllık bir devlet geleneği olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduktan sonra da hem iç hem de dış saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirterek, ''Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında Cumhuriyetimizin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur'' dedi.
Halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam eden tören, stattaki askeri birlikler, esnaf ve sanatkarlar, sporcular ve öğrencilerin tören geçidiyle son buldu.
-AFYONKARAHİSAR-
Afyonkarahisar'daki ilk tören Kocatepe Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başladı.
Valilik önündeki Cumhuriyet meydanında düzenlenen törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, ''Cumhuriyet rejimi, insan unsuruna verdiği değer, insan hak ve hürriyetlerine gösterdiği saygı nedeniyledir ki, çağdaşlaşmayı, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı en iyi şekilde gerçekleştiren bir ortam oluşturmuştur'' dedi.
Törende, şiirlerin okunmasının ardından halk oyunları gösterileri düzenlenirken, ''Cumhuriyet'' konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlene ödülleri verildi.
Törenlere, İkmal Komutanı Tuğgeneral İzzet Ocak, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Abdullah Kaptan, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Jandarma Albay Ünal Ödemiş, Emniyet Müdürü Natık Canca ve çok sayıda vatandaş katıldı.
SİVAS
Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, Vali Veysel Dalmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Doğan İnce ve Belediye Başkanı Sami Aydın'ın, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamalarıyla başladı.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması, halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerin ardından konuşan Vali Veysel Dalmaz, ''Bugün, Cumhuriyetimizin 85. kuruluş yılını Cumhuriyet kenti Sivas'ta, sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz'' dedi.
29 Ekimin, umudun, azmin, inancın, yeniden doğuşun, kısacası bir mucizenin tarihi olduğunu ifade eden Dalmaz, ''Bu denli önemli bir bayramı, Atatürk'ün ifadesiyle Anadolu'nun en güvenli yerinde, Sivas'ımızda, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentte kutlamak daha da özeldir'' diye konuştu.
Törende Cumhuriyet Kupası Okullar Arası Futbol ve Satranç turnuvalarında dereceye giren okulların yetkilileri ile öğrencilere ödülleri de Dalmaz, İnce ve Aydın tarafından verildi.
Tören, öğrenciler, sporcular, askeri birlikler, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'nde yer alan temsili birlikler, gaziler ve çeşitli kurumların yaptığı tören geçişiyle son buldu.
Törene katılan öğrenciler, askeri birlikler ve gazilerin geçişi sırasında, ''En büyük asker, bizim asker'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attılar.
-AYDIN-
Aydın'da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Mustafa Malay'ın tebrikleri kabulüyle başladı.
İstasyon Meydanı'nda devam eden törende, Vali Malay, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat, Belediye Başkanı İlhami Ortekin'in, halkın bayramını selamlaması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.
Törende konuşan Aydın Valisi Mustafa Malay, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok zor şartlarda kurulduğunu, bu nedenle geleceğin teminatı olan gençlerin Cumhuriyeti ilelebet muhafaza etmesi gerektiğini vurgulayarak, ''İçimizdeki hainler ve destekçileri iyi bilsinler ki Türk Devleti ülkesi ve milletiyle bir bütündür. Devletin tekliği ve milletin birliği tartışılamaz'' dedi.
Konuşmanın ardından Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.