3-6 Yaş Dönemi

#1
Sponsorlu BağlantılarBebeğiniz artık kocaman oldu! Üç – altı yaş dönemi arasında, onu büyütürken gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmek istiyorsanız bu bölümümüzü okumanızda sonsuz fayda var.


3-6 Yaş Dönemi > Çocuğunuzdan Çok Fazla Şey Beklemeyin
Bir çocuk yetiştirirken ya da bir çocukla vakit geçirirken sürekli olarak ondan yeni bir şeyler yapmasını ve yeni bir şeyler öğrenmesini bekleriz. Özellikle anne ve babalar bu konuda herkesten daha sabırsız olup çocukları istedikleri şeyi yapamadıklarında üzülür hatta kaygılanabilirler. Ancak çocuklarınızın yaşına göre neler yapabileceğini ya da yapamayacağını bildiğinizde hem onları fazla zorlamamış hem de kendinizi boşuna endişelendirmemiş olursunuz.

Peki çocuğunuz ilk altı yılında neler yapamayabilir?

Paylaşamamak:

Çocuğunuzun erken yaşlarında, ondan kendi eşyalarını birileri ile paylaşmasını beklemek çok doğru bir şey değil. Çünkü bu yaşlarda çocuklar için özgürlük kavramı sahip oldukları eşyalarla sınırlıdır, o eşyaları istedikleri gibi kullanabilme haklarına sahiplerdir ve bu haklarını sonuna dek kullanmak isterler. Ancak biz onlardan bu eşyaları bir başkasıyla paylaşmasını istediğimizde (beklediğimizde) onların sahip olduğu özgürlük hissini ellerinden almış ve onları hiç beklemedikleri bir durumla karşı karşıya bırakmış oluruz. Onları paylaşmak için zorlamamalı ve hazır olacakları zamanı beklemeliyiz.

Özür dileyememek:

Çocuklara ilk öğrettiğimiz görgü kurallarından birisidir özür dilemek. Ancak onların bu görgü kuralını anlayıp uygulamalarını beklemek çocuğun yaş gelişimine uygun bir davranış değil. Çünkü özür dilemek için çocuğun empati yeteneğine sahip olması ve yaptığının yanlış olduğunu anlaması gerekli. Oysa bu yaşlarda çocuk kendi duygularını keşfetmekle meşgul iken bir başkasının duygusunu anlayamaz, bu nedenle onlardan gerçek anlamda özür dilemeyi öğrenmelerini bekleyemeyiz.

Birden fazla şeye odaklanamamak:

Erken yaşlarında çocuklara yerine getirmeleri için aynı anda birden fazla aktivite verirseniz, bu durum onları zorlayabilir ve başarısızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle bu yaşlardaki çocuklara talimatları tek tek vermek ve ihtiyaçları olduklarında da bu talimatları açıklamak gereklidir.

Arkadaş edinememek:

Çocuklar farklı sosyal-duygusal gelişimlere sahiptir, bu nedenle her çocuk için sosyal ilişkiye hazır olma zamanı aynı ana denk gelmiyor. Çocuklar ne zaman kendilerini sosyal ilişki için hazır hissederlerse sizin yardımınıza dahi ihtiyaç duymadan kendi arkadaşlarını edinmeye ve insanlarla olan ilişkilerini geliştirmeye başlarlar. Eğer onları sosyal ilişkiye hazır olmadıkları bir zamanda arkadaş edinmeleri konusunda sürekli zorlarsanız, onların kendine olan güvenlerini zedeleyebilirsiniz.

Kendini çok iyi ifade edememe:

Çocuklar ilkokula başlayana kadar dil gelişimi konusunda herhangi bir eğitime maruz kalmazlar, sadece etraflarında duydukları kelimeleri ve sesleri öğrenirler. Yapılan her tür deneyim onların dil gelişimini olumlu yönde etkilemesine rağmen yeterli seviyeye ulaşmasını sağlamaz. Böylece çocuklar kendilerini ifade etmek için gerekli olan kelime haznesine ve ifade yeteneğine sahip olamayabilirler. Onları dinlemek ve ne anlatmak istediklerini anlamak bu nedenle çok önemli. Aksi takdirde onları yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlar ve onların güvenlerini ve huzurlarını bozmuş oluruz.

Hayal ve gerçeği ayırt edememek:

Çocuklar gelişmiş hayal güçleri ve yaratıcılıkları sayesinde çoğu zaman bizim anlamakta dahi zorlandığımız bir çok oyunu kurgularlar. Çeşitli televizyon programları ve oyuncaklar da onların hayal güçlerini tetikler ve çocukların farklı bir boyutta yaşamalarına neden olurlar. Bu nedenle çocuklarınız gerçekle hayal dünyasını ayırt edemediğinde onları anlamamazlıktan gelmeyin ve onların hissettiklerini yakalamaya çalışın. Onları anlamamazlıktan gelmek güvenlerini zedelediği kadar sizinle arasına mesafe koymasına neden olabilir.​