30 günü aşan ilaçlara rapor zorunluluğu

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
30 günü aşan ilaçlara rapor zorunluluğu

SGK'dan 30 günlük tedavi dozunu geçen ilaçlara rapor zorunluluğu


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1 Ocak 2009'da yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği ile aynı dozda bir veya birden fazla formu bulunan ilaçlarda 30 günlük tedavi dozunu geçen ambalajlarda sağlık raporu zorunluluğu getirdi. Bu uygulamadan, özellikle diyabet, nefes darlığı, guatr ve gebelik ilaçları kullananlar mağdur olacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, "SGK, ambalajını beğenmediği ilaçları ödemiyoruz demek yerine rapor zorunluluğu getirerek, hastaların ilaca ulaşmasını engellemektedir. Bu engelin kaldırılması için Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz" dedi.

Yeni düzenlemeyle, vatandaşların mağduriyet yaşayacağını dile getiren Saydan, "31 Aralık'ta yayınlanan ve 1 Ocak'ta yürürlüğe giren tebliğle yine hastalarımızın ilaçlarına ulaşmasına engel getirilmiştir. Diyabet hastalarımızca oldukça sık kullanılan 9 ilacın kutusunda 100 adet tablet var diye, raporları olmayan, ayrıca ilaç katılım payını da ödemeye razı olan hastalarımız SGK tarafından rapor çıkartılmaya zorlanmakta ve bu süreçte hastalar ilaçsız kalmaktadır." diye konuştu. 4 Mart'ta raporlu olan diyabet hastalarının tatlandırıcı ilaçları ödenmeyeceğini kaydeden Saydan, diyabet hastalarının çay ve kahvelerini şekersiz, tatsız içmek zorunda kalacağını dile getirdi.

cıhan