5 kilo vererek neler elde edeceğinizi bir bilseniz

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
5 kilo vererek neler elde edeceğinizi bir bilseniz

Dikkat! Sosları ve yağları bu şekillde kullanın farkı görün!


30 yaş üstü erkeklerde ve 35 yaş üstü kadınlarda özellikle kalp damar hastalıkları açısından ciddi risk olarak görülen karın bölgesi yağlanması ne yazık ki ülkemizde olduğu kadar dünyada da çok önemli bir sorun haline geldi.

Modern çağın getirdiği zamansızlık, hareketsizlik ve fastfood tarzı beslenme bu soruna önemli katkılarda bulunuyor. Oysa kilonuzdan sadece 5 kilo kaybederek kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini oldukça azaltabilir, riskinizi düşürebilirsiniz.

SOFRADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kızartmalardan uzak durun.

Ekmeğe tereyağı sürmeyin.

Sosları yemeğinizden ayrı olarak isteyin.

Yağsız sebzeleri tercih edin.

Kremalı soslu yiyecekleri seçmeyin.

Bol su için.

Tatlı yerine, sık yemediğiniz bir meyveyi deneyin.

Bir öğünde fazla yerseniz, bir sonraki öğünü sadece peynir ve salata ya da yoğurt ve salata ile geçiştirin.

SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI BU PRAMİTTE

SÜT - YOĞURT:

İyi seçim: Yağı alınmış veya azaltılmış süt, yoğurt, çökelek, lor, yağsız veya az yağlı sütten yapılan dondurma ve sütlü tatlılar.

Sakınılması gereken: Tam yağlı süt, yoğurt, yağlı peynirler, kremadan yapılan dondurma. (Günde 2 - 3 porsiyon. 1 porsiyon miktarı; 1 su bardağı süt, 1 su bardağı yoğurt.)

ET - ET ÜRÜNLERİ:

En iyi seçim: Balık, tavuk, hindinin derisiz beyaz eti.

İyi seçim: Tavuk ve hindinin derisiz siyah eti, yağsız kuzu eti. Sakınılması gereken: Sakatatlar, yağlı et, kızartılmış etler, tavuk derisi. (Günde 2-3 porsiyon. Porsiyon miktarı 30 gram tavuk, balık, dana, hindi eti, 30 gr. peynir.)

SEBZELER:

En iyi seçim: Yeşillikler, lahana, pırasa, karnabahar, domates.

İyi seçim: Tüm taze sebzeler. (Günde 3 - 5 porsiyon. 1 porsiyon miktarı; 4 çorba kaşığı pişmiş sebze, 1 orta boy havuç, 4 çorba kaşığı bezelye.)

MEYVELER:

En iyi seçim: Portakal, mandalina.

İyi seçim: Avokado dışında tüm meyveler. (Günde 3 - 4 porsiyon. 1 porsiyon miktarı; 1 küçük boy elma, 1 küçük boy armut, 1 orta boy şeftali, 1 orta boy portakal, 3 - 4 adet kayısı veya erik.)