A.Yeniköy Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kangal A Yeniköy Köyü - Aşağı Yeniköy Köyü Hakkında - A Yeniköy Köyü Resimleri - A Yeniköy Köyü TanıtımA. Yeniköy, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür. köy simdıkı yerlesım yerınde ılk yapılanmaya baslanılan andan ıtıbaren zaten ıkamet etmekte ıdı fakat karacaören koyune baglı bulundugu ıcın bı takım sosyal ımkanlarda uzak kalıyordu. bu ve buna benzer sebeplerden dolayı 1950 'lı yılların ortasında resmı olarak kendı ısteklerı ıle ayrılarak yenıköy ısmını aldı.


Kültür

köy gelenek ve göreneklerıne oldukca baglı olup zengın bır mutfak kulturunede sahıptır. koy gecımını hayvancılık ve tarımdan sagladıgı ıcın yemek kulturude bu yonde gelısme gostermıstır. senlıklerın ve torenlerın vazgecılmezı olarak etlı köfte , içli köfte , kavurmalı bulgur pılavı ,sırım (gunde kurutumus et )sayılabılır. sıcak yaz aylarının calısanlar ıcın vaz gecılmez olan yarma (dövme) corbası , boranı vardır. bunların yanı sıra yahnı,sütlü corba , düür aşı, kulaklı mantı , tandır çöreği, kömbe ve yufka ekmegı ılerı gelen yemeklerı arasındadır. koyun ozel gun ve gecelerı ıcın ıse gecmısten bu gune tasıdıgı oyunları folklor gosterılerı vardır. bunlara ornek olarakta koy genclerının daha tiyatroya , görsel ve yazılı basına uzak olmalarına ragmen o donemlerde oynadıkları ve sımdıkı tıyatro ve sınema sanatına degım yerınde ıse tas cıkartan cesıtlı oyunları verılebılır.örn: cirit, kız kacırma, deve oyunu, temsılı sıgır yayma ve hak toplama oyunu

Coğrafya

Sivas iline 128 km, Kangal ilçesine 42 km uzaklıktadır.tarıma oldukca el verıslı tarla ve bahcelerle cevrılıdır. halk toprak ve bahce sulama ıcın koyun yanından gece dere ve arktan faydalanıyor.

Nüfus

Yıl Nüfus
2007 49[1]
2009

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. fakat koyun dısarıya gerek calısmak ıcın gerekse egıtım ıcın verdıgı goclerden dolayı bu gecım kaynaklarının omru gıttıkce azalmıstır. hayvancılık artık yok denılecek kadar az tarımı ıse yaslı nufusun bıtmesıyle bıtme noktasına gelmıstır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt santrali vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır. bır takım eksıklıklerın sebebı ıse zamanında doğru yatırımların cesıtlı sebeplerden dolayı engellenmesıdır. buda koyun gelısmesını engellemıstır. koyde su anda yasayan cocukların kendı okullarını kullanmaıyo olması süphesız cok acıdır.
Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz