Abalı Köyü Adapazarı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Adapazarı Suuçtu Köyü Bilgileri -Suuçtu Köyü Hakkında - Suuçtu Köyü Tanıtımı - Suuçtu Köyü ResimleriAbalı, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ADAPAZARI

İl:SAKARYA

İle Uzaklığı:12 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:20 m

Nüfus:

2000:1470
1997:3740

Tarihi

Köyün 1453'ten bugüne kadar uzanan bir tarihi vardır. Köyün eskiden adı Yabalı dır. Bu isim eskiden burada halk yabalarla savaştığı için verildiği rivayet edilir ve köyün adının zamanla abalı olarak değiştiği söylenir.

Kültür

Genel olarak köy halkının büyük bölümü manav olduğundan, manav (yerli-yerleşik Türklerde)gelenek ve görenekleri hakimdir.Yaşayış açısından, mütevazı bir anlayışa sahip Manavların (yerli-yerleşik Türklerde) gündelik hayatlarında kullandıkları kılık kıyafetleri abartıdan uzaktır.Düğünlerde eskiden davul klarnet çalarmış. şimdilerde ise ork çalıyor. düğünler erkek evinin hazırladığı meydanda olur. Tüm köylüler gelir civar köylerdende gelenler olur. Köyün genç erkek ve kızları müzikler eşliğinde oynarlar. Fakat başka köyün gençleri davet edilmediği sürece katılmazlar. Kız ve erkekler buralarda karşıdan karşıya tanışırlar. Belkide evlenmeye doğru ilk adımlar böyle düğünlerde atılır. Köyde Eskiden Bayramlarda öğleden sonraları kızlar topçular denilen meydande toplanır ve erkeklerde buralara gelir karşıdan onları izler ve beraber el oyunları 3-5 oynarlardı. Bu meydana salıncak kurulur ve kızlar salıncaklarda sallanırdı. Şimdilerde ise bu adetler maalesef kakmış durumda. Ayrıca bu topçular meydanında eskiden eskiden dibeklerle buğday dövülürdü. Köy erkekleri boş vakitlerini genellikle köyün ortasında bulunan köy odasında geçirirler. Köy Yemeklerinden en ünlü yemeği Keşkek'tir. Keşkek genellikle düğünlerde yapılır ve düğün yemeği olarakta bilinir. Köy halkında genellikle evlerinin yanında çamurdan yapılma fırınlar bulunur. Halk ekmeğini bu fırınlarda yapar. Köy halkı kandil geceleri akşam namazında gözleme ve lokma getirir. Akşam namazının ardında köy cami bahçesinde gruplar halinde bunları yerler.

Coğrafya

Sakarya merkezine 12km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köy Muhtarı: :Arif YILMAZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 264 379 33 83
Cep Telefonu: 0 542 550 92 98.

Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvan ve tarıma dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde 2 adet ilköğretim okulu ve 2 adet de öğretmen lojmanı vardır. Bu iki ilköğretim okulunun biri köyün merkezinde diğeri ise Abalı prefabrik yerleşkesindedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz