Abbaslık Köyü Merkez Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Abbaslık Köyü Merkez Bilgileri - Abbaslık Köyü Hakkında - Abbaslık Köyü Tanıtımı - Abbaslık Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ - İl: BİLECİK

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi YokBilgiler
Alan km²
Nüfus 150 (2000)
Nüfus Yoğunluğu 0/km²
Rakım 0 metre
Koordinatlar 0°0′0″K, 0°0′0″D
Posta Kodu 11000
Alan Kodu 0228
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bilecik
İlçe Merkez
Web Sitesi

Abbaslık, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

KÖYÜN ADININ ABBASLIK OLMASININ SEBEBİ KURTULUŞ SAVASI SIRASINDA KOYE PAPAZLAR YERLEŞMİSTİR VE ADINA PAPAZLIK DENMİŞDİR KURTULUS SAVASI SIRASINDA KOYDEN PAPAZLAR KACAR VE KOY TURKLERIN ELINE GECER VE KOY BUGUNKU ADINI ALIR ABBASLIK KOYDE PAPAZLARDAN KALMA 2 ADET EV VARDIR BU KÖYÜN KURUCULARINDAN OLAN ABAS BEYİN ADINA EK GETİREREK KÖYE ABBASLIK İSMİ VERİLMİŞTİ KÖYDE RUMLAR VE BULGARLARDAN KALMA 5 ADET RUM VE BULGAR EVİ BULUNMAKTA TIR.

KÖY TURİSLİK ACIDAN VE DOĞASAL GÜZELİĞİ İLE GÖZ DOLDURUR KÖYÜN NUFUSU GİTMEKLE ARTMAKTADIR KÖYÜMÜZE SEÇİMLE GELEN KÖY MUHTARI KÖYÜ EN İDAEL VE DÜZGÜN BİR BİÇİMDE YÖNETMEK TEDİR VE KÖYÜMÜZE YENİ BİR CAMİ YAPIMI BAŞLAMIŞTIR.

Tarihçe

OSMANGAZİ NİN ÜÇ UC BEYİNE KAYI BOYUNA DIŞARDAN GELECEK SALDIRALI ÖNLEMEK İÇİN BULUNDUĞU BÖLGEYE HAKİM KILMAK İÇİN BU UÇ BEYLERİNİ GÖREVLENDİRMİŞTİR.BUNLAR ERENKÖY ABBASLIK VE ULUPINAR OLMAK ÜZERE SAÇ AYAĞI OLMAK ÜZERE YERLERŞİM YERLERİNE YERLEŞTİLER.TARİHİ KAYI BOYU İLE AYNI ZAMANA DENK GELMEKTE OLUP BU ÜÇ KÖYEDE KENDİ MEZHEBİNDEN HARİÇ KİMSE YERLEŞMEMİŞTİR.İSTİKLAL HARBİNDE YUNANLILARIN ABBASLIK KÖYÜNÜ 24 SAATTEN FAZLA İSTİLA EDEMEMİŞTİR.KÖYÜMÜZ HAKKINDA GENİŞ BİLGİSİ OLAN KÖYÜM NETTEN BİGİ ALABİLİR..

Kültür

köyün yemek kültürü olarak Köyde Hıdırellez pilavları yapılır. Çok misafirperver ve medeni bir köydür.

Gelenekleri

Köyde kız isteme merasimleri gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde devam etmektedir. Kız isteneceği zaman kızın yakın akrabası ya da babasının güvendiği bir insana söyletilip babası daver ederse kız istemeye gidilir. Kız istemeye giderken çiçek, çikolata götülür eğer kız tarafı erkek tafına birsey ikram etmezse kız tarafı istemiyo demektir, ama görgüsüzlük olmasın diye ikram edilip, istemediklerini tatlı bir dille anlatıp geri çevirirler. Eğer istenilirse düşüneceklerini söyleyip sonraki sefere aktarırlar. Eğer kızın başka istediği yok da herkes bu olaya onay verirse oğlan tarafına haber yollanıp tekrar gelebilecekleri söylenir. Erkek tarafı tekrar geldiğinde kız verilmeden önce çay ikram edilir ve damadın dayı, amca v.s ve damadın çayına acı ya da ekşi katılıp ne kadar sabırlı olduklarına bakılır.

Coğrafya

Bilecik merkezine 5 km uzaklıktadır.eski ermeni mağaraları ve şelale bulunmaktadır.Etrafı yüksek dağlarla çevrilidir.Doğası dağ bisikletçiliğine,freeride'a ve Downhill'e uygundur.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 182
2000 150
1997 127

Ekonomi

köyün %75 i ihtiyar ve emekli kişilerden oluşuyor.köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır,en yaygın tarım ürünü ise domates ve biberdir.daha sonra mevsimine görede biçok besin üretimi mevcuttur.hayvancılıkta ise yarı yarıa büyük baş ve küçükbaştır.köyün coğrafyası her türlü besin yetiştiriciliğine uygundur...toprağı ve suyu bol ve bereketlidir...

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığave odunculuga dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz