Abdalata Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Abdalata Köyü Merkez Çorum konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Abdalata Köyü Çorum hakkinda bilgiler - Abdalata Köyü Çorum resimleriAbdalata, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Abdalata Köyü: Köyün adı, Abdalata zaviyesinin kuruluşundan önceki kayıtlarda Yakacık veya Yanacık şeklindeydi. On altıncı yüzyıl sonlarına kadar böyle anılmıştır. 387 numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Karaman ve Rum Defteri-II'de 1530 tarihinde köyün adı Yanacık olarak geçmekte olup 30 hane olarak kayıtlıdır. Daha sonra Abdalata'nın burada medfun bulunmasından dolayı köyün adı Abdalata olarak anılmaya başlanmıştır. 1005/1597 ve daha sonraki kayıtlarda bu isim pek görülmemektedir. Nitekim 1845 tarihli Temettuat Defterlerinde köyün adı Abdalata olarak kayıtlı olup 57 hane, 353 kişinin yaşadığı belirtilmiştir. Abdalata köyünün Yakacık diye anılmasından da önce bir yerleşim yeri olduğu söylenebilir. Eski Bizans enkazından yararlanılarak yapılan binalar, buna işaret etmektedir. Vakfiyelerden anlaşıldığına göre bugün ören yeri olarak bilinen köy adları vardır. Horasan Tepe, Sart Tepe adları Karye-i Horasan ve Karye-i Sarta şeklinde vakıflarda yer almaktadır. Çevresinde bulunan Üyük köyünün de bir eski höyük üzerinde kurulmuş olma ihtimali vardır.Abdalata Sultan'ı bağrında barındıran Abdalata Köyü, onunla büyümüş ve gelişmiştir. 1530 yılında 150 kişilik, 1845 yılında 353 kişilik nüfusa sahipken 1938 yılında 640 nüfusa ulaşmıştır. Günümüzde iki camisi, 350 hanesi ve 1500 civarındaki nüfusu ile Abdalata Köyü, bölgesinin büyük ve verimli köylerindendir. Köy halkının o büyük zata saygı ve sevgileri, aynen devam etmektedir.

Eğitim

Okulumuz Çorum Merkeze bağlı Abdalata İlköğretim Okulu. Okulumuz iki binadan oluşur Ek bina ve Anabina Ek bina 1967 yılında taş duvar olarak yapılan binadır Bu binda 3 derslik 1 Araç odası ve Spor araç odası bulunmaktadır.

Ana bina 1993 ve 1994 Öğretim yılında öğretime açılan 6 derslik, 1 Müdür Odası, 1 Müdür yardımcı odası, 1Öğretmenler odası ve 8 kabinli tuvaletler bulunur. Sınıfın bir tanesi Laboratuvar ve kitaplık olarak kullanılır. Okulun çevresi ihate duvarı ile çevrili olup spor çalışanları için bahçede voleybol, basketbol, barfiks, futbol kale direkleri bulunur.

Okula Çorum/Ortaköy ve Çorum/Ankara yolundan gidilir. Ortaköy yolundan gidildiğinde Üyük Köyü, Güveçli Köyü Buğabağı Köylerinden geçilerek Abadalata Köyü'ne ulaşılır. 21 Km.dir.

Ankara yolundan gildiğinde şeker fabrikasının yanından ve Organize Sanayi yol ayırımından gidilir. Şeker fabrikasının Çorum tarafında alt geçitten geçilerek Ahilya Köyü Mezarlığı'ndan sola dölerek Köye ulaşılır; 16 km.dir. Organize Sanayi yolundan gidilirse Organize yol ayrımından Kadıkırı Köyü ve Ahilyas Köyünden geçilerek Abdalataya Ulaşılır; 20 km dir.

köyümüz çorum ili merkez köylerinden olup, ova köyüdür, köyümüz dört tepe dağından başlayarak çorum iline kadar ovalıktır, geçim kaynakları içinde çiftçilik, hayvancılık ve sebze yetiştiriciliği önde gelmektedir, topraklarımızda yetişen yeşil biber ün yapmıştır, soğan ve şeker pancarı yetiştiriciliğinde de önemli bir yerdedir, özellikle köyümüzde yetişen soğan uzun süre dayanıklı olmasından dolayı tercih edilmektedir.
Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz