Abdiçıkmaz Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Abdiçıkmaz Köyü Hamur resimleri - Abdiçıkmaz Köyü Hamur hakkinda bilgiler - Agrinin köyleriAbdiçıkmaz, Ağrı ilinin Hamur ilçesine bağlı bir köydür.

* 1 TARİHİ
* 2 KÜLTÜR
* 3 COĞRAFYA
* 4 İKLİM
* 5 NÜFUS
* 6 EKONOMİ
* 7 MUHTARLIK
* 8 ALTYAPI


TARİHİ

KÖYÜN ADI VE GEÇMİŞİ HAKINDA FAZLA BİLGİĞ BULUNMAMAKTADIR. YALNIZCA BİLİNEN ESKİ ZAMANLARDA BU KÖYÜN BİR ERMENİ KÖYÜ OLDUĞUDUR. OSMANLI PADİŞAHLARINDAN 4. MURAT İRAN SEFERİNE ÇIKTIĞINDA BU KÖYDEN GEÇMİŞTİR. ŞİMDİ BİLE 4. MURAT VE ORDUSUNUN GEÇTİĞİ YOL İZİ HALEN DURMAKTADIR. BİR İLK BAHARDA BU SEFERE ÇIKILMASINDAN DOLAYI YUMUŞAK OLAN ARAZİDE KULANDIKLARI YOL PATİKA YOL OLARAK DURMAKTADIR.

KÜLTÜR

KÖYÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİ İLE YEMEKLERİ CIVAR YÖRELERLE AYNI ÖZELLİĞİ TAŞIMAKTADIR. FAKAT KÖY KADINLARI HALI VE KİLİM DOKUMASINDA EL YETENEKLERİNİ TÜM HÜNERLERİYLE ORTAYA DÖKMEKTEDİRLER. BU KÖY DEDEDEN BABAYİĞİT AİLESİNE GEÇMİŞTİR. FAKAT 2004 YILINDA BABAYİĞİT AİLESİNİN ABDİÇIKMAZ KÖYÜ MENSUIPLARI KÖYÜ NEZOYİ AŞİRETİNE SATMIŞLARDIR. AYRICA ZOZAN,ŞİRNAYİ VE GENDALAVAT OLMAK ÜZERE MERKEZ KONUMUNDADIR. BU KÜÇÜK KÖYLER ABDİÇIKMAZ KÖYÜ MUHTARLIĞINA BAĞLIDIR. ASLINDA KÖYDEN İSTEMEYEREK ÇIKAN BABAYİĞİTLER İSTEMEDEN KÖYÜ SATMIŞLARDIR BUNLARIN SORUMLULARIDA ŞİRNAYİDİR

COĞRAFYA

AĞRI İLİNE 52KM, HAMUR İLÇESİNE 40KM UZAKLIKTADIR. FAKAT KÖYE YAPILAN YENİ YOLLA BU MESAFE DEĞİŞMİŞTİR. KÖYÜN DİĞER BİR ÖZELLİĞİDE BÖLGENİN EN YÜKSEK DAĞI OLAN ALA DAĞA YAKIN OLMASIDIR.

İKLİM

KÖYÜN İKLİMİ SERT KARASAL İKLİMDİR. YAZLARI AŞIRI SICAK, KIŞLARI İSE ÇOK SOĞUKTUR. YERİ GELDİĞİNDE KAR BOYU 2M'Yİ BULMAKTADIR. GEÇMİŞTE KIŞIN KAPANAN YOLLAR ZORLU UĞRAŞLAR SONUCU AÇILIRDI. FAKAT YILIN KIŞ AYLARINDA UZUN DÖNEM KÖYÜN YOLU KAPALIDIR.

NÜFUS

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 194
1997 192

EKONOMİ

KÖYÜN EKONOMİSİ TARIM VE HAYVANCILIĞA DAYALIDIR. DİĞER YANDAN İSE KÖYÜN GENİŞ OTLAK ALANLARI KİRALANMAKTADIR. BU YÜZDEN BÖLGEYE YOĞUN HAYVAN GETİRİLMEKTEDİR.

MUHTARLIK

YERLEŞİM YERİNİN KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ ALMASI İLE BİRLİKTE KÖYÜN TÜZEL KİŞİLİĞİNİ TEMSİL ETMESİ İÇİNKÖY MUHTARLIK SEÇİMLERİDE YAPILMAKTADIR. SEÇİLDİKLERİ YILLARA GÖRE KÖY MUHTARLARI

1948=1984- SAİT(AĞA) BABAYİĞİT 1984=1989_ CEMİLE OKTAY 1989=2004_ İBRAHİM HALİL BABAYİĞİT 2004= _ FECRİ BABAYİĞİT

ALTYAPI

KÖYDE, İLK ÖĞRETİM OKULU VARDIR ANCAK KULLANILMAMAKTADIR. KÖYÜN İÇME SUYU ŞEBEKESİ YENİ YAPILMIŞTIR. KANALİZASYON ŞEBEKESİ YOKTUR. PTT ŞUBESİ VE PTT ACENTESİ YOKTUR. SAĞLIK OCAĞI VE SAĞLIK EVİ YOKTUR. KÖYE AYRICA ULAŞIMI SAĞLAYAN YOL ASFALT OLMAYIP ELEKTİRİK VE SABİT TELEFON VARDIR.

Köyünüze ait resimleri ve bilgileri bu konu altinda paylasabilirsiniz.