Acem Borusu (Campsis radicans)

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Acem Borusu (Campsis radicans)

Latince Adı : Campsis radicans
Türkçe Adı : Acem Borusu
Form : Sarmaşık


İki türü bulunan, yaprak döken sarılıcılardır.Göz alıcı çiçekleri vardır. Borazan ve Trompet çiçeği olarak da bilinen bitkiler, Acem borusu turuncu-kırmızı renkli muhteşem çiçekleri ile çok gösterişli asmalardır.
Çiçeklenme dönemi Temmuz ortasında Eylül sonudur. uzun süre çiçekli kalırlar. Özellikle geniş alanlarda, duvar, çardak, çit ve parmaklıkların yeşillendirilmesinde sıklıkla kullanılırlar.Bu bitkilerde çıplak gövdeli ağaçların gövdelerini sardırmak da mümkündür.

Anavatanı Amerika olmasına rağmen ülkemize İran'dan geldiği için Acem Borusu ismi verilmiştir.Acem Borusu hemen tüm bölgelerimize uyum sağlayabilir.Akdeniz ve Ege bölgelerinde yüzey kaplama amacıyla kullanıldıklarında yapraklarını dökmezler.Trakya ve istanbul'da biraz daha geç çiçeklenir ve çiçekleri küçük kalır.

10 m.'ye kadar havai kökleri sayesinde tırmanabilen odunsu bir sarmaşıktır.

Yapraklar tek tüysü, 9-11 yaprakçıktan meydana gelir.Kısa saplı ve genellikle eliptik yapıdadır. Boylar 3-6 cm.'dir. Uçları sivri, kenarları düzenli dişlidir.

Çiçeklerin dış yüzü portakal, içerisi sarı renktedir. Çiçekler boru şeklindedir.Terminal durumlu, ileşik salkım halinde kurullar oluşturur.
Meyve kapsül şeklinde ve içerisinde sayısız tohum bulundurur. Üretimi tohum ve çelikle olur. Park ve bahçe düzenlemelerinde örtücü bitki olarak tercih edilir.
Acem Borusu çok kolay yetişir. Dalları duvarlara tutunarak büyümekle beraber,ilk bir kaç yıl bitki bağlanarak desteklenmelidir.Tam güneş alan yerlere ve organik maddelerce zengin, iyi drene olan, hafif nemli topraklara dikilmelidir. Zayıf topraklarda ise düzenli gübreleme yapılmalıdır. Genç bitkiler sarılıcı kökçükleri gelişine kadar desteklenmelidir.Özellikle gençken yapılacak budamalara iyi tepki verirler. Budamalar sürgün uçlarından hafifçe kırpma şeklinde olmalıdır
Sarmaşık bol güneşli,drenajı iyi bir yere dikilir.Yazın düzenli sulanır. Gübreli toprağı sever.
Kış sonunda önceki yıl çiçek açmış bütün dallar 3-4 göz üzerinden budanır.Bitki kök sürgünleri veya çelik yoluyla çoğaltılabilir.Kuru ağaçlara sardırılınca çok güzel durur.