Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü
AÖF Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü Dersleri - AÖF Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü Bölümü - Açıköğretim Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü Bölümü - Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Bölümü ÖnLisans Programı - Açıköğretimde Hangi Dersler Okutulacak


* Bu programda dersler, internet üzerinden yürütülmektedir.
* Öğrenciler derslerin bir bölümünde belli sayıda ödev teslim etmek zorundadırlar.
* Bu programda eğitim ve öğretim yıllık ve kredili sisteme göre yapılmaktadır. Bu programlarda Açıköğretim Fakültesi Yıllık Akademik Takvimi uygulanacaktır.
* Bu programda Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakültelerin Kredili Sisteme Dayalı Öğretim ve Sınav Yönetmeliği uygulanmaktadır.
* Programın öğretim giderleri Açıköğretim Fakültesi ‘nin diğer programlarındaki eğitim giderlerinden farklı ve daha yüksektir.
* Bu programda staj zorunluluğu bulunmaktadır.


Programın amacı,
kamu ve özel kuruluşlara karar verme sürecinde etkin olan coğrafi bilgi teknolojileri ve veri yönetiminin temel ilkelerine, stratejilerine ve tekniklerine hakim; analitik düşünme, sorun çözme ve karar verme yetenekleri ile donanmış elemanlar yetiştirmektir.

Yeryüzündeki verinin yaklaşık %80’nin mekansal veri olduğu düşünülürse, bu teknolojiye ilişkin çalışmalar ve üretilen mekansal veriler, planlama, jeoloji, hidroloji, ziraat gibi pek çok alanda çalışmanın birincil veri kaynağını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle planlama, jeoloji, ziraat, ormancılık ağırlıklı çalışmalarda bu teknolojiyi daha yaygın ve etkin olarak kullanılması sonucu, bu bazdaki çalışmaların niteliği yükselebilecektir.
Bu ön lisans programını başarıyla tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların ve özellikle yerel yönetimlerin öncelikle mekansal veri üreten birimlerinde ve bilgi işlem birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilirler.

Okutulan Dersler

1.yıl

GENEL İŞLETME
İŞLEM TABLOLARI
İŞLETİM SİSTEMLERİ
YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ
HARİTA BİLGİSİ VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNE GİRİŞ
KURUMSAL İLETİŞİM VE BİRLİKTE ÇALIŞMA
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
YABANCI DİL (İNGİLİZCE)

2. yıl
UZAKTAN ALGILAMA
VERİTABANI UYGULAMALARI
PLANLAMA VE DENETLEME ARAÇLARI
OFİS UYGULAMALARI GELİŞTİRME
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNDE ANALİZ VE YORUMLAMA
YÖNETİM VE ORGANİZASYON
TÜRK DİLİ
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ