Açıköğretim Ev İdaresi Bölümü

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
AÖF Ev İdaresi Dersleri - AÖF Ev İdaresi Programı - Açıköğretim Ev İdaresi Bölümü - Ev İdaresi Bölümü ÖnLisans Programı - Açıköğretimde Hangi Dersler Okutulacak - önlisans Programlar Bölümü


Ev İdaresi Önlisans Programı, 1992 yılında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca örgün veya Açıköğretim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Bu program ev, aile ve bireyin sahip olduğu kaynakları amaca en uygun şekilde kullanma bilgi ve becerisini kazandırmayı amaçlamaktadır. Programda ev ekonomisi, tüketici bilinci ve davranışı, ev araçları gibi dersler yer almaktadır.

SUNULAN OLANAKLAR

Ev İdaresi Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

1. SINIF

*Genel İşletme
*Davranış Bilimlerine Giriş
*İktisada Giriş
*Uygarlık Tarihi
*İletişim Bilgisi
*Hukuka Giriş
*Temel Bilgi Teknolojileri
*Yabancı Dil
2. SINIF

*Ev Yönetimi
*Aile Ekonomisi
*Aile Sağlığı
*Aile Psikolojisi ve Eğitimi
*Aile Yapısı ve İlişkileri
*Toplumsal Yaşamda Kadın
*Türk Dili
*Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi