Açıkyol Köyü Hakkında Bilgi Muradiye Van

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
açıkyol köyü muradiye - muradiye açıkyol köyü var - açıkyol köyü resimleri

Van DOĞAN BRUKAN AŞİRETİ

İle Uzaklığı:
81 km

İlçeye Uzaklığı:
5 km

Rakım:
1670 mNüfus: 477 (2000)


Coğrafi Bölge: Doğu Anadolu Bölgesi
İl: Van
İlçe: Muradiye

Açıkyol, Van ilinin Muradiye ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur.Eski adı Hereşik'tir ve isminin nerede geldiği bilinmemektedir.İsmin Ermenice olduğu sanılmaktadır. Daha önce Ermenilerde bu köyde yaşıyorlardı. Erciş'te yaşayan KALKİ aşiretinde bazı ailelerin buraya taşınması ile müslümanlarda buralara yerleşmişlerdir. Abdulhamit döneminde, Ermeni çetelere karşı Hamidiye Alaylarına bağlı Yüzbaşılık kurulmuştur. Rus işgalinden sonra, köyde yaşayan müslümanlar Denizli taraflarına göç ettirilmişler. 1945 yılında geri dönmüşlerdir. Geri döndüklerinde ermeniler köyden göçmüşlerdi. Şu anda köyde; Kalki, Livi ve sonradan göç eden Şeyh ailesi ile başka köylerden gelen Hevidi aşiretine mensub bazı aileler yaşamaktadırlar. ayrıca BOZOYİ aşiretindende mensuplar Ercişten gelip yerleşmişler.Bu aile Hasan'ı miliği olarakta bilinir.

Kültür
koyun ürünleri kooperatifi köy ekonomisine katkıları beklenmektedir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Bedrettin ASLAN
1999 - Bedrettin ASLAN
1994 - Şahin GENCER (vefat etmesi üzerine) Bedrettin ASLAN
1989 - Aziz GENCER
1984 -KAMİL VANLI

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır.Halk eğitimi merkezince açılmış bir halı atölyesi vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Van, Erciş ve Muradiye'ye ulaşım her zaman mümkündür. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.açıkyol köyü ile ilgili resimleri bu başlık altında paylaşabilirsiniz