Acıpınar Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zile Acıpınar Köyü - Acıpınar Köyü Hakkında - Acıpınar Köyü Tanıtımı - Acıpınar Köyü Resimleri
Tarihi

İlçenin güney batısında yer alan Acıpınar Köyü, Acısu, Küplüce, Akkılıç, Şeyhköy-leriyle komşu olup, Çekerek ilçe sınırındadır, ilçeye uzaklığı 47 km. dir. İsmini suyu acı (amonyaklı) olan bir çeşmeden aldığı sanılan köyün ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu belli değildir. 1985 yılında toprak kayması görülen köyün yayla ve mezrası yoktur. Yakınında iki Höyük bulunmaktadır. Geliri tarım ve hayvancılığa dayanan köyün, 6000 dekarı kıraç, 4000 dekarı sulanabilir arazisinde buğday, arpa ve baklagiller en fazla yetiştirilen ürünlerdir. Köyden kentlere büyük bir göç olayına rastlanılmaktadır.Göç olayı en çok İstanbul İline olmaktadır. Ankara ve İzmire göç olmamıştır. Köyde genç nüfus azdır. 1150 büyükbaş, 1800 civarında küçükbaş hayvan mevcuttur. Arıcılık yapanlara da rastlanılmaktadır. Camii,cem evi okulu, sağlıkevi, Tarım Kredi Kooperatifi, Tüketim Kooperatifi bulunur, köy merkezine 5 km. mesafede bulunan bir çeşme suyunun sarılık hastalığına iyi geldiği ve birçok hastanın bu sudan içerek sağlığına kavuştuğu söylenmektedir. Son yıllarda nüfus planlamasına uyanların sayısında artış görülmekte olup, sağlık sorunları ilçede çözümlenmektedir. Köyde halk tarafından ziyaret edilen ve adak kurbanları kesilen iki ziyaret yeri vardır. Köyün mezarlığı mezar taşları ve bu taşlardaki işlemeler dikkati çekmektedir. Köyde yöresel kıyafetler giyilmektedir. Akraba ilişkileri iyidir. Az da olsa kız kaçırma olayı görülmektedir. Kan davası ve diğer anlaşmazlıklar yoktur. Okur yazar oranı yüksek olmasına rağmen,kamuda çalışan memur sayısı çok azdır. Son yıllarda Üniversitede okuyan öğrenci sayısı hızla artmaktadır.

Kültür

Köyde yüzyıllar öncesine dayanan bir kültür vardır.'Önce insan ve Hoşgörü'anlayışını benimseyen köy halkında orta asya türk kültür ve gelenek tam anlamıyıla devam ettıren nadır kulrurlerden bırıdır bu insanlarda sevgi hoşgörü ve saygıda vardır.İnsana insan olduğu için değer veren bır anlayyışı vardır.

Coğrafya

Tokat iline 107 km, Zile ilçesine 47 km uzaklıktadır.Doğuda Acısu,Akkılıç(Guldan)Küplüce Batıda Başpınar kuzeyde Şeyhköyü güneyde Sarıköy ve Gönülyurdu(çürükköy)köyleriyle çevrilidir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımdan en fazla kazanan banka borcunu ve mazot parasını karşılayamıyor.Hayvancılıkda da saman ucuz olur yemin fiyatı düşerse birkaç kuruş kazanılıyor.Köy halkı çareyi 'taşı toprağı altın' büyük şehir İstanbul a göçmekte bulur.Büyük bir çoğunluk Büyükçekmece ye beğlı Kıraçköy beldesine yerleşir.Burada Acıpınar Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği ni kurarlar.Köy halkının çoğu burada fabrikalarda çalışır bir kısmıda Minibüsçülük yaparak geçimini sağlamaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz