Adaklı Köyü Hakkında Bilgi Muradiye Van

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
adaklı köyü muradiye - muradiye adaklı köyü van - adaklı köyü resimleri

Adaklı, Van ilinin Muradiye ilçesine bağlı bir köydür.

il:van

ilçe:muradiye


Tarihi
Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Dılo oğlu Hamit tarafından 1930 yılında kurulmuştur.1968 yılında köy kavgasında 6 kişi ölmüş ve öldürenler köyden göçetmişler.Çok dağınık olarak yerleşilmiştir.Köyün 4km.yukarısında suphan gölü adında bir göl vardır,bu göl köyün sulamasında kulanılmaktadır.gerek sulama gerekse kaynak suyu açısından oldukça zengindir.köy halkı akraba olmasına rağmen kavgalar ön plandadır,nitekim 20 haziran 2000 yılında çıkan köy kavgasında 3 kişi ölmüştür.Öldüren tarafın ailesi(20 ev)köyden göç etmiştir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Van iline 80 km, Muradiye ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 344
1997 -

Ekonomi
hayvancılık

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.adaklı köyü resimlerini bu başlık altında paylaşabilirsiniz