Adatepe Köyü Lapseki Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lapseki Adatepe Köyü Bilgileri - Adatepe Köyü Hakkında - Adatepe Köyü Tanıtımı - Adatepe Köyü ResimleriAdatepe, Çanakkale Lapseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: LAPSEKİ

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:105 km

İlçeye Uzaklığı:35 km

Rakım:265 m

Nüfus:

2000:427
1997:431

Adatepe, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir yörük ve en büyük köyüdür.köy ismini ada dan gelen hacı kavala adındaki sülalenin bir tepe üzerine köyü kurmasından almıştır.köyün hangi tarihte kurulduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.köy 1960 yılında heyelan olması üzerine şimdiki yerleşim yerine göç etmiştir.

Kültür köy genel olarak eski gelenek ve göreneklerini korumakla beraber zamanla bazıları unutulmaya yüz tutmuştur.Düğünlerde nişan töreni,kına gecesi,ev gezme,kapı açma,çeyiz götürme ve damat tıraşı gibi gelenekler devam etmektedir.Bayramlarda eşdost ve akraba ziyaretlerine önem verilmektedir.peynir helvası,gözleme,yoz pide,yağlı pide,ekmek aşı,göce aşı,bulgur pilavı,tarhana çorbası ve düğünlerde yapılan keşkek ile börek önemli yemekleridir.Bayram namazlarını müteakip, köy meydanında büyükten küçüğe doğru bayramlaşmlar yapılır ve bundan sonra hep beraber, köy mezarlığı ziyaret edilir ve rahmetliler için dualar okunur.

Coğrafya

Çanakkale iline 45 km lapseki ilçesine 11.5 km biga ilçesine 45 km uzaklıktadır.köyün ulaşım sorunu yoktur.çanakkale ankara yolu köyün içinden geçmektedir. hemen hemen her yarın saatte bir il ve ilçe merkezlerine gidilebilmektedir.ayrıca denize 500 m. mesafede olup doğu kısmı 10-15 km. mesafede dumanlı dağları bulunmaktadır.kuzeyinde alpagut köyü,güneydoğusunda hacıömerler köyü,güneyinde ise çardak beldesi ile komşudur. köyün bitişiğinde emek tatil köyü vardır.

İklim

Köyün iklimi,Marmara geçiş iklimi etkisindedir.yaz ayları sıcak ve kurak,kış ayları ise soğuk ve yağışlıdır.denize açık olduğu için rüzgarlı gün sayısı fazladır.Geçiş iklimi üzerinde olmasından dolayı ürün çeşitliliği fazladır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımda meyva ve sebze üretimi önemlidir.ayrıca hububat ekimide yapılmaktadır.hayvancılıkta ise büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önem arz etmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Mehmet EREN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 752 01 87
Cep Telefonu: 0 535 738 3412

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. adatepe, alpagut,taştepe,güreci,şevketiye ve çavuşköy öğrencileri bu köyde eğitim görmektedir. Köy modern görünümüyle hem şehir hem de köy görünümü vermektedir.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.[Sağlık ocağı]] vardır. Sağlık evi işlek durumdadır. köyde süt ve süt ürünleri için kalkınma kooperatifi vardır.Köyde yıllık süt üretim miktarı küçükbaş hayvan sütleriyle beraber 2.000.000 litredir.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyde ulşım çift yönlü olambilmesi için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz