ADSL Modemlerde Port Açmak Resimli Anlatım

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
1.Öncelikle şu anda kullandığınız ayarları görmelisiniz. Bunu iki yerden yapabiliriz; Birisi eğer varsa başlat çubuğundaki yerel ağ bağlantısı imgesine çift tıklayarak ve ya Bilgisayarım-Ağ Bağlantılarım-Ağ Bağlantılarını Görüntüle(Pencerenin solundaki ortak görevlerde) yolunu izleyerek gelinen son noktada “Yerel Ağ Bağlantısı” simgesine çift tıklayarak.

2.Yerel Ağ Bağlantısı’nı açtığınızda karşınıza gelecek görüntü Şekil1‘deki gibi olacaktır.
“B” ile gösterilmiş çerçeveye tıkladığınızda karşınıza o anda modem üzerinde hangi ip’de olduğunuzu, internete ulaşmak için kullandığınız geçit adresini görürsünüz (Şekil2). O bilgileri bir yere not alın.

Şekil 1Şekil 2

3.Bu adımda modemin ayar sayfasına girmemiz gerekiyor. Genellikle bu sayfaya internet gezgininizde “Varsayılan Ağ Geçidi‘ni” (Şekil 2 B-Çerçevesi) yazınca açılır. Modemin ayarlar sayfasına girdiğinizde NAT/Virtual Server/Sanal Sunucu gibi sekmeleri aramalısınız. Portu açacağımız sayfa bu isimlerden birinin ardında. Virtual Server sayfası U.S. Robotics modemlerde güvenlik başlığı altında bulunur, Zoom modemlerde ise Gelişmiş Ayarlar içindedir. Diğer modemlerde genelde buna benzer. Bu sayfada yapacağımız ayarı mantıken açıklamak gerekirse elimizde bir sokak krokisi olsun. Bu sokaktaki hangi evin hangi penceresini açacağımızı belirteceğiz. Sokak modemimiz oluyor, ev modemden aldığımız IP adresi, pencere ise port numarası. Açacağımız portun hangi IP de olacağı tamamen size kalmış bir seçimdir. Evinizde modeme bağlanan pc sayısı birden fazla ise karışıklığı engellemek için ilk sıralardan IP seçmemeliyiz. Örneğin Şekil 2‘deki A-Çerçevesinde 192.168.1.2 yazıyorsa biz 192.168.1.10 civarında bir adres seçmeliyiz. Bunun sebebi bu modeme bağlanan başka pc varsa açılışta alacağı IP, boş olan ilk IP olacaktır. Hangi IP’yi kullanacağımıza karar verdikten sonra sıra hangi portu açmamız gerektiğine geliyor. Genellikle hangi portun açılacağını kullanacağımız program belirtir. (Warcraft III için eğer oyun özelliklerini değiştirmediyseniz 6112 kullanılır. Dosya paylaşım programları rasgele bir port seçer bunu değiştirmek sizin elinizde.) Hangi portu açacağımızıda belirledikten sonra sıra modemin “NAT/Virtual Server/Sanal Sunucu” sayfasında hangi boşlukları doldurmamız gerektiğine geldi. Şekil 3′te görüldüğü gibi bazı modemlerde açtığımız port ayarlarına isim vermek gerekebilir. Hepsinde böyle bir seçenek olmayabilir. IP adresine seçtiğimiz IP adresini yazacağız. external port start/end internal port start/end bu boşluklara açacağımız portu yazacağız.(Hepsine aynı port.) Protokole tcp, udp veya her ikisini birden seçebilirsiniz. Genellikle sadece tcp seçmeniz yeterli olacaktır. Bunları yaptıktan sonra yeni girdiğimiz ayarları modeme kaydedelim ve bu sayfadan çıkalım.
4.Bu aşamada yeniden Şekil 1‘e döneceğiz C-Çerçevesine tıklayacağız. Açılan pencere Şekil 4 gibi olacaktır. Çerçeve içinden TCP/IP seçeneğini seçip özelliklerine gireceğiz. Şekil 5 ile karşılaşmamız gerekiyor bu noktada. Artık işin sonundayız. Bu sayfada IP adresini elle yapılandıracağız. En üstte yuvarlağa alınmış seçeneği seçip altındaki yerleri dolduracağız. IP adresine portu açarken belirlediğimiz adresi gireceğiz. Alt ağ maskesine “255.255.255.0″ yazacağız. Bu denediğim bütün makinelerde aynı oluyor nedenini bilmiyorum. Varsayılan ağ geçidine ilk başta not aldığımız adresi gireceğiz. Yeğlenen dns sunucusu da varsayılan ağ geçidi ile aynı olmak zorunda. Bu sayfayı tamam deyip kapadığımızda ağ bilgilerimiz değişmiş olacak. Şimdi küçük bir deneme yapmalıyız, internet gezginine girip herhangi bir sayfaya gitmeyi deneyin internet var ise bu yazıyı başarı ile uygulamışsınızŞekil 4Şekil 5