Aflak Köyü Yüreğir Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yüreğir Aflak Köyü Bilgileri - Aflak Köyü Hakkında - Aflak Köyü Tanıtımı - Aflak Köyü ResimleriAflak ,Adana Yüreğir ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: YÜREĞİR

İl: ADANA

İle Uzaklığı:25 km

İlçeye Uzaklığı:24 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:135
1997:156

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Bu köyün adı zamanında Osmanlıya bağlı olan Eflak bölgesinden gelmektedir.köye ilk yerleşen dört kabile vardir.daha sonra dişardan gelen insanlarin da bir araya gelmesiyle eflak şimdiki adıyla aflak kurulmuştur.

Kültür

köyün gelenek ve görenekleri hakkin da fazla bilgi yoktur.lakin köyde eskilere olan saygi sevgi devam etmektedir.bayramlarda büyükler ziyaret edilir.özellikle cenazelere ve dügünlere büyük ilgi gösterilir.cenaze evinde ziyaretler devam ederken üç gün boyunca yemek götürülür.orta yaşın altındakilerin büyük bölümü dışari çalişmaya gitmiştir.

Coğrafya

Adana iline 25 km, Yüreğir ilçesine 24 km uzaklıktadır.Köyün rakımı:76m.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.arpa buyday nohut kabak gibi ürünler üretilir.hayvancılık bakımındanda koyun sürüleri az olup büyük baş hayvan beslenmektedir.köyde avrupa emeklisi çoktur.hatta aflak öyle bir köydürkü milletin hepsi belçika emeklisi gibidir.çogunun agzına kaşık sıgmaz.fakir olsada gururludur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.muhtarlık seçimleri çok iddialı geçmektedir.öyleki seçim zamanı yaşlaşdikça tansiyon artmaktadir.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu eski tarihten bu yana vardir.birde ilk ögretim sekiz yıla çıktıgı için köyümüzde ortaokul yani ilkokulun devamı vardir.bu okula komşu köylerden ögrenciler gelmektedir.baglı oldugu ortaköy ilçesi yakin oldugu için lise yoktur.ögrenciler taşimali yada yürüyerek bu liselere devam etmektedir.köyde çok eskiden bu yana göç devam etmektedir.eskiden insanlar başta almanya olmak üzere dışari çalişmaya giderken son yıllarda avrupa ekonomisinin bozulmasi ve oraya gidişlerin zorlaşmasi nedeniyle insanlar başta istanbul olmak üzere şehirlere göç etmeye başlamiştir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz