Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Sağlık Yüksekokulu Kampüsü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Sağlık Yüksekokulu Kampüsü
Genel Tanıtım

Afyon Sağlık Yüksekokulu, 1999-2000 Eğitim-Öğretim Yılı'nda lisans düzeyinde eğitimine başlamıştır. Hemşirelik bölümünün bulunduğu yüksekokula her yıl sayısal puanla 60 öğrenci alınmaktadır.

Hemşirelik; birey, aile ve toplumun sağlığını koruma, yükseltme, sürdürme ve hastalık anında gereksinim duyulan en iyi bakımı vermeye yönelik; zihinsel ve teknik becerilerin birlikte kullanılmasının zorunlu olduğu bir sağlık disiplinidir. Yüksekokuldan mezun olan hemşirelerin profesyonel rollerini ortaya koyabilmeleri için, yetenekli, bilimsel ve teknolojik donanıma sahip, becerikli bireyler olarak yetiştirilmeleri öngörülmekte; bunun yanı sıra ulusal ve evrensel değerleri özümseyip sentez yapabilen, özgür düşünebilen, kendine güvenen, sorgulayan, araştıran, inisiyatif kullanma yeteneğine sahip ve ülke sorunlarına duyarlı gençlerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Eğitimde öğrencilerin bu özellikleri kazanması, yüksekokulda verilen eğitimin niteliği, mevcut olanaklar, eğitimle uygulama alanlarının koşulları ve birbirine olan paralelliği ile sağlanmaktadır. Yüksekokulda dersler teorik, laboratuar ve uygulamalı olarak verilmektedir. Derslerin teorik ve laboratuarları, Afyon Sağlık Yüksekokulu derslik ve laboratuarlarında (Bilgisayar Laboratuarı, Mikrobiyoloji ve Parazitoloji Laboratuarı, Anatomi Laboratuarı, Mesleki Teknik Beceri Laboratuarı, Doğum Teknik Beceri Laboratuarı); uygulamaları ise, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastaneleri ile Afyonkarahisar Devlet Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Bakımevi, Verem Savaş Dispanseri, Halk Sağlığı Laboratuarı, Sağlık Ocakları, Huzurevi, 0-6 Yaş Çocuk Yuvası, 7-14 Yaş Çocuk Yetiştirme Yurdu ve ilköğretim okullarında yapılmaktadır. Dersler yazılı, sözlü, laboratuar, seminer ve klinik uygulama sınavları ile değerlendirilmektedir.

Yüksekokuldan mezun olan hemşireler; İç Hastalıkları Hemşireliği, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği, Doğum Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği alanlarında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans eğitimlerini sürdürebilmektedirler.


Ulaşım

Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır. İlimizin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir : İstanbul-Afyonkarahisar arası 457 km. (Otobüsle yaklaşık 6 saat), Ankara-Afyonkarahisar arası 257 km. (Otobüsle yaklaşık 3 saat), İzmir-Afyonkarahisar arası 325 km. (Otobüsle yaklaşık 5 saat), Antalya-Afyonkarahisar arası 287 km. (Otobüsle yaklaşık 3.5 saat). Ayrıca yurdumuzun birçok ilinden Afyonkarahisar'a trenle de ulaşılabilmektedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin bulunduğu kampuslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Ayrıca üniversitemizde üniversitelerimiz arasında ilk ve tek olan "Öğrenci Kampus Acil Yardım Servisi" hizmeti de verilmektedir. Servis, üniversitemizin Afyonkarahisar il merkezindeki kampuslerinde öğrenim gören ve derslerinin olağan dışı saatlere sarkması nedeniyle hiçbir ulaşım hizmetinden yararlanma şansı kalmayıp kampuslerde mahsur kalan öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrencilerimiz de yararlanabilmektedir. Servis, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu servis kapsamında Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bir binek aracı ve şoför hazır bulundurulmaktadır.Barınma

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimiz barınma konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar. Afyonkarahisar'da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları barınma ihtiyacının büyük kısmını karşılamaktadır. Yurtlarımız, öğrencilerimizin her türlü ihtiyacına yanıt verebilme donanımına sahiptir. Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü yakınında ve şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 700 erkek, 1260 kız olmak üzere toplam 1960 öğrenci kapasiteli yurtlar öğrencilerimize hizmet vermektedir. Yurtta bulunan2 erkek ve 4 kız blokundaki odalar 4'er ve 6'şar kişiliktir. Şehir merkezinde yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 450 kişilik bir erkek yurdu, 280, 200 ve 180'er kişilik üç erkek yurdu olmak üzere toplam 1110 öğrenci kapasiteli 4 yurt bulunmaktadır. Yurtlarda çalışma salonları, spor alanları, kantin,yemekhane ve anfi tiyatro yer almaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda toplam 3070 öğrencimiz barınmaktadır. İl merkezi ve ilçelerdeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır.

İscehisar'da 250 kişilik öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Bolvadin, Sandıklı, Emirdağ ve Çay'da yurt sorunu bulunmamaktadır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi | AFYON SAĞLIK YÜKSEKOKULU

Afyon Sağlık Yüksekokulu AFYONKARAHİSAR
Tel: 0 272 215 11 75
Fax: 0 272 213 84 09
E-Mail: afsagyo@aku.edu.tr