Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kampüsü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kampüsü

Genel Tanıtım

A.K.Ü. Devlet Konservatuvarı, 1999 yılında kurulmuş olup, 2001-2002 akademik yılında eğitim-öğretime başlanmıştır. Okulumuz eğitim ve öğretim faaliyetleri, 52 (32 kadrolu+4 yabancı uyruklu+16 ders ücretli) öğretim üye ve elemanı, 255 öğrenci ve 11 idari personel ile devam etmektedir.

Öğretim elemanlarımızın büyük kısmı yüksek lisans programını tamamlamış durumda olup, Sanatta Yeterlik ve Doktora programlarına devam etmektedir.

Akademik personel olarak; sanatçı yorumu ve alanında profesyonel eğitmenler yetiştirmek tek gayemizdir.

A.K.Ü. Devlet Konservatuvarı; yüksek değerlere malik, Cumhuriyete ve Milli-Manevi değerlere bağlı ve saygılı, geleneklerinden uzaklaşmamış, geçmişini bilen, öz değerlerini ve Yüce Türk Milletinin tarihsel süreçteki kazanımlarını günün getirileri ışığında sentez edebilen, Atatürk' ün açtığı çağdaş yolda ilerleyen genç bir kadroya sahiptir.

Eğitim ve öğretim süresi dört yıl olan okulumuz; Türk Sanat Müziği Bölümü (Ses eğitimi, Temel Bilimler Anasanat Dalı), Türk Halk Müziği Bölümü Anasanat Dalı ve Müzik Bölümü (Piyano, Yaylı çalgılar, Nefesli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı) dallarının tümünde eğitim ve öğretim veren ülkemizin ilk ve aynı zamanda tek konservatuvardır.

Konservatuvarımız eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, bünyesindeki sanat toplulukları ile sürdürdüğü yurt içi ve yurt dışı konser ve etkinliklerle Türk Müzik Kültürü ve eğitimine katkıda bulunmaktadır.


,


,
,

,Ulaşım

Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır. İlimizin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir : İstanbul-Afyonkarahisar arası 457 km. (Otobüsle yaklaşık 6 saat), Ankara-Afyonkarahisar arası 257 km. (Otobüsle yaklaşık 3 saat), İzmir-Afyonkarahisar arası 325 km. (Otobüsle yaklaşık 5 saat), Antalya-Afyonkarahisar arası 287 km. (Otobüsle yaklaşık 3.5 saat). Ayrıca yurdumuzun birçok ilinden Afyonkarahisar'a trenle de ulaşılabilmektedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin bulunduğu kampuslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Ayrıca üniversitemizde üniversitelerimiz arasında ilk ve tek olan "Öğrenci Kampus Acil Yardım Servisi" hizmeti de verilmektedir. Servis, üniversitemizin Afyonkarahisar il merkezindeki kampuslerinde öğrenim gören ve derslerinin olağan dışı saatlere sarkması nedeniyle hiçbir ulaşım hizmetinden yararlanma şansı kalmayıp kampuslerde mahsur kalan öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrencilerimiz de yararlanabilmektedir. Servis, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu servis kapsamında Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bir binek aracı ve şoför hazır bulundurulmaktadır.


Barınma

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimiz barınma konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar. Afyonkarahisar'da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları barınma ihtiyacının büyük kısmını karşılamaktadır. Yurtlarımız, öğrencilerimizin her türlü ihtiyacına yanıt verebilme donanımına sahiptir. Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü yakınında ve şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 700 erkek, 1260 kız olmak üzere toplam 1960 öğrenci kapasiteli yurtlar öğrencilerimize hizmet vermektedir. Yurtta bulunan2 erkek ve 4 kız blokundaki odalar 4'er ve 6'şar kişiliktir. Şehir merkezinde yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 450 kişilik bir erkek yurdu, 280, 200 ve 180'er kişilik üç erkek yurdu olmak üzere toplam 1110 öğrenci kapasiteli 4 yurt bulunmaktadır. Yurtlarda çalışma salonları, spor alanları, kantin,yemekhane ve anfi tiyatro yer almaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda toplam 3070 öğrencimiz barınmaktadır. İl merkezi ve ilçelerdeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır.

İscehisar'da 250 kişilik öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Bolvadin, Sandıklı, Emirdağ ve Çay'da yurt sorunu bulunmamaktadır.Beslenme

Üniversitemizin tüm birimlerinde öğrencilerimiz için yemekhane ve kantinlerimiz bulunmaktadır. Fast-food türünde yiyeceklerin yanı sıra içeceklerin de bulunduğu kantinlerimizde satış fiyatlarının öğrenci bütçelerine uygun olmasına dikkat edilmektedir. Satışa sunulan tüm yiyecek ve içecek maddelerinde sağlık koşullarına titizlikle uyulmaktadır.

Kampuslerimizde bulunan kantinlerimiz, öğrencilerimizin beslenme gereksinimlerinin karşılanabilmesi için öğretim saatleri boyunca açıktır. Öğrencilerimizin istedikleri müzikleri dinleyebilmeleri için müzik kutuları da bulunmaktadır.

Kampuslerimizde öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlandığı yemekhaneler de hizmet vermekte ve yemek çeşitleri uzmanlarca belirlenmektedir. Yemek listeleri günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarına göre hazırlanmaktadır.

Akademik ve idari personel ile öğrencilerin öğle yemekleri aynı mutfaklarda hazırlanmakta ve aynı çeşit yemekler öğrencilerin kampuslerinde verilmektedir.

Öğrencilerimiz kampuslerde geçirdikleri zamanlar dışında beslenme ihtiyaçlarını şehir merkezinde bulunan restoran ve cafelerde de giderebilmektedirler. Restaurantlarda, son derece zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar'ın yöresel yemekleriyle tanışmak mümkündür.

Afyon Kocatepe Üniversitesi | Devlet Konservatuvarı

Ahmet Karahisari Kampusü, Şuhut Yolu, 03200, Afyonkarahisar
Tel: 0 272 216 33 04
Fax: 0 272 216 33 07
E-Mail: konser@aku.edu.tr