Ağaçseven Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağaçseven Köyü - Of Ağaçseven Köyü - Ağaçseven Köyü Hakkında - Ağaçseven Köyü Resimleri

İlçe: OF

İl: TRABZON

İle Uzaklığı: 81 km

İlçeye Uzaklığı: 29 km

Rakım: 300 m


İlk kuruluş yeri şimdiki merkez camii yanı olan ve o zaman "zana" mahallesi denilen yerdir.
Köye ilk olarak Bekir ve Ali adında iki kardeşin yerleştiği söylenmektedir.Of Nüfusu Müdürlüğü'nden
alınan bilgi ve belgelere göre köyün kuruluş tarihi 400-450 yıl öncesine dayanmaktadır.Köydeki
akrabalar üç ana merkezde toplanır;1, Bekirali, 2, İskenderiye, 3, Tulumşi.
Bekirali'ler;
Kuremerler(Kuruömer), Şahinler, Kibarlar, Memiler, Delimollalar, Sakaltaşlar,
Topallar, Meşlu'lar, Mercanlar ve Yılmazlar. Engin
İskenderiyeler;
Balıkçıoğlulları, Teverler, Kureşler, Kurişler, (Hacıosmanoğulları), Bayraklılar.(Eminaliler).
Tulumşiler;
Beyazıtlar, Melesler, Altukalar, (Altıokka), Çelikler,
Karamahmutlar.Ayrıca Bağımsız aileler de vardır, onlarda ;Kozlar, Maraşlar, Tiryakiler,
Haydarlar, Ustahüseyinoğluları.

Bugün bu akrabalar çeşitli soy adlarla anılsalar bile bir birleriyle
bağları yukarıdaki gibidir.Soyadı çeşitliliği bakımından belki de Samri of'ta tektir.Köyde Altmışın
üzerinde soyadı vardır;
"Azemoğlu, Akbulut, Balıkçıoğlu, Balıkçı, Balkanoğlu, Baydar, Bayraklı, Bayrakal, Beyazit, Burnaz , Cincioğlu, Cinoğlu, Cin, Çabuk, Çinili, Çelik, Ersoy, Güngör, Gürpınar, Hatipoğlu, Haydar, Haydaroğlu, Işık, Kaya, Karaca, Karamahmutoğlu, Keskin, Kibaroğlu, Koç, Kozoğlu, Koz, Kazoğlu, Kulakoğlu, Kulak, Kureş, Kuriş, Kuru, Kutru, Maraş, Memioğlu, Mercan, Okur, Özdemir, Özsoy, Öztürk, Sakaltaş, Sevil, Şahin, Tekautoğlu, Temel, Temeloğlu, Tever, Tombul, Topuz, Ustaoğlu, Uzunca, Üzümcü, Üzümlü, Yazıcı, Yıldırım, yıldız, Yılmaz yurtseven ve Engin soyadları Samri köyümüzde vardır.

Karadeniz Sahil Yolu'nun, Trabzon ili, Of ilçesi ile Rize ili İyidere ilçesi arasında, İyidere'nin denize döküldüğü sahilden İkizdere, İspir ve Erzurum'a giden dere boyu asfalt yolunu takip ederek sahilden 17 km içeride, köylü tarafından inşa edilmiş olan Samri köprüsü ile köye bağlantısı sağlanmaktadır. Trabzon'a 80 km, Rize'ye 40 km, Of'a 26 km, İkizdere'ye ise 10 km'dir. Denizden yüksekliği ; yaklaşık olarak 380 m'dir. yaylalarının yüksekliği 2400 m'dir. kuzeyinde Başköy ve Keler, doğusunda Kalkandere'nin köyleri (Kayabaşı, hurmalık), güneyinde Güneyce(Varda), ile sınırlıdır. Son inşa edilen binalarla hane sayısı 600'ün üzerindedir.Samri nüfusuna kayıtlı olanların sayısı 8136 kişidir.
Samri köyü 4 mahalle olarak bir muhtarlıkta idare edilmektedir.(köyümüzün şu anki muhtarı sn: YUSUF BALIKCI) genellikle köyün ihtiyacı olan hizmetleri köylü olarak kendileri yapmaktadır. Bunlara örnek olarak (1959-1960) da , köye giriş köprüsünün inşa edilmesi, iki tane ilkokul(lojmanları ile birlikte),3 adet cimi 2 adet 4 katlı kuran kursu binası,2 kişilik mork 6 katlı postane binası , sağlık ocağı binası, misafirhane, yaklaşık 46 km uzunluğundaki yayla yolunu dozer satın alınmak suretiyle açılması (1976), köy içerisinde 8 km yolların betonlanması, 4 adet çayalım evi vb. bütün bunlar tamamen Samrililerin kendi imkânları ile yapılmıştır. Samri Köylülerinin kendi imkânları ile yapmış olduğu bu yatırımların bu günkü değeri yaklaşık 15 milyon dolar değerindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonPtt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektriktelefon vardır. şebekesi yoktur. ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.