Ağaköy mahallesi Köyü Gürsu Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gürsu Ağaköy mahallesi Köyü Bilgileri - Ağaköy mahallesi Köyü Hakkında - Ağaköy mahallesi Köyü Tanıtımı - Ağaköy mahallesi Köyü ResimleriAğaköy mahallesi, Bursa Gürsu ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: GÜRSU

İl: BURSA

İle Uzaklığı: km

İlçeye Uzaklığı: km

Rakım:m

Nüfus:

2000:756
1997:926

Tarihi

Ağaköy'ün bilinen tarihi yaklaşık 250 yıl öncesine dayanmaktadır. Köy yaşlılarından dilden dile dolaşarak gelen anlatımlara göre Osmanlı tımar beylerinden İsabey'in arazisi üzerinde (Adıyla anılan köy halen mevcuttur.İsabey köyü) kızına verdiği alanda kurulmuş bir çiftlik ile köyün gelişmesi başlamıştır.Yakın tarihe kadar adı AHİ (kardeş anlamında) olarak anılan Ağaköy 1960 yılından sonra bugünkü adını almıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bursa iline 16 km, Gürsu ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Ağaköy halkının temel geçim kaynağı tarımdır. Ağaköy halkı genelde meyve yetiştiriciliği ile uğraşmaktadır.Fakat ; Bursa'da da çalışan meslek sahibi insanlar mevcuttur.Ağaköy'de yetiştirilen ürünler arasında; armut (deveci,santa maria,komis vs.) , elma, şeftali, erik, ayva vb. sayabiliriz.Bu ürünlerin bir kısmı iç piyasaya verilmekte olup; bir kısmı da Avrupa ve Asya ülkelerine ihraç edilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ALİ KOCAEFE

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (224) 392 20 61
Cep Telefonu: 0 532 435 19 95

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz