Ağcakent Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağcakent Köyü Ilıca resimleri - Ağcakent Köyü Ilıca hakkinda bilgilerAğcakent, Erzurum ilinin Ilıca ilçesine bağlı bir köydür.

İSMİ VE TARİHİ

Köy ismi olarak iki kelimeden meydana gelmektedir. 1- 'Ağca' ( ağ, balık ağı) ağca ağarmış saç, 2- 'Kent' Şehir kasaba şehir merkezi demektir. ismini köyümüz sınırları içerisinde bulunan Cenevizliler dönemine ait olan Güneyveren şehri kalıntılarından almaktadır. Köyümüz sınırları içerisinde bulunan kalıntılara dayanarak 1277-1322 yılları arasında yaşamış olan cenevizlilere ait olduğu sanılmaktadır. Kalıntılarda kilise yerleri, evler, harman yerleri, bir tepe üzerinde bulunan eski bir kale, büyükçe bir mezarlık mevcuttur. Yerleşke yeri oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bu yerleşke yerine yörede GÜNEYVİRAN şehri olarak bilinmektedir. Daha sonra Selçuklular dönemi, İlhanlılar, Akkoyunlular, Karakoyunlular 1385, 1518-1519 Osmanlı egemenliğinde kalmış. 1829 da Rus İşgaline uğramış. 1847 de Erzurum'a bağlı 156 köyden birisi olduğu bilinmektedir. Köyümüzün bulunduğu coğrafya da bilinmeyen çokça mezar bulunmaktadır. Şu an köyde yaşayan ailelerin atalarının köye yerleşme tarihleri 1729-1730 lu yıllara dayanmaktadır. Rize Çamlıhemşin Ortayalı (Ortaköy)'da oturan EĞZAROĞLU AİLESİ bu yere 1064-1070 yıllarında Ortaçağ yerleşkesi olan Ermeni Krallığının başkenti ANI şehrinden göç etmişlerdir. Bunlar iki kardeşlerdir. (Eğzar ve Lakoş) Ani'de yaşayan ilk Türklerden olup, İlk Türk Camisini yapanlardan olduğu bilinmektedir. Ortaköye yerleştikten sonra bunların zürriyetlerinden olan AHMET dede, FAİK dede, MAHMUT dede, HASAN dede ve HACI HABİP dede olaak bilinmektedir. Hacı HABİP Dede 1729- 1730 yıllarında yörede başlayan düşmanlık ve eşkıyalıklardan dolayı üç oğlu KINTAT, HASAN ve MOLLA DURSUN'u alarak köyümüze göç etmişlerdir. Köyümüze geldiklerinde köyde HACI BAYRAKTAR ailesi ikame etmekteymiş. bunlar yerleştikten sonra HACI BAYRAKTARIN yeğeni olan DURAKTAR ailesi ile beraber MAFRAT aileside köyümüze yerleşmişlerdir. BAYRAKTAR Ailesi Evreni köyüne göçetmiştir. Soyisim Kanunundan sonra DURAKLAR, MAFRATLAR, BAYRAKTAR Aileleri ÇALMAŞUR soyadını almıştır. EĞZAROĞLU AİLESİ de AYDIN Soyismini almıştır.

Kültür Mimarisi

İklimin sert olmasından dolayı geleneksel ev mimarisi etkilenmiştir. Kalın taş duvar ahşap tavan üzeri toprak ile örtülü, çoğunlukla kapalı avlu modeli vardır. Tandır evi (mutfak) Merek (samanlık) Ahır genelde avluya açılır. Tandır evleri genellikle kırlangıç örtü adıyla bilinen ahşap hatıllarla örtülmüş kubbeden (tüteklik) oluşur. Tipik doğu anadolu mutfağı ve doğu karadeniz mutfağını bir arada bulundurur. Yemek kültüründe olduğu gibi folklorde de Erzurum Oyunları ve Karadeniz oyunları oynanmaktadır.

Coğrafya

Erzurum iline 54 km uzaklıkta, İspir yolu üzerinde Serçeme deresi ( Fırat Nehrinin başı) kenarındadır. Köy yerleşkesi ve dere kenarları piknikler için oldukça müsait ve nezih mekanlardır. Köy sınırları içerisinde oldukça iyi kalitede içmesuyu kaynakları mevcuttur. snırlarımız içerisinde bulunan bir kaynak suyu maden suyuna yakın olup mide ağrısına, romatizmal ağrılara iyi geldiği bilinmektedir.

İklim ve Turizm

Köyün iklimi, karasal iklime sahiptir. köyün coğrafyası kayak pistlerine uygun olup Keşfedilmemiş bir çok kayak pisti mevcuttur. Kar Kalitesi Erzurum ve Palandökenden daha kaliteli olup, kış aylarında yöreye Erzurum'dan daha fazla kar yağmakta olup, daha uzun süreli kalmaktadır. sınırlarımız içerisinde akan KAMIŞLI deresinde Doğal alabalık bulunmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 95
2000 98
1997 94

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, birleştirilmis sınıflı ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyümüz ilkbahar güzelliklerinin yaşandığı yerlerden birisidir. Yaylasıyla, havasıyla ve suyuyla Erzurum'lu piknikseverleri her hafta sonu misafir etmektedir... Ayrıca yaz şenlikleriyle de şehir insanına güzel bir yaz yaşatmaktadır... Alabalık suyuyla balık tutkunlarının da vazgeçilmez yerlerinden biridir. 2200 metre yüksekliğe sahip köy, yeryüzü şekilleri bakımından engebeli ve dağlıktır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
H

hakan aydın

#2
resim Ağcakent köyüne ait bir resim değildir. bu resmişn yerine aşağıdaki resimler kullanılabilir.

c.jpg
a.jpg
b.jpg
 
Son düzenleyen: Moderatör: