Ağıllı Köyü Çıldır Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Viranşehir Yayık Köyü - Yayık Köyü Hakkında - Yayık Köyü Tanıtımı - Yayık Köyü Resimleri
Tarihi

Kökenlerinin Ahıska'dan geldiği bilinen Ağıllı köyünün eski ismi Hamaş'tır. Köy özellikle 1970 li yıllardan sonra Kars, Ardahan, Gebze, İstanbul,İzmir, Ankara, Bursa, Bandırma başta olmak üzere çok il ve ilçelere göç vermiştir. Hamaşlıların en yoğun yaşadıkları yer ise Gebze'dir köyün yerlileri kara danalardır.topcular ardahan taslıdere köyünden eskı ısmıyle bangıs den tosunogulları,güliler,orhanlar Çıldırdan gelip köye yerleşmişlerdir asıl köyün yerlileri eski ismiyle bulut yeni adıyla kayalardır. (Bilgiler devam edecek) Köyün adının nereden geldiği henüz bilinmiyor.
Kültür ve Gelenek

Kökenlerinin Ahıska'dan geldiği bilinen Ağıllı köyünün Kültür ve görenekleri çok zengindir. Ağıllı köyünün eski ismi "Hamaş"'tır. Düğünllerde çalgı olarak davul zurna,olup gelinin yüzü kızıl renkli bir başörtü ile tam kapatılır. Gelin istemeye damat ailesi 40 atlı ile gider. Gelin tarafı kızlarını istemeye gelen damat ailesi için gerekirse tüm köyü harekete geçirir hazırlıklar yaparlar. Gelin adayı tarafı damat ailesini kesilen kurbanlarla karşılarlar. 40 atlı ile kız istemeye gelen damat ailesinin tüm bireyleri köylüler tarafından bölüşülerek konak edilir.
Yemekler

Bişi, Mafiş, gengel, loğum, kete, katmer, goggol hengeli, ekmek aşı, peynir kavurması, feselli, patates buğlaması, helle aşı, aş(Çorba),sinor.gevrek,(nezik) (
Coğrafya

Ardahan iline 52 km, Çıldır ilçesine 30 km uzaklıktadır. Gürcistan ve Türkiye sınırına yakındır
İklim
Yaklaşık 9 ay kara kış 3 ay yazdır. Yaylaları serindir. suyu buz gibi soğuktur. Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1997 den sonra tarımda yerini hayvancılığa bıraktı şimdi tek geçim kaynağı büyükbaş hayvancılığıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.adil bir şekilde yapılan seçimlerde genellikle muhtarlar değişmektedir aynı muhtar 2 dönem üst üste görev yapmamıştır buda halkın bilinçli olduğunu göstermektedir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 19...-ŞAKİR TOSUNOĞLU 19...-AYDEMİR GÜLİ 1972-HALIT BULUT 1988- ALİHAN KORKMAZ 1990-AĞA GÜLİ 1994- CELAL GÜLİ 1995-EMSAL GÜLİ KÖYÜMÜZDEKİ BAZI OLAYLARINDAN DOLAYI MÜHÜRLERİ ÇILDIR KAYMAKLIGINA TESLİM EDİP AYRILDI 2000-AKIN GÜLİ 2004-FİKRET ORHAN 2009-FİKRET ORHAN KÖYÜMÜZ ADINA MUHTARLAR ADINA BİLGİLERİMİZİ DAHA İYİ Bİ ŞEKİLDE VERMEMİZ KÖYÜMÜZ HALKINA ÇOK YARARLI VE SAGLIKDIR BAZI ŞEYLERİ KENDİ KİŞİSEL ADIMZA ALMAYALIM O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZ HİÇ Bİ ZAMN SAHİPSİZ DEİLDİR OKTAY GÜLİ
Altyapı bilgileri

Köyümüze 1996 dan beri öğrenci yetersizliğinden dolayı öğretmen verilmemektedir.göçlerin çoğunluğu da bu öğretmen verilmeyişinden kaynaklanmaktadır. çünkü çoğu aile çocuklarının eğtimi için okulu ve öğretmeni olan il,ilçe ya da kasabalara göç etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi 2007 ye kadar yoktu ancak 2004 te muhtarlığa getirilen FİKRET ORHAN büyük çabalar ve fedakarlıklar yaparak 2007 de su şebekesi kurdurarak suları evleriniçine kadar ulaştırmayı başardı bu zamana kadar yapılmamışı yaptı tebrik ederim başarılarının devamını dilerim. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz