Ağılyolu Köyü Göle Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağılyolu Köyü Göle - Ağılyolu Köyü Hakkında - Ağılyolu Köyü Tanıtımı - Ağılyolu Köyü Resimleri

Ardahan
Bilgiler
Nüfus 734 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75700
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Göle
Web Sitesi

Arpaşen, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüzün adı Arpaşen olup Ermenice "Güneşliköy" anlamına gelir. Halk arasında "Armesin", "Arpişin", "Arpeşen", "Arpaşen" olarak söylenir. Köyümüze eski Kars Milletvekili Kemal Kaya tarafından "Ağılyolu" ismi verildi. Fakat bugün yeniden köyümüzün ismi "Arpaşen" olarak anılmaktadır.

Köyümüzün en eski ailelerinden olan Evliya Oğlu Meto Bey, Osmanlı padişahının fermanıyla yurtluk olarak köyümüze yerleştirtırmıştır Daha sonra köymüze Osmanılılara sadık olan Elazığ, Mardin, Diyarbakır ve çeşitli yerlerden getirilen Kürt aileler yerleştiridi.Arpaşen köyünde Duzolar olarak anılan ve bugün Düz soyadını taşıyan Duzo ailesidir.düzolardan olan şakir bey ve pelolardan şükrü bey,ŞÜKRÜ KAYA TİKOŞLU ABDLLAHE GULİZARE ŞAKİRE DÜZO GÖLENIN KURTULUŞUNDA BÜYÜK KATKIDA BULUNMUŞTUR

KÖYÜMÜZDE KULLANLAN SOYADLARI:ŞEREFOĞLU, TOPRAK, DURSUNOGLU, YAĞCI,DÜZ,KAYA, KARAKOÇ,ÇİFTÇİ,YILDIRIM,ÖZTÜRK,KAYNAK,TOKA,HEVEŞ,G ÜNEŞ,TAVŞAN,RENÇBER,RECEPOĞLU,TANIŞ,TAŞÇİ,CANBAZ,M ARANGOZ,YILDIZ,TAN,ÇELİK,ŞİMŞEK,ŞEN.

Kültür

Köyde çeşitli kültürlerde aileler yaşamaktadır. Osmanlı arşivlerinde Meto Bey ismi geçmektedir. Daha sonra Ermeni asıllı fakat müslüman olmuş aileler, Ahıka Türkleri, Kürt, Terekeme ve Zazalar yaşamaktadır. Bu ailelerin tümü Kürtçe konuşmaktadır. Başlıca yemekleri, haşil, xengel, bişi, katmer, mafiş, broş kebabi ve kaz etiyle yapılan çeşitli yemekler sayılabilir.
Coğrafya

Ardahan iline 49 km, Göle ilçesine 31 km uzaklıktadır.KUZEYİNDE YASAMAL DAĞI ,DOĞUSUNDA GELIN DAĞI,ARASINDA KÖY YAYLASI BULUNMAKTADIR BU İKİ DAĞ ARASINDA KIZIL GEDİKTEN HOÇUVAN OVASINA İNİLMEKTEDIR, KÖY DÜZ BİR OVAYA YAYLMAKTADIR KÖYÜN GÜNEYINDE KURUMUŞ BİR GÖL GÜNÜMÜZDE ÇAYIR OLARAK KULANILMAKTADIR.KÖY YAYLASININ KARŞISINDA ZİYARET TEPESI BULUNMAKTADIR.[GÜNEYINDE,YAĞMUROĞLU,MOLLAHASAN, GÜLÜSTAN, DOĞUSUNDA,ÇOBANKÖY,BATISINDA ÇARDAKLI,VARGINIS,KUZEYINDE ÜÇKİLİSE,ARPAŞEN KÖYÜ GÖLE OVASININ DOĞUDAKI BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 bilinmiyor
2007 769
2000 734
1997 756
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - soner RECEPOĞLU
2004 - Yunus Düz
1999 - Turgut Güven
1994 soner recepoğlu
1989 - turan recepoğlu
1984 - ŞAKİR DURSUNOĞLU

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 8 yıllık ilköğretim okulu eğitime devam edilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur sağlık ocağı 2 hemşiresiyle faliyettedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz