Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

#1

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Ağız Kokusu Nasıl Yok Edilebilir? Ağız Kokusunu Önlemek


Ağız kokusunu önlemenin en önemli maddelerinden

Dişleri fırçalamak
Burnunuz kapalıyken uyumamak
Sigara içmemek
Sakız çiğnemek Diyebiliriz.

Bakınız:

1-Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun
Diş çürükleri
diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle diş hekimizin önerilerini mutlaka dinlemelisiniz.


2-Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin
Ağız içinde var olan eskimiş köprü ve protezle zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara neden olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli
eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız.

3-Sakız çiğneyin Tükürük ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler
güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda
. Sabahları niçin ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız yanıt buradadır; gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada durur. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

4-Tarçın kullanın
İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir.

5-Daha fazla su için
Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

6-Asla burnunuz tıkalı uyumayın
Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

7-Basit şeker tüketiminizi azaltın
Beyaz un
beyaz şeker
glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.

8-Lokmaları iyi çiğneyin
Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

9-Diş ipi kullanın
Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

10-Sigara içmeyin
Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur..
pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar
 

#2
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir


Ağız kokusu insanlar için bir çile haline dönüşmüştür. Ağız kokusu problemi olan insanların sosyalleşmekten kaçındıkları bile olmuştur. Ağız kokusu nasıl giderilir sorusundan önce ağız kokusu neden oluşur bunu bilmek lazım. Ağız kokusunu başlıca nedeni ağız içinde ki bakteriler ve diş çürükleridir. Ayrıca ağzımızda kalan yiyecek atıkları onları temizlemediğimiz sürece ağzımızda koku oluşturacaktır. Ağız kokusunun başka bir nedir de dişlerde ki tartarlar ve diş taşlarıdır. Bunlardan korunmak için öncelikle diş sağlığına çok önem verilmelidir ve dişler sık sık fırçalanmalıdır. Ağız kokusunun tek nedeni dişlerden kaynaklanmaz mide rahatsızlıkları boğaz parazitleri bademcik iltihapları da ağız kokusu yapar. Bu nedenle ağız kokusu olan insanların midelerini de tedavi ettirmeleri gerekir. Ağız kokusunun en önemli nedeni de aç kalmaktır. Ağız kokusunu gidermek için naneli sakız çiğnenebilir. Elma da ağız kokusunu gidermek için çok önemlidir. Zencefil fesleğen maydanoz gibi yapraklı bitkileri tüketmek çok önemlidir. Eğer aceleniz varsa tuzla dişleri ovmakta ağız kokusunu giderir. Biberiye çayı ve menekşe çayı da ağız kokusunu gideren etkenlerdendir. Bol sulu sebzeler tüketmek çok önemlidir. Özelliklede domates ve kereviz ağız kokusunu giderir. Ağız kokusuna neden olan etkenlerden biri de ağzın kurumasıdır bu nedenle gün boyu su içilmelidir. Sigara ve alkol ağız kokusunu arttırdığı için bunlardan uzak durulmalıdır. Siyah çay da ağızda ki bakterileri öldüren bileşimler bulunur bu nedenle siyah çay içmek ağız kokusunu giderir