Ağız kuruluğu ilacı kanser için umut oldu

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın değişik ülkelerinde 30 yıldır özellikle ağız kuruluğuna karşı kullanılan ''Sulfarlem'', sigaranın yol açtığı akciğer kanserine karşı mücadelede umut verdi.

Amerikan Kanser Araştırma Kurumu'nun San Francisco'da yapılan genel kurulunda sunulan araştırmaya göre, ilaç, uzun süre sigara kullananlarda görülen akciğer kanseri öncesi belirtiler üzerinde etkili bulundu.

İlacın, 6 aylık kullanım sonunda kanser riskini yüzde 22 oranında azaltabildiği kaydedildi. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından desteklenen ve 101 sigara tiryakisi ile sigarayı bırakmış olanlar üzerinde denenen ilacın, eski tiryakilerde daha iyi sonuç verdiği gözlendi.

Uzmanlar, akciğer kanseri vakalarının yarısına eski sigara tiryakilerinde rastlandığını, ilacın bu gruptakilerde kanser riskini azaltabilmesinin sevindirici olduğunu açıkladılar.

Yapılan araştırmada, kanser öncesi belirtiler saptanan deneklerin bir bölümüne Sulfarlem, diğerlerine ise placebo verildi.

6 ay süren araştırma sonucunda, Sulfarlem verilen hastalarda kanser öncesi belirtilerin yüzde 32 oranında kansere dönüştüğü saptanırken, bu oran hiçbir etkisi olmayan placebo verilenlerde yüzde 54 olarak görüldü.

İlacın yan etkileri bulantı, diyare ve alerjik deri reaksiyonları olabiliyor. İlacın, uzun üre sigara kullananlarda çok düşük miktarda bulunan Glutatyon S-transferaz (GST) enziminin oranını artırarak etkili olduğubelirtildi. Sulfarlem'in akciğer kanseri hastalarında kullanılabilmesi için, daha ayrıntılı araştırmaların yapılması gerekiyor.

Kaynak:AA