Ağız ve diş iltihabı bütün organları tehdit ediyor

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ERZURUM (İHA) - Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Ağız Çene Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Ertaş, ağız ve diş iltihabının bütün organları tehdit ettiğini söyledi.

Çürük dişler, iltihaplı diş etleri, sallanan dişler, berbat bir koku varsa, iç organların da aynı harap görüntüde olacağını belirten Doç. Dr. Ertaş, "Diş deyip geçmeyin. Diş, ağız, sindirim ve solunum yollarının başlangıcı olması nedeniyle genel vücut işleyişi ve sağlığı açısından çok önemlidir. Genel vücut sağlıkları yerinde olana ideal sağlıklı bireylerin ağız ve diş sağlıklarının da iyi olduğu görülmüştür" diye konuştu. Hastalıklı bireylerde sağlık taraması yapıldığında, ağız ve diş sağlıklarının kötü
olduğunu gördüklerini belirten Ertaş, şunları ifade etti:

"Vücudumuzun girişi olan ağzımızda çürük dişler, iltihaplı diş etleri, sallanan dişler, berbat bir koku varsa, iç organlarımızda da aynı harap görüntü oluşmuştur. Diş enfeksiyonunun, kalp kapakçığında problemlere yol açıyor, böbrekler üzerine kötü tesir oluşturuyor, gözde körlüğe kadar giden bir takım otoimmun hastalıklara sebep oluyor. Bunun dışında ağzında diş veya diş eti enfeksiyonu olan şeker hastalarında aktif fazda insüline bir direnç oluyor."

Bazı diş enfeksiyonlarının, kalp, akciğer boşluğuna kadar yayılarak hayatı tehdit edici boyutlara ulaştığını vurgulayan Ertaş, "Erken diş kayıplarının çene gelişimini yavaşlatarak estetik ve fonksiyon bozukluklarını yol açıyor. Estetik problemli gençlerde bir takım psikiyatrik defektler olması ise kaçınılmazdır" dedi. Birey olarak kendimize ve çevremize ağız sağlığı eğitimi verip bir an evvel diş fırçalama alışkanlığını edinmemiz gerektiğini söyleyen Ertaş, şunları söyledi:

"Günümüze bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğunu, hemen hemen her bireyin sağlık güvencesi altında olduğunu düşünürsek artık bu konuda bahanemiz kalmıyor. Bahanemiz olmadığına göre de ağız ve diş sağlığına dikkat etmeliyiz."