AGP ve AGP Pro nedir arasındaki farklar nelerdir

#1
Sponsorlu Bağlantılar
AGP Pro, AGP4X tabanlı bir teknolojidir ve asıl amacı ekran kartlarına ek akım sağlamaktır. Fiziksel ve elektriksel özellikleri daha farklıdır ve 3DLabs`in Wildcat serisindeki bazı kartlar gibi profesyonel ekran kartlarının elektriksel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

AGP Pro slotu AGP slotundan iki uca doğru da daha uzundur (başında 20 ve sonunda da 28 tane fazladan pin vardır) ve bu ek bağlantıları kullanarak 12V ve 3.3V kanallarından ek akımla beslenir. AGP Pro AGP`nin sadece bir uzantısıdır, onun yerine geçmek için tasarlanmamıştır.

Bir AGP Pro slotu standart AGP kartlarla da uyumludur (Intel`in 845 ve 850 serisi chipsetlerindeki 1.5V sınırlaması aklınıza gelebilir, bu anakartlarda da 1.5 voltta çalışan kartlar AGP Pro slotlarında kullanıldığında yine sorunsuz olarak çalışırlar) ama AGP Pro kartlar standart AGP slotlarında çalışamazlar.

Standart AGP slotu ekran kartına 25 watt güç sağlayabilir. AGP Pro ile birlikte 25 wattan fazla güce ihtiyacı olan iki tip kart daha tanımlandı. Low Power AGP Pro kartlar 25 – 50 watt arası güce ihtiyaç duyarlar ve AGP Pro50 kartlar olarak adlandırılırlar. Bu kartlar kullanılırken sağlıklı bir soğutma için AGP slotunun hemen altındaki PCI slotunun boş bırakılması gerekir. Bir de 50 – 110 watt arası güç harcayan High Power (AGP Pro110) AGP Pro kartlar vardır ve bu kartlar için de sağlıklı bir soğutma için AGP slotundan itibaren 2 tane PCI slotu boş bırakılmalıdır.

AGP ve AGP Pro arasında performans farkı olmadığı gibi şu an piyasada klasik son kullanıcıya hitap eden AGP Pro kartlar da bulunmamaktadır.