Ahatlı Köyü Gebze Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ahatlı köyü bilgileri - ahatlı köyü tanıtım - ahatlı köyü resimleri


Ahatlı, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını kesin bir kaynak olmamakla birlikte ahlatoğulları kabilesinden almakta.Başka bir deyime göre ise yaklaşık 800 yıllık geçmişi olan köyün yeni yerleşme esnasında bir genç kızın atın üzerindeki bir delikanlıya gönlünü kaptırıp içini çekerek ah atlı ah demesinden esinlenerek köyün adı ahatlı olmuştur.Bu bilgiler kesin bir kaynağa dayanmamaktadır.

KÖYÜN ADININ KAYNAĞI: Ahadlar, Ahadlar Kebir, Ahadlu, Ahadlı, Osmanlı İmparatorluğunda Oymak, Aşiret ve Cemaatlar adlı eserin 50. ve 159. sayfasında geçmekte. Bu eserdeki oba, aşiret ve cemaatların tespiti 11-14. yüzyıllarda yaşadıkları bölgelerin kayıtlarına göre yapılmış. Eserin yazarı: Cevdet Türkay. Ahadlar, Ahadlar Kebir, Ahadlu, Ahadlı, cemaati, topluluğu 11-14. yüzyıllarda, Teke, kaş kazası, Teke Sancağı; Hamit Sancağı hasan dağı yaylağı, Adana, İçel, Karahisar-ı Nallu kazası,(Hüdevendigar sancağı), Gümilcine kazası (Paşa sancağı)da görülmekte. Konar-Göçer Yörük Taifesinden. Bu göçebe Türk toplulukları, yerleşik hayata geçirilmek amacıyla bu bölgeye gönderildiği sanılıyor. Dolayısıyla köyün adı bu topluluğun adından gelmekte. Köyün 16.17.yüzyılda kurulduğu söylenebilir.
Kültür

köyün gelenek ve görenekleri anadolu kültürü mevcut olup bü kültürü gençlik sahip çıkmamaktadır.
Coğrafya

Kocaeli iline 90 km, Gebze ilçesine 42 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 185
2000 138
1997 120
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 726 50 45
Cep Telefonu:0 532 792 76 79

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz