Ahi Köyü Merkez Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ahi Köyü Merkez Bilgileri - Ahi Köyü Hakkında - Ahi Köyü Tanıtımı - Ahi Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ - İl: EDİRNE


Köy Muhtarı: REMZİ BALCI


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Edirne
Bilgiler
Nüfus 206 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 22000
Alan Kodu 0288
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Edirne
İlçe Merkez
Web Sitesi
Ahi, Edirne ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün bulunduğu alan 1900 lü yıllarda iki çiftliği kapsamakta idi.Balkan savaşları neticesinde bu alana yerleşmek isteyen ailelere bu çiftlik arazileri satılmış ve daha sonra devlet tarafından uygulanan istimlak ile devlete ait olan arazilerin büyük bölmü yerleşimci ailelere verilmiştir.Ahilik osmanlıdöneminde esnaf ve sanatkarların bir araya geldiği cemiyetti.Bugünkü esnaf ve sanatkarlar odası gibi.köyün ismi buradan gelmektedir.Ahiliğin kurucusu ahi evrenos tur.İç anadolu bölgesinde bu isimle birçok köy mevcuttur.Bu köylerin genelde yörük köyleri olduğunu görmekteyiz.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün gelenekleri türkmen yörük gelenekleri ile aynı pareleldedir.İç anadolu yörük adetleri birebir örtüşmektedir.Köken olarak iç anadoludan balkanlara osmanlı döneminde göç etmiş olan türkmen akıncılarının yörük boylarıdır.Bu akıncı boyları balkan savaşlarının yenilgi ile sonuçlanmasından sonra özellikle bulgar ve yunanlıların soykırımından kaçarak bir kısmı bu köyü kurmuştur.

Coğrafya

Edirne merkezine 18 km uzaklıktadır.Saraçhane semtini takiben tunca köprüsünü geçerek,kapalı cezaevi istikametinden sarayakpınar yolu istikametinde devam edilir.Sarayakpınar yol ayrımı levhasından ekmekçi köyü yoluna sapılır.Sırasıyla ekmekçi köyü ve karabulut köyü geçilir.Karabulut köyü çıkışından Ahi köy levhasının gösterdiği iştikamete sapılır.2km.mesefeden sonra köye varılır.Köyün dışında 1km.mesafedeki meralık alanda yamaç paraşütü için mükemel tepelikler mevcuttur.yeşil alan ve tabiat güzeliği olarak örnek seviyededir.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve ayaz geçer.Bulgaristan devletine yakınlığı nedeni ile tipik bir balkan karasal iklimi görülmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 206
1997 18

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Nufus artışıyla beraber tarım alanlarının küçülmesi ile , genç nufus il merkezlerine sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kalmıştır.köyde az bir nufus ikamet etmektedir.Köyün ekonomisi kötü durumdadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009 - Remzi BALCI
2004 - remzi balcı
1999 - remzi balcı
1994 - Remzi BALCI


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz