AİBÜ 2009'da hedefini büyüttü

#1
Sponsorlu Bağlantılar
BOLU (İHA) - Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof.Dr. Atilla Kılıç, İletişim Fakültesi başvurusunun YÖK tarafından kabul edildiğini ve Maliye Bakanlığı tarafından maliyet analizi yapıldığını söyledi.
Açılması gündemde olan İletişim Fakültesi'nin son durumu ve bu yıl içinde enerji üretme anlamında yapılacak biyodizel çalışmaları hakkında bir açıklama yapan AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç, "İletişim Fakültesine alt yapı olarak bakıldığı zaman hazır durumdayız. Üniversitenin senato kararıyla konu YÖK'e havale edildi ve YÖK tarafından kabul edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildi. Şu an maliyet analizi yapılıyor. Sanıyorum Maliye Bakanlığı'ndan olumlu bir sonuç çıkacaktır. Bizim Köroğlu Televizyonu ile ortak bir yayınımız var. Aslında bu yayın bizi yüreklendirmiştir. Alt yapıyı da o vesile ile oluşturmuş durumdayız" dedi. Bu yıl Güzel Sanatlar Fakültesi binası biterse onun bir kısmını İletişim Fakültesi olarak kullanmak istediklerini anlatan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: "Aynı zamanda kültür merkezimizin bir kısmı da kullanılacak. Bu sene kararın çıkması beklentimiz var."

Dizel yakıtın tek alternatifi olan biyodizel yakıt konusunda da bu sene bir projeleri olduğunu anlatan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Hem yakıt olarak kullanmak hem de enerji üretme anlamında Biyodizel üretimi bizim için çok önemli. Bu sene öyle bir projemiz var. Biz günlük üretimi yaklaşık 10-15 ton arası düşünüyoruz. Gereken alt yapı hazırlandı. Bu yıl TEKMER bünyesinde veya üniversitenin kendi bünyesinde bir birim olarak düşüneceğiz. O birim içerisinde biyodizel üretimi yapacağız. Dört yaşın
üzerindeki tüm dizel, benzin kullanan araçlarda bunu kullanmayı düşünüyoruz. Hem yakıt olarak hem de elektrik enerjisi üretme anlamında kullanmayı düşünüyoruz."

mynet