Akasya Durağı oyuncularindan Cezmi Baskın

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul'da 1949 yılında doğan Cezmi Baskın tiyatroya Bakırköy Halk Evi'nde amatör olarak başladı. Daha sonra aynı tiyatroya stajyer oyunculuk yaparak devam etti. LCC Language and Culture Center'dan eğitim aldıktan sonra LCC'den ayrılan grupla birlikte tiyatro eğitimini geliştirmeye çalıştı. Bir süre grup oyuncularında ve Şehir Tiyatrosu'nda çalışan sanatçı Ankara Sanat Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu'nda da çalıştı. Ankara Sanat Tiyatrosu'nda zorunlu şehir değiştirmeler ve askerlik süresi hariç uzun yıllar hizmet verdi. Bu tiyatronun genç oyuncular yetiştirme çabalarına eğitmen olarak katıldı.

İzmir Devlet Tiyatrosu'nda iki sezon oynadı fakat daha sonra tekrar Ankara Sanat Tiyatrosu'na geri döndü. TRT'de köye yönelik eğitim programları çerçevesinde dramalarda oynadı az da olsa dublaj çalışmaları yaptı. Sinema filmleri ve tiyatroyu yanyana yürütmeye çalışan Baskın Ankara'da olduğu süre içerisinde gençlik oyunları sahneledi ve Ankara Sanat Tiyatrosu'nda birçok oyunda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Yurt dışında gözlem ve inceleme gezileri yaptı. Oradaki Türk ve yabancılara eğitmen olarak deneyimlerini aktarmaya çalıştı. Yurt dışında Türklerin yaptığı oyunlarda oynadı ve kendi projelerini Avrupa'nın çeşitli kentlerinde uyguladı ve oynadı.

Çark Bizimkiler İkinci Bahar Cahide Ateşten Gömlek ve Kurtuluş gibi dizi filmlerinin yanısıra Hiçbiryerde 9 O Da Beni Seviyor Vizontele Derviş Kahpe Bizans Eylül Fırtınası Duruşma Sen De Gitme Triandafilis İntikam Zamanı Kısık Ateşte 15 Dakika Beynelmilel gibi sinema filmlerinde rol aldı.

Kalabalıktan uzak sakin ve özel ortam olarak değerlendirdiği Bozcaada'da evi olan olan Cezmi Baskın oyunculuktan arda kalan zamanlarda İstanbul'dan kaçıp özenle uğraştığı üzüm bağlarıyla ve şarap üretimiyle ilgilenmektedir.


Ödüller

10. ÇASOD Oyuncu Ödülleri
Jüri Özel Ödülü (9 filminin diğer oyuncuları Serra Yılmaz Ali Poyrazoğlu Ozan Güven Fikret Kuşkan Rafa Radomisli ve Esin Pervane ile birlikte)
14. Altın Koza Film Festivali "En İyi Erkek Oyuncu" Ödülü (Beynelmilel