Akballı Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akballı Köyü Posof - Akballı Köyü Hakkında - Akballı Köyü Tanıtımı -Akballı Köyü Resimleri

Ardahan
Bilgiler
Nüfus 203 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75800
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Posof
Web Sitesi

Akballı, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köye ilk defa gelerek ev yapanların 1700-1750'li yıllarda ERZURUM İli’nin HASANKALEDEN Köyü’nden gelen DÖŞOLAR sülalesi olduğu bilinmektedir.Ahıskadan gelen Ahıska Türkleri vardır.

Kültür

Köy geleneklerine son derece bağlı bir köydür. Düğünler,cenaze merasimleri, sünnet törenleri ve nişan gibi şeyler örf ve adetlere bağlı kalınarak yapılır. Köyde Posof'un diğer köylerinde olduğu gibi okuma-yazma oranı %100'e yakındır. Yöreye ait yemeklerin başında hınkal gelir. Yöreye ait pek çok gelenek ve görenekler halen Orta Asya Türk kültürünün özelliklerini gösterir. Yazın 3 ay boyunca yayla'lalara göç edilirek orada kalınır. Her yazın yayla eğlenceleri yapılır
Coğrafya

Ardahan iline 93 km,Posof ilçesine 21 km uzaklıktadır.Köy Uluçam,Aşıküzeyir,Aşıkzülali,Baykent,Kaleönü,Kol ve Günbatan köyleri ile çevrilidir.Kışla ve yaylası köyün kuzeyindedir.Köyün İbrahimağa Mevkii’nde ekşi ve soğuk bir maden suyu kaynağı bulunmaktadır.Bu suyun romatizmal ağrılara ve vücuttaki kaşıntılarına iyi geldiği söylenmektedir.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi ve Karadeniz iklimi'nin geçiş noktasıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 12563
2000 11023
1997 10000


Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde üretilen süt ürünleri ve özellikle yöreye özgü Beyaz Posof Bal'ı yurtiçi ve yurt dışındaki gurbetçi Posof'lulara pazarlanarak gelir elde edilmektedir.Kurban bayramında yetiştirilen hayvanlar büyük şehirlere götürülerek satılır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Alim AKÇA
1999 - MIKTAT AKCA
1994 - MIKTAT AKCA
1989 - MIKTAT AKCA
1984 - MIKTAT AKCA
1968 - MIKTAT AKÇA

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve evlerde sabit telefon vardır.
Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz