Akbulak Köyü Şiran Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akbulak Köyü Şiran resimleri - Akbulak Köyü Şiran hakkinda bilgilerAkbulak, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı eskiden NORŞON idi Cumhuriyetle beraber köydeki bol su kaynakları ve temiz olması nedeni ile adı AKBULAK olarak değiştirildi.

Yaylaları

Karaddeniz'in en güzel yaylaları Gümüşhanenin Şiran İlçesinde ve 2 taneside akbulak Köyündedir. Değirmenönü Yaylası Ve Handüt Yaylası

Kültür

köyde dügünler davul va zurna ıle yapılmaktadır.

Coğrafya

Gümüşhane iline 112 km, Şiran ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 614
1997 559

Doğal Kaynakları

Köyde Şiran ilçesininde su ihtiyacını karşılayan onlarca göe kaynak ve dere vardır. Yalnız ne hikmet ise ilçenin suihtiyacını karşılayan AKBULAK KÖYÜ KENDİSİ SULAMA KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMAKTA VE BU DURUM KÖYLÜLER ARASINDA SORUN HALİNE GELMEKTEDİR. Köyde yıllardır işletilen zengin kömür madeni yatakları vardır ve halen bölgedeki bir çok köyün ve ilçenin ihtiyacına cevap vermektedir. Köy merasındaki çamlık ormanlar bakıldığında az gibi görünsede köy arazisi çok geniştir ve çam ormanları bölgede oksijen deposu görevi yapmaktadır.

Ekonomi

Zaman içerisinde Bursa,İzmir,İstanbul,Antalya,Ankara,Tekirdağ ,Almanya,Avusturya,Fransa,Belçika gibi il ve ülkelere göç veren Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Maşuk Yıldız
1999 - hasan hancı


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. [[Sağlık ocağı]saglık evı vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz