Akçaabat Köyü Karpuzlu Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
akçaabat köyü bilgileri - akçaabat köyü resimleri - akçaabat köyü tanıtımAkçaabat, Aydın ilinin Karpuzlu ilçesine bağlı bir köydür.

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle beraber köyü kuran kişinin lakabına izafeten "Akça Ahmet" olarak anıldığı daha sonraları "Akçaabat" olarak değiştiği, Akça Ahmet'in "Çoban İsa" adında bir kardeşi olduğu ve bununda aynı ilçeye bağlı Çobanisa köyüne yerleştiği bu köyünde adının zamanla "Çobanisa" olarak değiştiği halk arasında söylenmektedir. (Bu köyün isminin Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinden gelebileceğini hiç mi düşünmediniz? ) Akçaabat Köyü 180 hane olup, Köye bağlı "Ören" adında 10-12 hanelik bir mahallesi vardır. Köyde bir İlköğretim okulu, 2 cami mevcuttur. Daha önceleri Çine İlçesine bağlı olan köy, 1991 yılında Karpuzlu'nun ilçe olmasıyla bu ilçeye bağlanmıştır. Karpuzlu'ya 11, Çine'ye 40, Aydın'a 67 Km uzaklıktadır.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Düğün merasimleri öncesinde silah atılarak düğün evine bayrak dikilir. bu işlemden sonra davetiyeler dağıtılır.Yapılacak düğünlerde ilginç davet usulleri olarak kibrit (İspirte), Poset içerisinde Çay Şekeri, Çay ve Su Bardağı (Kupa)davetiye olarak gönderilir. Gönderilen davetiyenin (Okuntu) büyük ve küçük oluşu, gelmesi beklenen hediyenin büyüklüğü ve küçüklüğünü gösterir. Ayrıca 1 dereceden yakın akrabalara giydirilen ayakkabıda en büyük hediye anlamı taşımaktadır. Sofraların başlıca yemeği Kızartmadır.
Coğrafya

Aydın iline 67 km, Karpuzlu ilçesine 11 km uzaklıktadır. Taşlık bir arazide kurulmuş olan köyün çok fazla tarım arazisi yoktur. Genellikle taşlık alanlarda zeytincilik yapılmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 482
1997 493
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekonomisi genellikle tarım ve hayvancılıktır.Tarım genellikle zeytincilik, biraz buğday ekilmektedir. Hayvancılık Büyükbaş, küçükbaş ve arıcılıktır.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz