Akçaağıl Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Suşehri Akçaağıl Köyü - Akçaağıl Köyü Hakkında - Akçaağıl Köyü Resimleri - Akçaağıl Köyü TanıtımAkçaağıl, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bir rivayete göre köyün çevresini yerleşim merkezi olarak tercih eden üç aile tarafından kurulmuştur.bu kardeşlerin isimleri Karaahmet, Cimiloğlu ve TelliOğludur.Köy sünni ve alevi insanların bir arada kardeşce uzun yıllar bir arada yaşamasıyla örnektir.Yeniçerioğulları,Tellioğulları,Gümüşoğull arı,Feddahlar,Yusufar,Cimiloğullarıdır. Yaşam şartları iklimi ve ulaşımı nedeniyle köyün şimdiki yerine taşınmışlardır.Ulaşım itibariyle susehrinin en el verişli köyüdür.Koye 2km uzaklıktan sıcak su çıkmaktadır.Akçaağıl çermiği, tarihi asma köprüsü ve mesire yerleri ile yurt bu müthis su atıl durumdadır.Çermiğe her yaz özellikle İstanbuldan yoğun turist çekmekle birlikte baraj yapılması hasebi ile çermik harabe durumdadır.Akçaağıl çermiğinin suyu,Özellikle romatizmal hastalıkların tedavisi ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir.Alt yapısı olan nadir köylerdendir.

Belli başlı mekanları şunlardır. Gedebaşı,Olukağzı,bük, karşılar, toptaşlar, buyuk ve küçük düz, kurneler, çoraklar, balıçayır,Gırıcoğlar, Söğütdağıl, Eğrek...

Coğrafya

Sivas iline 139 km, Suşehri ilçesine 6 km uzaklıktadır.Köyün kuzeyinde kalan dağlar,kuzeyden gelen sert rüzgarlardan köyü korumakla beraber,yoğun yağış olduğu zamanlarda köy için tehdit oluşturmaktadır.Köyün güney cephesi ise öncelikle Suşehri-Erzincan karayolu ve tam güney cephesi Kösedağ'dır...Akçaağıl kısıtlı ekonomik imkanlar nedeniyle genç yaştakilerin göç etmesine neden olmuştur.Bu yüzden köyde kalan insanlar(yaşlı da olsa)kendi geçimlerini sağlamak için çalışmak durumundadır.Özellikle İstanbul'a göç veren köyün,bu şehirde zenginleşen insanları mevcuttur.Ancak doğdukları bu köye en ufak bir yatırımları yoktur.....
İklim

Köyün iklimi;karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kurak,kışlar sert ve soğuktur....
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 326
2000 360
1997 378
Ekonomi [

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün iklimi her meyve ve sebzenin yetişmesine el verişlidir. Fakat kuraklık nedeniyle tarım alanında sınırlı ürünler yetiştirirmektedirler. Genel olarak buğday, nohut, arpa vb ürünler ile geçimlerini sağlamaktadırlar.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu yoktur. hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Muhtarlık İletişim ve Altyapı Bilgileri

Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz