Akçakaya Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
akçakaya köyü bilgileri - akçakaya köyü tanıtım - akçakaya köyü resimleriAkçakaya Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Kesirven'dir. Köyün adı 1960'lı yıllarda köyde görev yapmış bir öğretmenin girişimi ile Akçakaya olarak değiştirilmiştir.
Kültür

Köyün düğün ve eğlencelerinde Balıkesir yöresi geneline benzer uygulamalar vardır. Köyün düğünlerinde genellikle nohutlu tirit bulunmaktadır. Bazı düğünlerde konuklara tatlı olarak höşmerim sunulmaktadır.Ayrıca her yıl köyde hıdrallez hayırı yapılmaktadır.
Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2047
2000 1543
1997 1389
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda köyün yakınlarına kurulan Balıkesir Organize Sanayii Bölgesi ile birlikte iş imkânları artmış, köy halkı geçimini buradan sağlamaya başlamıştır...
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Okulun adı ŞEHİT MEHMET İLKÖĞRETİM OKULUDUR Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde iki tane Cami, bir tane internet cafe bulunmaktadır.
kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz