Akçalı Köyü Hakkında Bilgi Başkale Van

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
akçalı köyü başkale, van başkale akçalı köyü, akçalı köyü resimleri

il: Van

ilçe: Başkale

tarihi
Akçalı köyünde 1900 lü yılların başındatürkler tarafından ermenilerden geri alınmıştır. önce ermeniler yönetiminde olan akçalı köyünün tarihi güzellikleri vardır taşların üzerinde çok sayıda ermenilere ait yapıtlar vardır bu yapıtlardan bazıları yaralı kaplan resmi hristiyanların taptığı haç resmi yılan vb hayvanlardandır. hint yazısı bulunmaktadır. akçalıda bulunan yaklaşık 80 evin nerdeyse tamamı taştan yapılmış.


Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemeklerinden bazıları köyde yıllar dan beri eylülde yeni doğmuş kuzular yıkanır ağustos ayıda ise köyün bütün koyunları yıkanır köyün meşhur yemeği KELEDOŞ tur. VELİ DURMİŞ

Coğrafya
Van iline 147 km, Başkale ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İDRİS YALÇIN
1999 - SALİH DURMUŞ
1994 - SALİH DURMUŞ
1989 - SALİH DURMUŞ
1984 -SALİH DURMUŞ

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
akçalı köyü resimlerini bu başlık altında paylaşabilirsiniz