Akçaova Köyü Merkez Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Akçaova Köyü - Akçaova Köyü Hakkında - Akçaova Köyü Tanıtımı - Akçaova Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Akçaova, Muğla ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1941 yılında topluluk halinde başka yerlerde oturan Paşalılar,Durallar, Bulutlar,Hacıömerler ve Kızılların birleşmesiyle kurulmuştur.1941 yılına Muğla Kızılayı tarafından köyün yeri kamulaştırılmış bedava olarak köylülere dağıtılmıştır.

Kültür

Köyün özel yemeği aynı zamanda Muğla'nın ve köylerinin de özel yemeği olan Keşkek tir.

Coğrafya

Muğla merkezine 5 km uzaklıktadır.Köyümüz hızlı göç almakta,köyümüzdeki ve Bayır Beldesindeki işyerlerinin çoğalması ve Muğla İlinin yakın olması.Muğla sanayisinin Akçaova'ya kaydırılacak olması,işyerlerinin çogalması nedeniyle konut sıkıntısı çekilmektedir.İmarlı İşyeri ve Ev arsaları satılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.maki alanları mecut olup,Çam ,Armut,Üzüm,Elma,Antep Fıstığı gibi ağaçları bulunmaktadır.Maden olarak kalsit madenı vardır.Tam teşeküllü maden araması yapılmadığınıdan hangi madenlerin bulunduğu bilinmemektedir.

Nüfus : 2000 - 944

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Maki alanları mevcut olup,Çam ,Armut,Üzüm,Elma,Antep Fıstığı gibi ağaçları bulunmaktadır.Maden olarak kalsit madenı vardır.Tam teşeküllü maden araması yapılmadığınıdan hangi madenlerin bulunduğu bilinmemek- tedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.2009 yılında Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünce 8 yıllık ilkiögretim okulunun yapımına başlanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıYOKTUR ancak sağlık evi VARDIR. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüz muhtarlığınca yapılan binada dügün salonu,köy muhtarlığı odası, ekmek fırını,köy kahvehanesi,6 adet dükkan bulunmaktadır.Hepside ihale ile kiraya verilmiş,köy bütcesine katkı yapmaktadır.Köy meydanında ayyıldız ve ortasında atatürk bulunan anıt vardır, yanında park mevcuttur.İşyeri alanları açılması için yeterli işyeri arsaları mevcut olup,satılmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz