Akçatı Köyü Alanya Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Alanya Akçatı Köyü - Akçatı Köyü Hakkında - Akçatı Köyü Tanıtımı - Akçatı Köyü Resimleri - Arap Köyü
Köy Muhtarı: Mustafa GÜVEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
538 88 68- 548 11 21

Cep Telefonu:
0 532 720 95 35


Akçatı, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akçatı Köyünün İlk adı Arap köyüdür Çok eskiden araplar burada yaşarmış ve burada çıra yakıp zift elde ederek satarlar ve geçimini bu yolla sağlarlarmış.Akçatı köyünün Bu gün hala ismi Arap köyü olarak kullanılmaktadır.Köyümüz tarih bakımından çok eski bir köy olup,kuruluşu net olarak hiç kimse tarafından bilinmemektedir.Köyün ilk yerleşiminde yani türklerin eline ilk geçtiğinde düşmanlar evlerini terk edip kaçmışlar ve şu an o evlerden birtanesi hala faaldir. çeşitli onarım ve tamirat görsede evin özelliği köylü tarafından bilinir.


Kültür

Köyümüzün Her köy gibi çeşitli gelenek ve görenekleri vardır.Köyümüzde Bayram Çok farklı geçer. Diğer yakın köylerin bile imrendiği bu gelenek bize atalarımızdan miras kalmış.Köyümüz üç Büyük mahalleden oluşur.Bayramları farklı kılan özelliği bayramın 1.Günü iki mahalle kapıları kapatıp tek mahalleye akın eder o gün Serderler mahallesi orta sokak İnsan selidir.Herkes o mahallede buluşup bayramlaşır.Akçatılılar biliyordur ki o gün diğer iki mahalle kapalı kimse yok.Bayramın 2.Günü Gök kerimler mahallesi karşıyaka sokak ağırlar misafirleri. Sofralar orada serilir ikramlar orada yapılır.En son yani 3. gün ise ulupınar mahallesi Aşağı sokak insan akınına uğrar. Dışardan gelen misafir akrabalarıda hatta yabancıları bile kabul edip yemek, çay ,kahve ikram edilir.

Coğrafya

Antalya iline 155 km, Alanya ilçesine 17 km uzaklıktadır.Akçatı Köyü Bu gün, inşaatı devam eden Dim Barajı'nın hemen üstünde doğa ile başbaşa pek çok yaban hayvanını barındıran şirin bir köydür.Akçatıda Çok önceleri Tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarından birisiydi.Köylüler ekin arpa yulaf ve burçak ekerek geçimlerini sağlarlardı. Bu gün ise Akçatı köyünde Erik en önemli tarımsal gelir kaynağıdır.Akçatı köyünde bir çok meyve ve sebze yetiştirilebilir.Şeftali, kayısı, kiraz,elma,Armut,portakal,limon,nar,üzüm,zeytin çoğunluk olurken Alanya ya sadece 17 km uzaklıktaki bu köyde muz yetişmez.

İklim

Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır.Köyümüzün İkliminde önümüzdeki yıllarda bazı değişiklikler bekleniyor.Dim Barajı hızla bitime gidiyor, yapımı bittikten sonra Köyümüzün Belki bir daha kar yağışı ile karşılaşmama ihtimali bulunmakta ve yağışların artması beklenmektedir.Her ne kadar Antalya'nın iklimi ile söz edilsede akçatı köyünü her üç yılda bir bembeyaz kar ile kaplanmış görmek mümkün.Akçatı köyü Yüksek dağların eteğinde olmasından dolayı yaylalara yağan yağmur ile birlikte çıkan gök gürültüsü sesini güneşli bir köy ortamında dinlemek mümkün olabiliyor.ve bu doğal güzellik insana haz veriyor.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 425
1997 - 763

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık|hayvancılığa dayalıdır.Yaz sezonu Otel ve motelelrde çalışan köylü sayısında son 10 yılda artış gözlenmiştir.Şimdilerde ise köyde bir tane piknik yeri açılmıştır.Bu piknik köyün kültürel yönden gelişmesini sağlamıştır.Glen turistler ilk başta kyün camiisine glir orada info verilir ardından köy halkının açmış olduğu sergilerden(el işleri,dokumalar)yaptıkları çok şeyi satarlar.Köyün bir yöndende geçim kaynağı turizim olur. Bu arada bu işletmenin adı EREN ANTİK HOUSE dir.Yazın turistleri ahırladıkları gibi türkleride ağırlarlar.İki köy hanımlarının yaptıkları gözlemeler turistlere satılır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz