Akdamla Köyü Şavşat Artin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şavşat Akdamla Köyü - Akdamla Köyü Hakkında - Akdamla Köyü Tanıtımı - Akdamla Köyü Resimleri

İlçe: ŞAVŞAT

İl: ARTVİN

Köy Muhtarı: HALİM TEMUR

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 245

İle Uzaklığı: 105 km

İlçeye Uzaklığı: 40 km

Rakım: 1450 m


Tarihi

Şavşat’a bağlı köy. Nüfus (2000) 245, ilçe merkezine uzaklığı 37 km. Doğudan Gürcistan sınırı, batıdanDutlu köyü, kuzeyden Erikli ve Çağlıpınar köyleri, güneyden Çermik, Ilıca, Demirkapı köyleri ilesınırlıdır. Güneyindeki Zuvaret Sırtı, kuzeyindeki Zelket ormanı ve doğusundaki Sapacık Yaylasıormanı arasında bir tarafı açık olarak yer alan köy, çevre köylere göre ılıman bir iklime sahiptir. Rakımköy merkezinde 1320 m, yayasında 2142 m’dir. 1940 yılına kadar Akdamla (eski adı Çihta), Demirkapı (eski adı Kurela), Ilıca (eski adı Cinal) köyleri Cinal adı ile bir köy idi. 1940’ta ayrılarak müstakil köyoldu ve Akdamla adını aldı. Köy ilkokulu 1947’de açıldı ve 1990’da öğrenci yetersizliğinden kapandı.

Cami ve sağlık evi vardır. Köyde hane sayısı 82 olmasına rağmen yaz-kış sürekli oturan hane sayısı46’dır (2003).

Köye ulaşım iki yol ile sağlanır:

İlki Ciritdüzü-Cevizli-Kayadibi-Atalar-Çoraklı-Çermikgüzergâgı stabilize yol; ikincisi Meydancık yolu üzerindeki Dutlu köyünden ayrılarak 12 km’lik bozukorman yoludur. İlçe merkezine uzaklığı ilk yoldan 39 km, ikinci yoldan 25 km’si asfalt olmak üzeretoplam 37 km’dir. Orman köyü olan Akdamla’nın çevresi sarıçam, göknar, ladin ormanları ile kaplıdır.

Köyde Orman Bölge Şefliği bulunmaktadır. 1968’den bu yana orman istihsali yapılmakta ve köyhalkının bir bölümü geçimini istihsalden sağlamaktadır. Diğer geçim kaynağı ise Zelket ormanları ve Zuvaret ormanı boyunca uzanan yaklaşık 5 km’lik sulak tarım arazisinde yetiştirilen buğday, arpa,mısır gibi hububat ürünleri ile yonca, korunga gibi yem bitkileri; patates, domates, biber, salatalık,marul, soğan fasulye, lahana, kabak, bezelye gibi sebzeler ve elma, armut, kiraz, ceviz gibi meyvelerdir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz